Představujeme
CITROËN AMI ONE CONCEPT
Jiří Duchoň 12.03.2019 05:08
Představujeme
Studie Ami One Concept má naznačit, jak si u Citroënu představují individuální městskou dopravu dostupnou všem.
S kolegy volícími Vůz roku (COTY) jsme byli na začátku února pozváni do technického střediska koncernu PSA ve Vélizy u Paříže, abychom se zde zúčastnili exkluzivní prezentace budoucnosti značky Citroën. Měli jsme možnost hovořit s Lindou Jackson, výkonnou ředitelkou Citroënu, konstruktéry i designéry, ale především nám zde byly představeny skutečné prototypy sériových automobilů Citroën, jež PSA v následujících letech vyšle na silnice. Tyto prototypy i informace k nim se vážící podléhají přísnému embargu, takže se alespoň omezme na konstatování, že budoucnost možná nebude tak smutná a monotónní, jak to zatím vypadá ze skrz emisní limity nucené elektrifikace. Co se poháněcích jednotek týče, má Citroën samozřejmě stejnou strategii jako mateřský koncern. Za „mrtvé“ nepovažují ani benzín, ani naftu, chtějí nabízet co nejširší spektrum možností a výsledky na trhu průběžně vyhodnocovat. V roce 2025 bude mít každá typová řada Citroën alespoň jeden „elektrifikovaný“ model, menší vozy elektrický, ty větší pak plug-in hybridní pohon. Souběžně se mají nabízet i čistě zážehové a vznětové varianty, ovšem Linda Jackson připustila, že vývoj „dieselů“ již prakticky ukončili.
Mezi představenými prototypy byla také studie Citroën Ami One, jež bude slavnostně odhalena na nadcházejícím autosalonu v Ženevě. Hravě působící elektrické autíčko dlouhé 2,5 metru v sobě skrývá překvapivě prostorný dvoumístný interiér s řadou vtipných, ale především co nejjednodušších řešení. Průhledový displej je řešen šikmou odrazovou plochou v zadní části tělesa informačního panelu před řidičem: stačí tam vložit mobilní telefon a potřebné údaje (třeba z navigace) se zobrazují přímo před řidičem. Spolujezdcovo sedadlo je pro dosažení větší šířky posunuto mírně vzad a je před ním dostatek místa pro odložení tašky nebo batohu, další předměty lze ukládat za sedadla.
Jednoduchost vládne také karoserii vozu. Plastové výlisky blatníků jsou vzájemně zaměnitelné (levá/pravá strana) a boční dveře jsou na obou stranách stejné (ty levé se tak otevírají proti směru jízdy). Symetrie se promítá i do proporcí, Ami One je široké i vysoké 1,5 m, optimální manévrování charakterizuje obrysový průměr otáčení jen 8 m. Naživo jsou obzvláště milé zadní svítilny: jde o mimo obrys karoserie výrazně vystupující světelné mřížky, jež parodují podobné nálepky v zadních okéncích sériových modelů Citroën C3 Aircross. Li-ionová baterie neupřesněných parametrů je uložena pod podlahou, dojezd na jedno nabití má činit asi 100 km, nejvyšší rychlost je omezena na 45 km/h. Koncept Citroën Ami One má zajistit novou svobodu pohybu v centrech měst, a to i bez řidičského průkazu. Počítá se pochopitelně se sharingem, tedy sdíleným vlastnictvím.
PŘEDCHŮDCE
Nový koncept pro ženevský autosalon svým jménem (ami = přítel) i spartánským pojetím odkazuje na sériové modely Ami 6 a Ami 8 vyráběné v 60. a 70. letech. Progresivně řešený kompaktní typ s předním pohonem byl dostupný jako sedan s negativně skloněným zadním oknem a jako pětidveřové kombi či hatchback. Citroën Ami byl svého času nejprodávanějším automobilem ve Francii a během necelých dvou dekád vzniklo více než 1,8 milionu vozů.
Převzato z časopisu