Představujeme
MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC+ – TEPRVE ZAČÁTEK
Petr Hanke 10.10.2018 05:01
Technika
Mercedes-Benz EQC není prvním elektrickým vozem své značky, je ale prvním, který spadá do skupiny elektrických EQ modelů, jejichž portfolio se bude v budoucnu intenzivně rozvíjet.
Stejně jako jiné automobilky, také Mercedes-Benz již několik desetiletí pracuje na elektrických pohonech svých vozů. A to nejen pro osobní automobily, ale také v sektoru nákladních vozů, autobusů a například i sportovních modelů. Kupříkladu v roce 1972 představil Mercedes-Benz autokar LE306 s možností výměnných baterií. V roce 2016 na autosalonu v Paříži automobilka oznámila, že chystané elektrické vozy značky budou spadat do samostatné rodiny nesoucí označení EQ, jež symbolizuje spojení „elektrická inteligence“. Tato nová značka se přitom neomezuje pouze na automobily s elektrifikovaným pohonem, ale také na související služby, technologie a inovace.
Pod zkratkou EQ se tak prodává například elektrický Smart, ale také paleta hybridních modelů Mercedes-Benz, a objevila se rovněž v označení monopostu formule 1 W08 EQ Power+. Současně s oznámením vzniku této značky se představil také první koncepční vůz Generation EQ a o rok později menší EQA s proporcemi a velikostí třídy A. Prvně jmenovaný koncept byl předchůdcem prvního sériového vozu EQ představeného v září letošního roku, jehož
zahájení prodeje je pod názvem Mercedes-Benz EQC naplánováno na polovinu roku 2019. Mercedes-Benz oznámil, že do roku 2025 uvede na trh až deset čistě elektrických modelů.
První výhradně elektrický vůz z rodiny EQ měl výstavní premiéru v září nedaleko Stockholmu. Automobil s velmi uhlazeným a jednoduše působícím vzhledem je navržen jako SUV střední velikosti, jež se na trhu utká především s Jaguarem I-Pace, Audi E-tron a chystaným BMW iX3. Jedním z konkurentů mu jistě bude také Tesla Model X, která je ovšem větším vozem. Jak název nového modelu napovídá, automobil se zařadí po bok modelů GLC a GLC kupé, odmyslíme-li si odlišný design, EQC pojetím své karoserie zapadá někam mezi tyto dva aktuálně nabízené typy. Uvnitř automobil působí moderněji a je vybaven širokým displejem známým z nových modelů automobilky. Není pochyb o tom, že daný interiér se v podobné formě objeví v průběhu roku 2019 také u aktualizovaného provedení modelů GLC.
Elektrický EQC skutečně využívá technický základ řady GLC, včetně rozvoru 2873 mm. Samozřejmě došlo ke značným úpravám podlahy, ale také zavěšení kol. Při výrobě například bude probíhat dvojitá „svatba“, protože po obvyklém spojení karoserie a podvozku dojde ještě k druhé instalaci – baterie do podlahy vozu. Ta je navržena jako samostatný a velmi robustní celek zajišťující nejen bezpečné uložení jednotlivých článků, ale také zvyšující tuhost konstrukce celého vozu. Použití základu navrženého také pro konvenčně poháněné vozy si vyžádalo další úpravy související s instalací elektromotorů, jejichž zástavbové rozměry jsou mnohem menší ve srovnání se spalovacími motory a převodovkami. Proto Mercedes kolem předního motoru a na místo převodovky navrhl masivní trubkové výztuhy zajišťující potřebnou ochranu v případě velkých nárazů, při nichž se počítá také s deformací hnacího ústrojí.
Zřejmě právě sdílení karoserie s konvenčně poháněnými vozy, nutnost jejího přizpůsobení a v neposlední řadě i použití na konstrukci nosné struktury převážně oceli způsobilo, že model EQC váží 2425 kg. Tedy o více než 200 kg více než hliníkový Jaguar I-Pace s o 10 kWh větším akumulátorem a hliníkovou karoserií.
Mercedes-Benz pro EQC použil dvojici elektromotorů, u nichž uvedl pouze společný výkon 300 kW (408 kW) a točivý moment 765 N.m. Nejde ale o dva stejné motory. Zatímco přední je navržen tak, aby byl nej-úspornější v nízkém a středním zatížení a současně zajistil maximum rekuperace, zadní je orientován více na výkon. Elektromotory z vlastního vývoje jsou umístěny nad nápravami v jednom celku s jednostupňovým převodem.
Hlavním prvkem každého čistě elektricky poháněného vozu je akumulátor. Daimler si vlastními silami vyrábí nejen celou baterii s ochranným pláštěm, systémem chlazení a potřebnou elektronikou, ale také se podílí na výrobě samotných článků, což není v automobilovém světě obvyklé. Konkrétní lithium-iontový akumulátor je tvořen 384 články s celkovou kapacitou 80 kWh. Mercedes-Benz udává předběžnou hodnotu dojezdu podle metodiky NEDC 450 km při kombinované spotřebě 22,2 kWh/100 km. Vůz je vybaven palubní nabíječkou s výkonem 7,4 kW, ovšem může být nabíjen ze stanic s výkonem až 110 kW. V tomto případě trvá nabití z 10 na 80 % kapacity (teoretických cca 300 km) přibližně 40 minut.
Výroba elektrického EQC bude probíhat v německých Brémách a následně také ve společném podniku v čínském Pekingu. Popisovaná verze nese kompletní obchodní označení EQC 400 4Matic+ a Dieter Zetsche, předseda představenstva koncernu Daimler, oznámil, že se počítá s dalšími verzemi u této modelové řady, jež by se měly lišit cenou a z ní vycházející kombinací výkonu a dojezdu. Informace o cenové politice zatím nebyly zveřejněné, očekává se ale cenovka kolem 1,9 milionu korun. Přesnou hodnotu se dozvíme přibližně v březnu 2019, kdy oficiálně začne prodej s dostupností vozidel plánovanou na polovinu roku.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Dva trakční střídavé synchronní elektromotory s permanentními magnety, společný výkon 300 kW (408 k) a 765 N.m (předběžné hodnoty), uložené společně se stálým převodem na každé hnané nápravě; pohon všech kol. Trakční akumulátory Li-Ion 80 kWh, 384 článků rozdělených do 6 modulů (2x 48 a 4x 72), uložené pod podlahou mezi nápravami; dobíjení z 10 na 80 % kapacity DC 110 kW cca 40 minut.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení, vzduchové odpružení s aktivními tlumiči (měly jej představené předsériové kusy, GLC standardně ocelové pružiny); vpředu a vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, systém rekuperace kinetické energie, ABS/EBD/BA, ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2873 mm, d/š/v 4761/1884/1324 mm; objem zavazadlového prostoru 500 l; hmotnost pohotovostní/celková 2425/2940 kg, hmotnost brzděného přívěsu 1800 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, předběžné hodnoty)
Největší rychlost 180 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h za 5,1 s, kombinovaná spotřeba elektřiny (NEDC) 22,2 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd 450 km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)