Představujeme
MERCEDES-BENZ ACTROS 2017 – Ekonomika provozu
Branko Remek 21.08.2017 06:17
Technika
Narůstající podíl silniční dopravy, nedostatek řidičů a cena nafty nutí dopravce, a tím i výrobce, ke snižování celkových provozních nákladů TCO (Total Costs of Ownership).
V praxi to znamená snižování spotřeby a nároků na údržbu vozidla a zvyšování užitečné hmotnosti. Přeplňované vznětové motory Euro 6 jsou na hranici svých možností a další zvyšování ekonomiky provozu jde jen po malých krůčcích. V poslední době všichni výrobci velké evropské šestky představují nová zdokonalení, a to jak z hlediska vozidla, tak z hlediska onoho nespolehlivého článku systému, člověka. Po dvaceti letech výroby typu Mercedes-Benz Actros (viz např. AR 5/’08) a pěti letech výroby jeho třetí generace představil Daimler na jihu Portugalska své řešení problematiky TCO. Jde o optimalizované poháněcí ústrojí (motor-převodovka-rozvodovka), komplexní přístup k údržbě a opravám a zvyšování bezpečnosti jízdy v kritických situacích. U všech variant řadových šestiválců OM470 10,7 l (245 – 335 kW), OM 471 12,8 l (310 – 390 kW) a OM473 15,6 l (380 – 460 kW) byl úpravou tvaru spalovacího prostoru v pístu zvýšen kompresní poměr na 18,5:1 (původně 17,3:1), zlepšena vstřikovací akumulační soustava X-Pulse (common rail) s osmiotvorovými tryskami a vstřikovacím tlakem až 270 MPa (původně sedmiotvorové a 210 MPa), použita nová turbodmychadla a snížen podíl recirkulace výfukových plynů EGR.
Vedlejšími opatřeními jsou regulace příkonu příslušenství (alternátor, čerpadlo hydrauliky, kompresor, apod.) a použití nízkoviskózních syntetických motorových olejů HTHS (High-Temperature, High-Shear) třídy 0W-30 a 5W-40. Všechna opatření přispívají ke snížení ztrát tak, že spotřeba klesla o 6 %. Optimalizovány byly i dvanáctistupňové automatizované převodovky G330-12 (2x3x2) bez synchronizace, ale s brzdou předlohového hřídele, řazením PowerShift 3. generace a přídavnou vodní zpomalovací brzdou (retardérem). Interval výměny převodového oleje byl zvýšen na 600 000 km. Naprosto nenápadnou, ale revoluční novinkou je regulace hladiny oleje v rozvodovce tuhé zadní nápravy. V přídavné plastové jímce pod talířovým kolem lze snížit hladinu pomocí elektricky ovládané klapky. Nejvýznamnější novinkou v oblasti bezpečnosti je aktivní podpora brzd ABA (Active Brake Assist) 4. generace a jednostranný dozor nad prostorem podél jízdní soupravy vpravo/vlevo pro pravo/levostranný provoz. Dva radary u zadního kola tahače sledují boční prostor v úhlu 168˚ a do 40 m před a za vozidlem. V případě nebezpečné blízkosti překážky (sloup, chodec, cyklista apod.) se aktivuje akustická výstraha. Další dva radary sledují prostor před vozidlem, úzkopásmový 18˚ 250 m a širokopásmový 120˚ a 70 m. Radary udržující bezpečný odstup od vozidla (překážky) vpředu jsou ve spojení s ABA4 a při detekci překážky aktivují varovný signál, a pokud řidič nezakročí, zastaví vozidlo. Systém LineAssist pro jízdu v jízdním pruhu je dnes již běžný, podobně jako ABS/ASR nebo ESP. Řidič ale nejvíce vnímá dnes již téměř standardní systém PPC (Predictive Powertrain Control), který může aktivovat sám. S využitím 3D mapy a satelitní navigace GPS systém ví a předvídá, zda se vozidlo pohybuje nebo bude pohybovat do stoupání či klesání, a podle toho upravuje řazení, zatížení motoru či brzdy tak, aby se co nejlépe využilo kinetické energie jedoucího vozidla.
Například je-li tempomat nastaven na 85 km/h, udržuje rychlost v rozmezí ±5 km/h a při jízdě z kopce dovolí na 40 s rychlost až 94 km/h. Poté řidiče varuje, že kdyby tuto rychlost držel dalších 20 s, zaznamená se mu to na kartu řidiče v tachografu. Systém PPC snižuje spotřebu až o 5 %. Elektronické řídicí systémy udržují otáčky motoru v rozmezí 800 až 1450 min-1 (dříve 1000 až 1400 min-1). Nejvyššího výkonu dosahují motory až při otáčkách nad 1600 min-1. Dnes je běžné, že osobní a užitková vozidla všech kategorií mají systém sledování stavu OBD (On Board Diagnostics) a řidič je v některých případech závad informován. Za zmínku stojí, že Actros má až 40 řídicích jednotek a kolem 400 snímačů. Systém MB UpTime je nadstavbou nad OBD, která přes satelit GPS vysílá informace z paměti OBD do řídicího střediska MB v nizozemském Maastrichtu. Chybová hlášení jsou rozdělena do tří kategorií. V první jsou ta, jež může řidič ovlivnit nebo opravit sám, např. tlak vzduchu v pneumatikách. Ve druhé jsou závady vyžadující odborný servis. Zde systém s ohledem na naléhavost přepravních úkolů (např. nutnost dodržení času) vyhledá nejbližší servis s volnou kapacitou a skladovými díly a oznámí dopravci a řidiči, kam a kdy má vůz přistavit.
Ve třetí kategorii jsou závažné závady, které vyžadují servis bez prodlení nebo dokonce odstavení vozidla. Téměř tři týdny zkoušeli odborní novináři z celé Evropy nové Actrosy (výroba od VII/2017) na několika trasách z Lisabonu do Algarve (rovinatá) a z Lisabonu přes Sintru do Peniche (kopcovitá). V úvodu byli někteří aktéry porovnávacího testu dvou plně vytížených stejných typů Actros 1845 (OM471 330 kW), kde červený byl v provedení roku 2015 a bílý v novém (2017). Pro naprostou objektivitu byla spotřeba měřena vážením demontované palivové nádrže před a po jízdě. Výsledek byl očekávaný a příznivý: pokles o 6 %. Dálniční trasu přes 200 km zajel červený vůz za 30,5 l/100 km a bílý za 28,8 l/100 km. Konečný výsledek zahrnuje i zdánlivě nepatrný pokles spotřeby, o 0,5 %, díky nové rozvodovce. Zahrneme-li do toho i plovoucí servisní interval až 200 000 km, sníženou vlastní hmotnost a zvýšenou spolehlivost a životnost vozidla, musíme konstatovat, že Actros 2017 je velmi ekonomický výrobní prostředek, ekologický vůz a komfortní pracoviště řidiče. Všechny tyto inovace se přenesou brzy do odvozených řad Antos a Arocs. Těší nás, že skupina českých a polských novinářů byla zlatou tečkou za celou velmi úspěšnou akcí.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)