Představujeme
Mazda MX-5 je už 30 let nejoblíbenější roadster světa
Ondřej Štaidl 24.07.2019 07:00
Uplynulo 30 let od uvedení první generace malého roadsteru s názvem MX-5, či alternativně Miata. Během této doby se z něj stal kultovní vůz s více než milionem prodaných kusů. V čem vlastně spočívá jeho úspěch, který nyní oslavuje výroční edice 30th Anniversary?
První generace MX-5 představená na autosalonu v americkém Chicagu v roce 1989 byla vlastně pokusem. Myšlenka vyvinout vlastní malý roadster se zrodila na základě velké poptávky zákazníků toužících po klasickém sportovním roadsteru ve stylu britského Triumphu Spitfire nebo Lotusu Elan z konce 70. let. Mazda zahájila designovou soutěž mezi dvěma týmy – jedním z japonského Tokia a druhým z americké Kalifornie. Po několika kolech výběru vybrala Mazda kalifornský návrh s motorem uloženým vpředu a pohonem zadních kol. Na vývoji prototypu známého jako V705 se podílela britská společnost International Automotive Design ze západního Sussexu, která měla na starosti design exteriéru i interiéru. Modelové označení MX-5 vzniklo jako zkratka projektu pojmenovaného Mazda Experiment s projektovým číslem 5.
Experiment jménem MX-5
V roce 1990 odstartovala svoji kariéru první generace MX-5 s kódovým označením NA, známá typickými vyklápěcími světlomety a oblíbenou barvou British Racing Green. Pod kapotou měla řadový čtyřválec o objemu 1,6 liru s výkonem 85 kW (116 k), který byl na zadní kola přenášen pomocí pětistupňové manuální převodovky. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,6 sekundy nezní v dnešní době nikterak zajímavě. Motor byl však velmi charakterní a vyžadoval vysoké otáčky, aby ze sebe vydal to nejlepší. Tento styl vysokootáčkového atmosférického motoru si MX-5 zachovala i v současné čtvrté generaci, stejně jako nízkou hmotnost. Ta byla u první generace NA klíčovým parametrem – vážila pouhých 980 kg což bylo méně něž tehdejší Mini Cooper.
Hned v prvním roce prodeje se z malého roadsteru radovalo 23 052 majitelů. V letech 1991 až 1993 se na trhu objevilo několik speciálních edic, verze se čtyřstupňovou samočinnou převodovkou a do příplatkové výbavy se dostal systém ABS nebo ochranný rám plátěné střechy. Zásadní změna se dostavila v roce 1994, kdy Mazda rozšířila nabídku o druhou silnější motorizaci s objemem 1,8 litru a výkonem 94 kW (128 k). NA se silnějším motorem dostala také vetší brzdy a možnost příplatkového samosvorného diferenciálu Torsen. Dalších drobných změn se MX-5 dočkala v roce 1996, kdy dostala novou řídící jednotku motoru navyšující výkon na 98 kW (133 k) a také dodatečné vyztužení karoserie zlepšující jízdní vlastnosti.
Oficiální hit
V roce 1998 nahradila původní Miatu nová generace s označením NB. Koncepčně a částečně i technicky vcházela z té první. Modernějšího pojetí se dočkal exteriér, a to hlavně v přední části, která přišla o vyklápěcí světlomety. Interiér však jasně odkazoval na první generaci. Dostal navíc bezpečnostní výbavu v podobě airbagů a dodatečných výztuh. Standardem se stalo také ABS a posilovač řízení. Za příplatek mohla být vybavena dokonce prémiovým audiosystémem Bose. Přes malé navýšení hmotnosti a moderní prvky výbavy si nová generace zachovala typické jízdní vlastnosti, pro které je dodnes tolik oblíbená.
V roce 1999 dosáhla MX-5 zásadního milníku, když se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů s počtem 500 000 prodaných vozů. Stala se tak nejprodávanějším dvoumístným sportovním vozem na světě. Rok 2001 krom dalších 100 000 prodaných vozů přinesl facelift druhé generace NB. Mlhovky v předním nárazníku, komfortnější sedadla a drobné designové změny měly za úkol malou Mazdu zatraktivnit a zároveň z ní udělat použitelnější vůz pro každodenní jízdu. Velmi zajímavá byla speciální edice z roku 2004 s označením Mazdaspeed MX-5 Roadster Turbo. Poprvé a zároveň i naposled dostala přeplňovaný motor s výkonem 132 kW (180 k). Lehká Mazda s tímto motorem zrychlila z 0 na 100 km/h za pouhých 6,2 sekundy. Krom přepracované techniky se lišila i speciálními metalickými barvami Lava Orange a Velocity Red.
Třetí generace a (příliš) velké změny
MX-5 třetí generace označená NC rozdělila příznivce na dva tábory. Přestože byl nový design několikrát oceněn a jízdní kvality potvrdily kladné recenze renomovaných motoristických médií, stále se NC setkávala s kritikou majitelů předchozích generací. Jejím hlavním terčem byl nárust hmotnosti o více než 100 kilogramů. Reálně to však nemělo tak dramatický dopad na jízdní vlastnosti, jak se proslýchalo. Třetí generace totiž dostala zcela novou a pevnější karoserii s propracovanějším podvozkem, který si zachoval hbitost a obratnost předchozích verzí.
Dynamiku zajistily nové pohonné jednotky s objemem 1,8 a 2,0 litru o výkonu 93 kW (126 k) až 118 kW (160 k). Standardem byla šestistupňová přímo řazená převodovka nebo volitelná samočinná s pádly na volantu. Současně se výrazně zlepšil komfort jízdy a výbava vozu. Celoroční použitelnost přinesla také volitelná pevná skládací střecha z polykarbonátu zvyšující hmotnost o pouhých 36 kg.
Facelift v roce 2009 přinesl líbivější design. Přední světlomety a mřížka chladiče připomínaly větší model RX-8. Malou změnou prošla i technika. Omezovač se posunul o 500 otáček za minutu nahoru na výsledných 7200 min-1. NC se tak zásluhou zábavného motoru a přesně radící převodovky dostala ještě blíže charakteru svých předchůdců. Třetí generace oslavila 25. výročí modelu MX-5 speciální limitovanou edicí v počtu 1000 kusů. Dostala výrazné červené lakování karoserie, světlý kožený interiér a sportovní tlumiče Bilstein.
Nejlepší MX-5
Současná čtvrtá generace ND přišla na trh v roce 2016 a dle našeho názoru je tou nejlepší. Má dokonce menší karoserii než první generace NA a váží jen něco málo přes tunu, a to i s dvoulitrovým motorem o výkonu 135 kW (184 k) a veškerou moderní výbavou. Moderní designový směr nazvaný KODO získal několik prestižních ocenění a decentně odkazuje na předchozí generace. Interiér působí možná trochu stísněně, po nedávné modernizaci se v něm nicméně dá najít skvělá pozice zásluhou nově nastavitelného volantu. Ergonomická sedadla Recaro poskytují dostatek boční opory v zatáčkách a malá kulatá řadící páka je přesně na tom místě, kde ji očekáváte.
Z pohledu řidiče interiéru opravdu nic neschází. Je dokonce vybaven veškerými moderními technologiemi jako je navigace, digitální tuner, Bluetooth připojení telefonu, hlídání mrtvých úhlů nebo varování před nárazem. Výborně fungující a na první generaci odkazující plátěná střecha se stahuje manuálně, což zabere maximálně pět sekund. Skvěle vymyšlený proces lze zvládnout pohybem jedné ruky. Na trhu je k dispozici rovněž varianta RF s pevnou skládací střechou.
U MX-5 je ovšem tím hlavním jízda, a ta je v nejnovější generaci až na několik drobností opravdu podmanivá. Vyšší výbavy nabízejí samosvorný diferenciál a tlumiče Bilstein, které zábavu za volantem posouvají ještě na vyšší úroveň. Někomu může vadit měkčí karoserie, která na nerovnostech přece jen trochu vibruje, a otravné se mohou zdát i nemalé náklony v zatáčkách při sportovní jízdě. Patří to však k typickým projevům MX-5. Odměnou jsou opravdu agilní reakce podvozku a čiperný motor, který se vytáčí až k osmi tisícům otáček. Společně s rychlou a přesnou převodovkou vás stále nutí řadit, i když to není zcela nutné. Po přesednutí z rychlého hot-hatche s předním pohonem vám bude Mazda možná připadat trochu pomalá a vlastně i nepřesná. Vyžaduje totiž zcela jiný přístup než moderní vozy. Musíte s ní strávit více času a pochopit její filozofii. Nepatří k tomu nejlepšímu, co se dá dnes pořídit, ale zachovává tradiční hodnoty atmosférického motoru, zadního pohonu, lehké karoserie a vlastního charakteru. Proto nikdy neodmítneme usednout za její volant.
Pro 3000 stejně nadšených řidičů připravila Mazda výroční provedení 30th Anniversary Edition. To se od klasického ND odlišuje extravagantním oranžovým lakováním karoserie Racing Orange, sníženým sportovním podvozkem, brzdovým systémem Brembo a kovanými koly Rays ze závodního vozu MX-5 Cup.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)