Představujeme
Lancia Ypsilon 0.9 TwinAir – Malý, ale výkonný
Otakar Gregora 03.05.2013 07:19
V roce 2011 představila Lancia čtvrtou generaci svého nejmenšího vozu Ypsilon, popsaného v AR 7/’11. Vzhledem k jisté výjimečnosti značky jsme až nyní podrobili testu typ s nejmenším motorem...
Nová Lancia Ypsilon zaujme na první pohled vzhledem své dvouprostorové karoserie s hladkým povrchem, prostým znaků jisté uniformity jiných vozů nižší třídy. Hlavními prvky osobitého designu jsou typická maska chladiče této značky, tvary hlavních světlometů a koncových svítilen, i sklo zadní výklopné stěny, jakoby volně ukončené mimo její povrch. Testovanému vozu slušelo i barevné odlišení kapoty motoru a zasklené střechy od ostatních ploch. Dosti vysoký ponton zvýrazňuje stoupající linie dolního okraje bočních oken, vrcholící pod klikou zadních dveří, zapuštěnou do jejich rámu. Necelé čtyři metry dlouhý vůz nabízí překvapivě dost místa cestujícím i přiměřenému množství zavazadel. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1400/1340 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 900 až 980 mm, v obdobných místech druhé řady sedadel 1330/1200 mm, respektive 860 mm.
V testované pětimístné verzi se sice musí při plném obsazení zadního sedadla tři osoby uskrovnit, ale pro nohy mají překvapivě dost místa, neboť mezera mezi jejich sedáky a opěradly předních sedadel posunutých zcela vzad je 240 mm. Zavazadlový prostor, vymezený 170 mm vysokým prahem, odpovídá velikosti vozu, za zadními sedadly je v rovině podlahy dlouhý 560 mm, široký 1010 mm a pod výklopným krytem vysoký 550 mm. Sklopením zadních opěradel do šikmé polohy na sedáky se jeho ložná délka zvětší na nejméně 1250 milimetrů. Lancia Ypsilon se nabízí ve třech úrovních výbavy Silver, Gold a Black & Red, z nichž poslední měl testovaný vůz. Společným znakem všech je poměrně omezené a jen nepatrně se lišící množství standardních prvků, z nichž měl testovaný vůz například dálkově ovládané centrální zamykání, dva čelní a okenní airbagy, elektrické ovládání skel předních dveří a vyhřívaných zpětných zrcátek, úchyty Isofix na zadních sedadlech, svisle seřiditelný volant i sedadlo řidiče, rádio s přehrávačem CD/MP3 aj.
Na přání je však velice pestrá paleta prvků mimořádné výbavy za příplatky, které lze, až na výjimky, objednat pro všechny úrovně. Z nich měl testovaný vůz např. kůží obložený multifunkční volant s tlačítky audiosoustavy, automatickou klimatizaci, boční airbagy na předních vyhřívaných sedadlech, přípravu pro přenosný navigační přístroj, parkovací čidla, aktivní parkovací systém Magic Parking, tempomat, třímístné dělené zadní sedadlo, kola z hliníkové slitiny, elektricky posuvné střešní okno aj. Bohatstvím standardní a mimořádné výbavy je tak nový Ypsilon srovnatelný s vozy vyšších tříd. Zřejmému zaměření na eleganci a kvalitu odpovídá i velmi dobrá úroveň dílenského zpracování a jakost použitých materiálů.
Koncepci poháněcí soustavy a podvozku převzal nový Ypsilon od svého předchůdce z roku 2003. Naprostou novinkou mezi alternativními motory je zážehový řadový dvouválec s hybridním ovládáním ventilů, sacích elektrohydraulicky s plynule proměnným zdvihem i časováním, výfukových hrníčkovými zdvihátky od vačkového hřídele v hlavě. Výsledkem tohoto pokroko-vého originálního technického řešení je optimalizace provozního režimu motoru v celém rozpětí otáček a zatížení. Poněvadž se oba písty pohybují souběžně, ale jednotlivé fáze čtyřdobého pracovního cyklu probíhají s rozdílem pootočení klikového hřídele o 360°, je motor vybaven pro lepší vyvážení a potlačení vibrací jedním protiběžným vyvažovacím hřídelem. S charakteristikou motoru je sladěna pětistupňová převodovka, řadící se snadno a přesně krátkou pákou v konzoli pod přístrojovou deskou. Konstrukce hlavních skupin podvozku byla převzata z předchozího typu s nezbytnými změnami pro zlepšení všech vlastností.
Vesměs jsou použita řešení obvyklá a osvědčená u malých vozů s předním pohonem. Ypsilon je vybaven také řadou elektronicky řízených systémů zvyšujících jeho aktivní bezpečnost a zjednodušující ovládání. Kromě dnes již povinného ABS s elektronickým rozdělováním brzdné síly a brzdovým asistentem má asistent rozjezdu do svahu a stabilizační systém ESP. Jízdní zkoušky v běžném provozu absolvoval Ypsilon v nejrůznějších klimatických podmínkách loňského pozdního podzimu. Se všemi se vypořádal bez potíží, a tak po ujetí téměř tisíce kilometrů konstatujeme, že se chová jako skutečný dospělý automobil této koncepce. V zatáčkách je jen lehce nedotáčivý, bez nadměrného naklánění, a tato charakteristika se nemění ani při vyhýbacích manévrech či opakovaných změnách směru s plynule se zvyšující rychlostí až do meze smyku. Směrově je stabilní a na boční vítr jen málo citlivý.
Řízení je přesné a přiměřeně lehké, brzdy účinné i při opakovaném brzdění bez známek slábnutí. Jízdní komfort je úměrný vlastnostem použitého zavěšení kol a zvolené neproměnné charakteristice odpružení. Vyhovuje především podmínkám jízdy na dobrých silnicích, na vozovkách s horším povrchem a zejména na dlažbě však poskytuje menší pohodlí, ačkoli právě s nimi se setkáváme ve městech, pro něž je Ypsilon svými rozměry a manévrovacími vlastnostmi předurčen. Tam se naopak dobře uplatní systém Magic Parking, samočinně zavádějící vůz do poměrně malých mezer při podélném parkování. Součástí provozních zkoušek byla obvyklá měření dynamických vlastností a spotřeby paliva.
Zatímco v první disciplíně obstál Ypsilon dobře a prokázal, s přihlédnutím k výkonu motoru, dostatečný temperament, spotřebou paliva trochu zklamal. Již počátkem zkoušek sice palubní počítač signali-zoval dost velkou žízeň, nekorespondující s údaji výrobce (bereme ovšem v úvahu specifika jejich laboratorního měření), nicméně jsme to posuzovali kriticky ve vědomí nepřesností průtokových měřidel. Bohužel však přesnější provozní měření objemem spotřebovaného paliva ukázalo, že vzdor udávaným přednostem motoru není Ypsilon příliš úsporný. Při svižnější jízdě se průměrná spotřeba přehoupne i přes 7 l/100 km, a mnoho nepomůže ani přepnutí do režimu Eco omezujícího výkon. Ale to bylo jediné nepříjemné překvapení testovaného vozu, s nímž jsme si užili příjemné svezení. To platí bez výhrady pro jízdu na předních sedadlech, poskytujících značný komfort. Ten ovšem nesdílejí cestující na zadních sedadlech, ani když jsou jen dva. Nedostává se jim dostatečné šířky a výšky, naopak pro nohy mají místa dost. Podle očekávání, jež ale platí takřka bez výjimky pro většinu vozů této velikosti, je Ypsilon určen zejména při delších jízdách pro dvě osoby na předních sedadlech, vzadu především pro malé děti. Vnitřní komfort nenarušuje ani hluk motoru, pronikající jen vcelku přijatelným akustickým projevem. Lancia Ypsilon zcela jistě nezaplní naše silnice, ale rozhodně zpestří jejich obraz a zvýrazní se mezi vozy často uniformního vzhledu. Již posláním to není masový vůz, ale jistě vzbudí zájem těch, kteří dávají přednost originálnímu designu, eleganci a kvalitě před užitnými vlastnostmi, a jsou ochotni zaplatit i za technickou vytříbenost. Celá typová řada se nabízí v cenovém rozpětí od 269 000 do 359 000 Kč, testovaný vůz v základní výbavě stojí 309 000 Kč. K tomu je ovšem třeba přičíst příplatky za mimořádnou výbavu v řádu desítek tisíců korun.
Technické údaje
MOTOR – řadový dvouválec 0.9 TwinAir, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; 875 cm3 (ø 80,5 x 86,0 mm), 10,0:1; 63 kW (85 k)/5500 min‑1 a 145 N.m/1900 min‑1; jeden protiběžný vyvažovací hřídel; OHC, vačkový hřídel výfukových ventilů poháněný řetězem, elektrohydraulicky ovládané dva sací ventily s plynule proměnným zdvihem a časováním, dva výfukové hrníčkovými zdvihátky; přeplňování turbodmychadlem s chladičem vzduchu; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor se sondou lambda; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 120 A, akumulátor 12 V – 63 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka (4,100 – 2,157 – 1,345 – 0,974 – 0,766 – Z 3,909); pohon předních kol; stálý převod 3,867.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny tvaru L a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilo-vačem, ABS a brzdovým asistentem; vpředu kotoučové ø 257 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové ø 203 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s posilovačem, volant ø 370 mm, 2,8 otáčky mezi krajními rejdy; kola 6J x 16 z hliníkové slitiny; pneumatiky Pirelli Snowcontrol 195/45 R 16; nouzové náhradní kolo s pneumatikou S 135/80 B 14.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvouprostorový čtyřdveřový pětimístný sedan s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem (hatchback).
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2390 mm, rozchod kol 1422/1414 mm; d/š/v 3842/1676/1666 mm; světlá výška 150 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1055/1515 kg; objem zavazadlového prostoru 245/830 l; objem palivové nádrže 40 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 176 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,9 s; spotřeba paliva EU 5,0/3,8/4,2 l/100 km; emise CO2 99 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 9,5 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)