Představujeme
Lancia Flavia Cabrio – Dolce Vita
Tom Hyan 28.12.2012 08:11
V rámci spojení Fiat/Chrysler jsou nyní větší automobily Lancia spřízněny s americkými Chryslery, zatímco menší vycházejí z konstrukcí Fiat...
Výrobní program Lancia od roku 2012 tvoří malé typy Ypsilon a Delta na platformách Fiat a velké modely Flavia Cabrio (sedan není), Thema a Voyager na základě upravených typů Chrysler 200, 300 a Town & Country. Automobily Chrysler se přestaly v Evropě prodávat, nahradily je Lancie; jedinou výjimkou jsou Velká Británie a Irsko, kde se naopak prodávají Chryslery, takže vznikly automobily Chrysler Ypsilon a Chrysler Delta...
Lancia Flavia Cabrio je nejatraktivnějším vozem tradiční italské značky, vytvořeným podle nové strategie. Je to plně čtyřmístný kabriolet s bohatou výbavou (za příplatek je pouze metalický lak anebo nestandardní barevný odstín karoserie), dodávaný v jediném modelu se zážehovým čtyřválcem WGE (World Global Engine) 2.4/125 kW (170 k) z americké produkce (závod GEMA v Dundee v Michiganu), spojeným se šestistupňovou samočinnou převodovkou, která však dovoluje přímé sekvenční řazení (funkce Autostick). Podvozková platforma s nezměněným dlouhým rozvorem 2765 mm je stejná jak u kabrioletů Lancia Flavia Cabrio a Chrysler 200 Convertible, tak u spřízněných sedanů Chrysler 200 a Dodge Avenger, které v roce 2011 prošly faceliftem pod vedením stylistů Fiat Group Automobiles. Podvozek samozřejmě proti americkým zvyklostem minulých let už má obvyklé nezávislé zavěšení všech kol, vpředu se vzpěrami McPherson a vzadu s víceprvkovými závěsy.
Zda bude nová Flavia skutečnou renesancí italské značky, ukáže až budoucnost. Výrobce zdůrazňuje spojení italské elegance s americkou velkorysostí (délka vozu 4,95 metru); automobil je skutečně čtyřmístný, ale na druhé straně po složení plátěné střechy se poměrně výrazně zmenší objem zavazadlového prostoru ze 377 na 198 litrů (proti konkurenci Infiniti G37 Cabriolet nebo Lexus IS Cabriolet je to však ještě skvělé). Přesto se nám do vozu nevešly dva standardní kufříky, rozměrově schválené IATA jako příruční zavazadlo do kabiny letadla, pokud byla střecha složena! A jezděte se zavřeným kabrioletem jen proto, že musíte mít s sebou běžná zavazadla, to přece nedává smysl! Ano, lze to vyřešit použitím jiných obdobného objemu; třeba příruční tašky obvyklých rozměrů nejsou problémem... Nová Flavia přichází na trh s interiérem v kůži, automatickou klimatizací, elektronickou stabilizací ESC, tempomatem, čtveřicí airbagů (vícestupňové čelní, boční), závěsy Isofix pro dětské sedačky, parkovacími čidly vpředu i vzadu, multimediálním systémem Uconnect s navigací, kvalitní audioaparaturou Boston, osmnáctipalcovými litými koly atd.
Při uvedení jsou k dispozici barvy bílá a šedá s černým nebo černobílým interiérem a černou plátěnou střechou; následovat budou další včetně tmavě červené, stříbrné a modré s béžovou střechou apod. Interiér byl doplněn originálními prvky Lancia, patří k nim středová konzola a nový volant. Plátěná střecha se ovládá elektricky, včetně vyhřívaného zadního skleněného okna, úplné zavření nebo otevření proběhne za osmadvacet sekund. V nabídce jsou originální doplňky a příslušenství Lancia Lineaccessori/Mopar (řady Design, Leisure, Safety a Comfort). Jak se stalo už zvykem, nová Lancia se představila také na velkých italských filmových festivalech (58. ročník v Taormině; 69. v Benátkách). A vězte, i s novou Flavií si lze užívat Dolce Vita, tedy ten nejsladší život...
Lancia Flavia patří k nejvýznamnějším typům tradiční italské značky. Na Turínském autosalonu 1960 představený první sedan Flavia zahájil novou éru v dlouhé historii značky, když uvedl přední pohon ve spojení s plochým čtyřválcem 1,5 litru. Později přišla výkonnější verze čtyřválce 1,8 litru, v roce 1965 poprvé se vstřikováním paliva (nepřímé Kugelfischer) místo dvojitého karburátoru. Právě tento motor se stal nejvýkonnější pohonnou jednotkou pro kabriolet Flavia 1.8 Convertible, jenž se představil ještě s patnáctistovkou jako prototyp na Ženevském autosalonu 1962. Byl to jediný sériově vyráběný kabriolet Flavia, ale přestože vznikl v decentním počtu 1601 exemplářů, stal se legendou, na kterou letošní italsko-americký model navazuje. Carrozzeria Vignale byla výrobcem karoserie (ano, stylisté této firmy navrhli i naši Tatru 613) a zhotovila 724 exemplářů se základním motorem 1,5 l/66 kW (90 k), 834 se standardním dvoukarburátorovým 1,8 l/68 kW (92 k) a třiačtyřicet se vstřikovou verzí 1,8 l/75 kW (102 k).
Příď vozu vycházela ze sedanu Flavia první generace, záď však byla zcela nová s plátěnou otevírací střechou, resp. s elegantní nasazovací pevnou hard top. Automobil, jehož tvary navrhl věhlasný Giovanni Michelotti pro Lancii a Vignaleho, dosahoval při pohotovostní hmotnosti 1150 kg největší rychlosti 170 až 180 km/h podle motoru a spotřeboval okolo 9,6 litru benzinu na stovku kilometrů. Původní Flavia Convertible se vyráběla do roku 1967, kdy prošel sedan výraznou modernizací a faceliftem (tzv. druhá série), ale ze sportovních modelů zbylo v programu pouze kupé Flavia, zatímco produkce kabrioletu 2+2 byla ukončena. Flavia sílila a končila jako výrazně restylizovaný model Lancia 2000 (sedan 1971 – 1974; Coupé/Coupé HF do 1973). Pokud nepočítáme sportovní speciály (Stratos, Montecarlo) ani vozy s pohonem všech kol pro rallye, pak Flavia zahájila celkový přechod Lancie na pohon předních kol, který se stal poznávacím znakem této značky až do spojení s Chryslerem. Následovaly modely Fulvia, Beta, Trevi, Gamma, Prisma, Delta, Dedra, Thema, K (kappa), Lybra, Thesis a nová Flavia, všechny už s moderním předním pohonem. Na tradici velkých sedanů Aurelia a Flaminia klasické koncepce s motorem vpředu a poháněnou zadní nápravou až nyní navazuje reprezentační nová Lancia Thema, což ale není nic jiného, než inovovaný Chrysler 300/300 C.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec WGE, uložený vpředu napříč; DOHC 4V Dual-VVT; elektronické vícebodové vstřikování paliva, EU5 Plus; dva protiběžné vyvažovací hřídele; hliníkový blok a hlava válců; 2360 cm3 (ø 88 x 97 mm); 10,5:1; 125 kW (170 k)/6000 min‑1 a 220 N.m/4500 min‑1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – šestistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu a možností přímého řazení Autostick (4,13 – 2,84 – 2,28 – 1,45 – 1,00 – 0,69 – Z 3,21), stálý převod 3,43. Pohon předních kol.
PODVOZEK – samonosná konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; brzdy kapalinové kotoučové, vpředu ø 340 x 28 mm s vnitřním chlazením, vzadu ø 302 x 10 mm; ABS/EBD, ESC/TC; hřebenové řízení s kapalinovým posilovačem; pneu 215/55 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2765 mm, rozchod kol 1570/1570 mm; d/š/v 4947/ 1843/1479 mm; objem zavazadlového prostoru 377 l, se složenou střechou 198 l; objem palivové nádrže 64 l; pohotovostní hmotnost 1856 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 195 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,8 s; spotřeba paliva EU 13,6/7,0/9,4 l/100 km; emise CO2 221 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)