Představujeme
Koenigsegg Regera – Vládnout!
Jiří Duchoň 10.06.2015 06:28
Nej, nej, nej. Tak u Koenigseggu mluví o nové Regeře. Daleko od pravdy nejsou, je to skutečný přízrak…
Švédský Koenigsegg je malosériovým producentem špičkových sportovních automobilů, působících dojmem závodních speciálů, ovšem určených k provozu na veřejných komunikacích. Koenigsegg One:1 či Agera RS patří k nejrychlejším vozům planety a vzhledem ke svému druhu zajišťují nečekanou dávku praktičnosti a komfortu, ovšem zcela nový Koenigsegg Regera, představený na letošním autosalonu v Ženevě, posouvá laťku ještě výše. Regera znamená ve švédštině vládnout, a co se týče kategorie supersportů, má k tomu všechny předpoklady. Výrobce jej označuje za luxusní megaauto (…) nabízející dosud nevídanou kombinaci síly, vnímavosti a komfortu, tvořící opravdovou postavu Dr. Jekylla a pana Hydea...
Ačkoli jde o sofistikovaný Plug-In Hybrid, srdcem Koenigseggu Regera zůstává i v tomto případě motor s vnitřním spalováním (ICE). Jde o dále vylepšený zážehový osmiválec Koenigsegg s objemem 5,0 l, přeplňováním dvojicí turbodmychadel a suchou klikovou skříní. Agregát ICE (Internal Combustion Engine), ač zařazen jen jako prvek hybridního schématu, vyniká měrným výkonem 220 koní na litr objemu, nejvyšším v sériové automobilové produkci dneška, přičemž tankovat lze benziny s oktanovým číslem 91 či 95, ale též směs E85. Při neupřesněných otáčkách dosahuje tento motor výkonu 820 kW (1115 k) a točivého momentu 1250 N.m.
Do značné míry převratné převodné ústrojí KDD (Koenigsegg Direct Drive) je do pohonného systému integrováno natolik důmyslně, že nahrazuje konvenční převodovku, čímž dle tvrzení výrobce v dálničním provozu omezuje ztráty o více než 50 % ve srovnání se samočinnými rychlostními skříněmi různých konstrukcí včetně CVT. Kompletní ústrojí KDD se stálým převodem 2,85:1 údajně váží jen 88 kg, pohotovostní hmotnost Regery činí 1628 kg. Soustavu KDD navrhnul osobně sám tvůrce značky Christian von Koenigsegg a vývoj zajistilo oddělení Koenigsegg Advanced Engineering. Její součástí je trojice elektromotorů, dvou vestavěných u obou zadních kol po 180 kW (pohon předních kol u sportovního vozu podle Koenigseggu nepřipadá v úvahu!) a před ICE (160 kW), jenž hraje také úlohu spouštěče a generátoru elektrické energie.
Žádný sériový automobil s hybridním pohonem takto výkonné elektromotory na své palubě nehostí (čistě elektrický NanoFlowcell Quant F ještě do sériové produkce nedospěl). Celkově dosáhnou výkonu 522 kW (710 k) a točivého momentu 900 N.m, takže nový Koenigsegg Regera nabízí kombinovaný výkon přes 1500 bhp (1119 kW) a točivý moment více než 2000 N.m. Napájení elektromotorů zajišťují akumulátory 620 V vestavěné ve speciálním kompozitovém uhlíkoaramidovém tubusu středové konzole, disponující impozantním výkonem 9,27 kWh, zabírající objem 67 litrů a vykazující hmotnost 115 kg. Mají vlastní kapalinové chlazení a jejich vývoj i výrobu zajistil tým renomovaného Matea Rimaca. Detaily k provozním vlastnostem Regery zatím -Koenigsegg nezveřejnil, ovšem pružné zrychlení ze 150 na 250 km/h prý trvá 3,2 sekundy a rychlosti 400 km/h se vozu podaří dosáhnout za necelých 20 sekund od pevného startu. Koenigsegg Regera má být prvním automobilem na světě s plně elektronickým ovládáním všech pohyblivých dílů karoserie. Přes aplikace na chytrém telefonu tak lze na dálku otevírat dveře, kapoty i odklápět zadní poznávací značku, kryjící zdířku pro dobíjení akumulátorů z externích zdrojů. Koenigsegg Regera podle ambiciózních plánů svého tvůrce v průběhu následujících let vznikne v sérii osmi desítek exemplářů.
Převzato z časopisu