Představujeme
Koenigsegg Gemera – Mega-GT
Petr Hanke 14.09.2020 06:56
Slovním spojením Mega-GT Koenigsegg popisuje svůj unikátní vůz Gemera. Jde o čtyřmístný luxusně-sportovní automobil s unikátním hybridním pohonem o celkovém výkonu až 1700 koňských sil.
Christian Erland Harald von Koenigsegg založil automobilku nesoucí jeho příjmení v roce 1994, ale až po osmi letech vývoje vyrobil první vůz homologovaný pro běžné silnice – byl to supersportovní typ CC8S. Do současné doby automobilka vyrobila kolem 150 vozů – nejdříve odvozených od prvního prototypu s názvy jako CCR, CCX, CCXR a později od roku 2011 různých verzí typu Agera. Dalších modelů již Koenigsegg nyní plánuje vyrobit více, konkrétně 80 kusů typu Regera, 125 kusů extremistického vozu Jesko (V-max 500 km/h) a konečně 300 kusů speciálního čtyřmístného Mega-GT s názvem Gemera.
A právě Gemera se svým technickým řešením a současně inovacemi liší snad od všech automobilů, co kdy vznikly. Již samotná koncepce karoserie je nevšední. Samozřejmostí je nosný prostorový rám vyrobený z uhlíkových kompozitů, jenž se společně s hliníkovými pomocnými rámy vpředu a vzadu vyznačuje značnou tuhostí. Automobil s délkou téměř pět metrů poskytuje prostor čtyřem cestujícím na plnohodnotných sedadlech. Přístup k nim zajišťují pro tuto značku typické dveře s originálním otevíráním: v jednom pohybu se vysunou z těla karoserie a následně se otočí o přibližně 90 stupňů vzhůru.
Samotný interiér je jedinečný a zaujme zdánlivou jednoduchostí a kombinací prvotřídních materiálů. Řidič má k dispozici dvojici displejů s originálně navrženými menu. Displeje, včetně rozhraní Apple CarPlay, mají k dispozici i cestující na zadních sedadlech. Koenigsegg také uvádí, že v interiéru je celkem osm chlazených a vyhřívaných držáků nápojů.
Ve srovnání s tím, co se ukrývá v útrobách modelu Gemera, je ale řešení interiéru docela „obyčejné“. Koenigsegg pro pohon zvolil unikátně řešené hybridní poháněcí ústrojí. Vzadu podélně uložený přeplňovaný zážehový tříválec tvoří jeden celek s jedním z celkem tří elektromotorů, jenž disponuje výkonem 294 kW (400 k) a točivým momentem N.m (převážně fungující jako generátor). Hnací síla těchto dvou jednotek putuje spojovacím hřídelem dopředu, kde je umístěn kapalinový měnič momentu HydraCoup, nahrazující konvenční převodovku a násobící točivý moment. Po něm přechází do otevřeného diferenciálu, jenž má u každé z poloos umístěnou elektronicky řízenou hydraulickou spojku. Tato soustava, kterou automobilka označuje Koenigsegg Direct Drive (KDD), umožňuje přesnou regulaci množství točivého momentu putujícího ke každému z předních kol.
Celek ale doplňují ještě dva elektromotory, z nichž každý pohání přes jednostupňový převod jedno zadní kolo. Výkon těchto motorů činí (2x) 368 kW (500 k) a točivý moment (2x) 1000 N.m. Důležitou součástí celého technického řešení je kapalinou chlazený akumulátor umístěný pod podlahou vozu, pracující s napětím 800 V. Právě vysoké napětí umožňuje dosáhnout vysokého krátkodobého výkonu akumulátoru až 900 kW, při nabíjení naopak pojme až 200 kW. Vše je o to překvapivější, že použitý akumulátor má kapacitu jen 15 kWh. Maximální výkon uvedených 900 kW by tak teoreticky dokázal dodávat pouhou jednu minutu.
Hlavním zdrojem energie tak ve voze zůstává spalovací motor. Avšak i v jeho případě zvolil Koenigsegg velmi netradiční techniku pocházející z vlastního vývoje. Jde o dvoulitrový přeplňovaný tříválec, schopný kromě benzinu spalovat také alkoholová paliva různého druhu. Hlavní specialitou motoru je elektro-hydraulicko-pneumatický pohon všech dvanácti ventilů Freevalve. Otevření ventilů zajišťují elektrický impulz prostřednictvím tlaku oleje, zavírání mají na starosti pneumatické pružiny s proměnnou charakteristikou. Plná variabilita pohybu ventilů, nezávislá na otáčení klikového hřídele, přináší nebývale široké možnosti v přizpůsobení motoru různým provozním podmínkám. Motor například může v určitých fázích pracovat v Millerově cyklu, případně při studeném startu zajistí rychlejší ohřátí katalyzátoru a účinnější spalování – již po prvních dvou sekundách běhu se zvýší teplota nasávaného vzduchu o 30 stupňů Celsia. Pro časování a regulaci zdvihu Koenigsegg vyvinul společně se specializovanou společností SparkCognition řídicí jednotku s prvky umělé inteligence, jež vypočítává optimální hodnoty pro různé typy paliv, olejů, teplot a požadavků řidiče.
Ani přes plně variabilní rozvod by zážehový motor o objemu 2,0 litru nebyl schopen dosáhnout výkonu 440 kW (600 k) při 7500 min-1 a točivého momentu 600 N.m v širokém rozmezí 2000 – 7000 min-1. K tomu mu pomáhá systém stupňovitého přeplňování s dvojicí turbodmychadel. Každé z nich pohánějí spaliny probíhající kolem jednoho ventilu v každém válci. V nízkých otáčkách motor otevírá vždy jen jeden výfukový ventil v každém válci, takže výfukové plyny, kterých ještě není dostatek, pohání pouze jedno turbodmychadlo. Od středních otáček se začnou otevírat i zbývající tři výfukové ventily, jež aktivují druhé turbodmychadlo. Samozřejmostí je u tohoto motoru mazání se suchou klikovou skříní. Koenigsegg uvádí, že tento tříválec váží jen 70 kg.
Celá poháněcí soustava velkého cestovního kupé Gemera je originální a je schopna vůz zrychlit z klidu na 100 km/h za pouhých 1,9 s a následně plynule akcelerovat do rychlosti 400 km/h. Podle všeho je ale takto intenzivního zrychlení tento vůz schopen jen krátkodobě, dokud bude mít dostatek energie v akumulátoru. Při jeho plném nabití vystačí na přibližně 50 km elektrického dojezdu. Celá hnací soustava poskytuje široké možnosti hospodaření s energiemi a vykazuje značný potenciál pro rekuperaci. Současně dané řešení poskytuje plně variabilní a aktivní pohon všech kol s možností aplikace torque vectoringu pro podporu přesnosti a ochoty při zatáčení.
Gemera je velmi originálním vozem, postaveným spíše než pro jízdu po okruzích pro pohyb v běžném provozu s možností krátkodobé extrémní akcelerace. Speciální technika je v tomto případě ukryta ve voze s originálním designem, jenž je dílem šéfdesignéra společnosti Sashi Selipanova, který v minulosti pracoval například na designu Bugatti Chiron či Lamborghini Huracán, ale byl také šéfem designu značky Genesis patřící pod Hyundai Motors. Při návrhu údajně bylo cílem podřídit tvary funkci, a to jak z pohledu nároků hnací soustavy, tak aerodynamiky. Samozřejmostí jsou pro Koenigsegg také typické uhlazené tvary.
Koenigsegg plánuje spustit výrobu typu Gemera příští rok s cenou atakující včetně DPH hranici 50 milionů korun.
Technické údaje
Motor
Hybridní hnací soustava kombinující a) dvojicí turbodmychadel přeplňovaný zážehový řadový tříválec uložený vzadu podélně, pohánějící přední kola; 4V, elektro-hydraulicko-pneumatický plně variabilní pohon ventilů; mazání se suchou skříní, 1987 cm3 (ø 95,0 x 93,5 mm), 9,5:1; 440 kW (600 k)/7500 min-1 a 600 N.m/2000 – 7000 min-1, maximální otáčky 8500 min-1; b) tři elektromotory: jeden pro každé zadní kolo, 368 kW (500 k) a 1000 N.m, a třetí na klikovém hřídeli, výkon 294 kW (400 k) a 500 N.m; celkově: 1250 kW (1700 k) a 3500 N.m; c) li-ion akumulátor 800 V, 15 kWh.
Převodné ústrojí
Pohon všech kol. Přední nárpava: spalovací motor, kapalinový měnič HydraCoup, hydraulické spojky levého a pravého kola; Zadní náprava: 2x elektromotor.
Podvozek
Prostorový nosný monokok z uhlíkových kompozitů, vpředu i vzadu hliníkové pomocné rámy; vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena, odpružení nastavitelnými pružicími/tlumicími jednotkami, možnost změny světlé výšky vpředu i vzadu (+35 mm); příčné zkrutné stabilizátory s nastavitelnou tuhostí; provozní brzdy kapalinové s elektrickým posilovačem, ABS/TC/KES (Koenigsegg Electronic Stability Control), kotoučové s vnitřním chlazením, karbon-keramické kotouče př./zad. ø 410/395 mm, pevné třmeny př./zad. 6-/4pístkové; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, aktivní řízení zadních kol; kola př./zad. 10,5Jx21/11,5Jx22; pneumatiky př. 295/30 ZR 21, zad. 315/30 ZR 22.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3000 mm, d/š/v 4975/1988/1295 mm, světlá výška 117 mm; objem zavazadlových prostorů (př. + zad.) 200 l; hmotnost suchá/pohotovostní 1715/1850 kg; objem palivové nádrže 75 l.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 400 km/h (jen elektřina 300 km/h);
zrychlení 0 – 100 km/h za 1,9 s. Dojezd a/b/a+b) 950/50/1000 km.
Cena cca 48 mil. Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)