Představujeme
Kia Sportage 1.7 CRDi – Po faceliftu
Otakar Gregora 25.11.2014 07:27
Před dvaceti lety obohatila Kia Motors paletu svých vozů terénním Sportage, který se řadou konstrukčních změn přestěhoval do kategorie SUV...
Současnou třetí generaci jsme podrobně představili v AR 7/’10, od té doby doznala další změny po faceliftu a rozšíření palety motorů. Na první pohled zaznamenala jen malou změnu vzhledu, nejnápadnější novou tváří s vyšší maskou chladiče. Základní tvar karoserie se nezměnil, má dynamický design se znaky SUV větší světlé výšky a celoobvodové ochrany spodní části karoserie před poškozením. Interiér s výše umístěnými sedadly je snadno přístupný čtveřicí dveří, otevírajících se o 70°/65°, a výklopnou zadní stěnou, sahající k rovné podlaze zavazadlového prostoru 780 mm nad zemí, jejíž dolní okraj je po otevření ve výši 1850 mm. Mírně vzad se svažující střecha má standardně podélné ližiny pro montáž nosičů zavazadel.
V dobře využitém obestavěném prostoru karoserie je dostatek místa pro pět dospělých osob a velké množství zavazadel. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1510/1440 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 940 až 1010 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1480/1380 mm, resp. 970 mm. Cestující vzadu mají dost místa i pro nohy, neboť mezi zadními sedáky a opěradly předních sedadel nastavených do střední polohy je mezera bezmála 300 mm. Dostatečně velký je i dobře tvarovaný zavazadlový prostor, v úrovni podlahy za zadními sedadly dlouhý 870 mm, z největší šířky 1320 mm v zadní části zúžený mezi podběhy na 1020 mm a pod svinovacím krytem vysoký 420 mm. Sklopením zadních opěradel na sedáky se zvětší ložná délka na nejméně 1590 mm. Nejnovější inovace se dotkla i ergonomicky dobře řešeného interiéru, zejména desky s jinými přístroji před dvousměrně seřiditelným volantem.
Nadále se Sportage nabízí ve třech úrovních výbavy Active, Comfort a Exclusive, nejnověji doplněných limitovanou čtvrtou FIFA World Cup Edition na oslavu fotbalového mistrovství světa. Standardními prvky výbavy Exclusive testovaného vozu jsou mj. dálkově ovládané centrální zamykání, šest airbagů včetně okenních, elektrické ovládání skel dveří a vyhřívaných sklopných zpětných zrcátek, mlhovky s funkcí svícení do zatáčky, dešťové čidlo, palubní počítač, dvouzónová samočinná klimatizace s chlazenou schránkou v přístrojové desce, vyhřívaná přední sedadla, úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, audiosoustava se šesti reproduktory, zadní parkovací čidla aj. Za příplatky se nabízí např. metalický lak, parkovací asistent, navigace, vyhřívání sedadel a volantu, kožené čalounění, stropní okno aj. Dílenské zpracování všech detailů interiéru je pečlivé, kvalita použitých materiálů velmi dobrá.
Zatímco dosud jsme měli zkušenost se Sportage s pohonem všech kol, tentokrát jsme testovali typ s předním pohonem a nejnovějším motorem 1.7 CRDi. Přeplňovaný vznětový čtyřválec má obdobnou konstrukci jako již známý 2.0 CRDi, tedy přímé vstřikování paliva common rail a čtyřventilový rozvod se dvěma vačkovými hřídeli. Je ovšem menší, lehčí a úspornější, o jeho vlastnostech jsme se mj. již přesvědčili při testu sedanu Optima ve výkonnější verzi (viz AR 8/’14). K přednostem patří i průběh točivého momentu, dosahujícího maxima v dosti širokém rozsahu středních otáček. Pohání přední kola přes šestistupňovou převodovku s úsporným nejvyšším stupněm, s nímž vůz dosahuje největší rychlosti již při otáčkách pod 4000 min‑1. Poháněcí soustava je uložena v podlahové plošině samonosné karoserie, jež nahradila někdejší konstrukci první generace s žebřinovým rámem, charakteristickou pro terénní automobily.
Nezávislé zavěšení všech kol používá z ekonomických důvodů výroby jednotnou konstrukci víceprvkové zadní nápravy pro obě verze pohonu, jak všech kol, tak jen zkoušené s předním pohonem, ač by pro ni postačila jednodušší kliková náprava. Jinak má podvozek obvyklé znaky běžných cestovních vozů, a to odpružení kol, brzdové soustavy i řízení. Vůz vyhovuje všem nejnovějším požadavkům na bezpečnost i díky asistenčním systémům, napomáhajícím řidiči zejména v obtížnějších jízdních situacích. Kromě ABS s brzdovým asistentem má elektronický stabilizační a protiprokluzový systém, systém kontroly trakce a asistenty pro sjíždění svahu i rozjezd do něj. Novinkou je možnost volby tří charakteristik posilovače řízení podle provozních podmínek a stylu jízdy Normal, Comfort a Sport tlačítkem na volantu. Novinku jsme vyzkoušeli v běžném silničním provozu, v němž prokázala vesměs dobré jízdní vlastnosti. V zatáčkách je, tak jako většina vozů s předním pohonem, lehce nedotáčivá, ale i přes větší výšku těžiště se nadměrně bočně nenaklání. Směrově je stabilní a vzdor poměrně velké boční ploše překvapivě málo citlivá na vítr.
Dobře zvolená charakteristika odpružení a tlumení účinně potlačuje nežádoucí pohyby karoserie při dynamických změnách jízdy. Zárukou bezpečnosti je bohatě dimenzovaná brzdová soustava, nejevící známky slábnutí ani při opakovaném intenzivním brzdění. Řízení je přesné a lehké, čemuž pomáhá i možnost volby charakteristiky posilovače. Vůz jsme vzali i do středně těžkého terénu, s jehož nerovnostmi a dalšími nástrahami, zejména horšími adhezními podmínkami, se vypořádal snadno navzdory jen přednímu pohonu a absenci redukčního převodu či závěru diferenciálu. Při sjíždění větších svahů jsme ocenili činnost asistenčního systému udržujícího bez zásahu řidiče zvolenou bezpečnou malou rychlost. Třetí generaci Kia Sportage jsme také podrobili měření dynamických vlastností a provozní spotřeby paliva. Vesměs dobré výsledky, korespondující v mezích obvyklých odchylek s údaji výrobce, prokazují, že Sportage je v této konfiguraci dostatečně temperamentní a úsporný vůz, aniž by byl v běžných podmínkách handicapován pohonem jen předních kol. Zájemci mohou vybírat z několika typů v cenovém rozpětí (v době testu) 449 980 až 694 980 Kč. Pro všechny platí sedmiletá záruka Kia Motors.
Technické údaje
MOTOR – typ U2, vznětový řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 1685 cm3 (ø 77,2 x 90,0 mm); 17:1; 85 kW/4000 min‑1 a 260 N.m/1250 až 2750 min‑1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování common rail; oxidační katalyzátor, DPF, chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; akumulátor 12 V – 90 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka s přímým řazením (3,77 – 2,04 – 1,29 – 0,98 – 0,78 – 0,63 – Z 3,58); stálý převod 4,33.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny, zadní náprava lichoběžníková úhlová s dvojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými plynovými tlumiči (vzadu vně pružin) a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a BA, kotoučové ø 300/262 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem volitelné proměnné účinnosti, volant ø 370 mm, 2,96 otáčky mezi krajními rejdy; kola 6,5J x 17 z hliníkové slitiny; pneumatiky Hankook Optimo K415 225/60 R 17.
KAROSERIE – samonosná ocelová dvouprostorová; čtyřdveřová pětimístná s výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem; cx = 0,37.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2640 mm, rozchod kol 1607/1608 mm; d/š/v 4440/1855/1630 mm; světlá výška 172 mm; přední/zadní nájezdový úhel 22,7°/28,2°, přechodový úhel 17,7°; provozní/povolená celková hmotnost 1547/1940 kg; objem zavazadlového prostoru 564/1353 l; objem palivové nádrže 58 l.
PROVOZNÍ VLATNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 173 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,3 s; spotřeba paliva EU 6,3/4,8/5,3 l/100 km; emise CO2 139 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 10,6 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)