Představujeme
BENTLEY MOTORS – CRAFTMANSHIP
Petr Hanke 24.01.2017 06:29
Představujeme
Pozornost věnovaná nejmenším detailům, řemeslný um a také značné nadšení – to vše na vás dýchne, když máte možnost nahlédnout v továrně Crewe na to, jak vznikají vozy Bentley.
Moderní výrobní závody jsou většinou založené na principu just-in-time, tedy s minimálními zásobami celků připravených k montáži jednotlivých vozů, a s využitím maximálně automatizovaných procesů a efektivity. Když ale sledujete výrobní linku vozu Bentley Mulsanne, která vznikla na základě investice ve výši 27 milionů eur, je to, jako byste se zastavili v čase. Jeden její pracovní takt trvá 98 minut a za den z jejího konce sjede pět vozů. U Bentley Motors jsou na tento typ náležitě hrdí a rádi prohlašují, že je to první skutečný Bentley od třicátých let. Jistě, typ Mulsanne, jehož se vyrobí jen několik stovek kusů ročně, není ideální ukázkou toho, jak se v anglickém Crewe vyrábějí automobily, nicméně je ztělesněním maximální možné péče, již lze do výroby automobilu vložit. Za pozornost stojí nejen mnoho vrstev laku (na celém voze ho je 25 kg) s několikanásobným broušením a leštěním, ale například také pečlivá karosářská práce zahlazující na hliníkové karoserii svary tak, aby výsledný automobil působil co možná nejvíce jednolitým dojmem. Každý z osmiválců v těchto vozech skládá jeden zkušený mechanik a motor stráví několik hodin na testovací stolici, kde běží v různých provozních režimech. Crewe se 70 tisíci obyvateli je tradičním anglickým průmyslovým městem, což je dáno faktem, že jde o důležitý železniční uzel celé země.
Právě zde se vyráběly například lokomotivy. Společnost Rolls-Royce, jež Bentley Motor koupila v roce 1931, právě zde vyráběla letecké motory například pro stíhačky Spitfire a v roce 1946 sem z Derby přestěhovala i produkci automobilů. Jistě není bez zajímavosti, že prvním vozem, který tu sjel z výrobní linky, nebyl Rolls-Royce, ale od něj odvozený Bentley Mark VI. Více než padesát let zde tedy probíhala výroba vozů obou značek, i když zejména v osmdesátých a devadesátých letech se projevovala jejich určitá technická zastaralost. Ta vyvrcholila koncem devadesátých letech v právní bitvě koncernů Volkswagen a BMW AG. Značku Rolls-Royce v ní získala mnichovská automobilka, jež pro ni vystavěla zcela nový závod v Goodwoodu, značka Bentley, továrna v Crewe a především zaměstnanci se všemi jejich zkušenostmi a zručností připadly Volkswagenu. Právě tyto dvě vlastnosti jsou jasně patrné při návštěvě oddělení pro zpracování dřeva, na něž jsou v Bentley náležitě hrdí. Dřevěné dekorační lišty ve vozech jsou tvořené méně než milimetr tlustými dýhami z nejrůznějších dřevin celého světa. V typech Continental a Bentayga se napařují a lepí na hliníkové nosné destičky, v případě typu Mulsanne na dřevěný masiv. Nabídka typů dřeva je mimořádně široká, ovšem nejoblíbenější ještě stále zůstává kořen kalifornského ořechu (Burr Walnut). Jeho nepravidelná a tmavá struktura je typická, nicméně až zpracování mu dodává ten správný výraz. Dýhy použité v každém z vozů pocházejí vždy z jednoho kusu dřeva, přičemž se skládají tak, aby na každém dílu byly symetrické (často vytvoří obrazec podobající se lidskému obličeji). Samotné zpracování hlavní části kořenů ořechu stojí za pozornost. Když dřevo splní všechny požadavky, putuje z Kalifornie do Evropy (Valencie), kde jej specializovaná společnost očistí a čtyři dny vaří.
Následně se z celku otáčením dokola odřízne 0,6 mm tenká dýha. Dřevo se následně suší na předepsanou vlhkost a putuje do skladu v Crewe. Zde se nachází zásoba dřeva pro dekorační lišty v hodnotě čtvrt milionu liber. Před samotnou výrobou se dřevo tři týdny v přesně daných podmínkách vlhčí a pro každý vůz se zpracovává 15 dní. Kromě dřevěných výplní jsou stále oblíbenější i další materiály, jako uhlíkové kompozity či neutrální leskle černý povrch. Nejnovější nabídkou je možnost obložení kamenem o tloušťce 0,2 mm. Ovšem požadavkům jednotlivých zákazníků se meze nekladou. V rámci individualizačního programu Mulliner tak lze pro dřevěné výplně ve voze použít například strom z vlastní zahrady s rodovým erbem provedeným formou intarzie. Ruční příprava speciálních požadavků zákazníků z celého světa je nesmírně zajímavým představením. Bentley má jen několik specialistů, kteří jsou schopni se dřevem pracovat na této úrovni. Důraz na dokonalost byl patrný také v obrovské hale určené pro zpracování kůže. Vše začíná jejím výběrem.
Používají se výhradně býčí kůže (jsou kvalitnější než z krav, u nichž je poškozena březostí) ze skotu žijícího v severských zemích nebo ve vyšších alpských oblastech Bavorska (jsou to místa, kde je minimum bodavého hmyzu). Před zahájením výroby tým vyškolených specialistů -každý jednotlivý kus kůže kontroluje a tužkou vyznačuje poškozená nebo jinak nevhodná místa. Kůži kontrolují vždy dva pracovníci a každý z nich dvakrát, vždy po otočení o 90 stupňů. Následně kůže putují na stoly s vyřezávacími roboty. Ty si každou kůži „přečtou“ a následně vyhodnotí optimální rozmístění šablon pro jednotlivé kožené díly. Situaci dále znesnadňuje fakt, že na interiér kupé Continental GT je potřeba 10 až 11 kusů dobytka, na Bentaygu 13 až 14 a na Mulsanne až 17! Samotná výroba koženého čalounění pro různé povrchy je opět ruční prací specialistů za šicími stroji, volanty se vyrábějí zcela ručně pouze s využitím nitě, jehly a vidličky (používá se pro zajištění přesné vzdálenosti jednotlivých stehů). Zákazníci mohou vybírat z mnoha barevných kombinací i stylů prošívání. Jednou z oblíbených specialit je například křížové prošívání švů. U vozů Bentley se vyrábí ručně, jeden pracovník ho pro celý interiér Mulsanne zvládne vytvořit během 37 hodin. Samotné výrobní linky typů Bentayga a Continental jsou velmi moderní. Za den na nich vznikne 30 vozů řady Continental a 28 Bentayg. Karoserie obou těchto typů do Crewe přijíždějí již hotové (Bentayga z Bratislavy a Continental ze Zwickau), zde se lakují a vozy se kompletují. Samotný výrobní areál se neustále rozvíjí, nejnověji zde byla v červenci otevřena zcela nová motorárna.
MULLINER
H. J. Mulliner & Co. byla tradiční britská karosárna, založená roku 1897. První Bentley s touto karoserií se představil v roce 1923. Od padesátých let ale patří tato značka pod křídla Rolls-Royce a nyní Bentley. V současnosti jde o samostatnou divizi zaměřující se na individualizaci stávajících vozů, stejně jako na vývoj a výrobu originálního příslušenství. Spadá sem též příprava speciálních edicí vozů Bentley (například limitovaná edice vozů Continental GT Speed Breitling Jet Series), různé pakety pro sériovou produkci, ale také individuální návrhy a úpravy objednávaných vozů. V tomto ohledu se představivosti a vkusu omezení nekladou, k dispozici je jakákoliv barva karoserie či kůže (její výroba trvá 16 týdnů), stejně jako například zlaté logo „B“ na masce chladiče, chladnička mezi zadními sedadly nebo cokoliv, co neomezuje bezpečnost. Bentley ročně vyrobí 200 až 300 speciálně individualizovaných vozů s visačkou Mulliner.
Převzato z časopisu