Představujeme
Jaguar XE (X760) – Předpremiéra
Tom Hyan 15.10.2014 07:28
Jaguar znovu vstupuje do segmentu kompaktních sedanů, tentokrát s vyspělou hliníkovou architekturou vlastní konstrukce...
Šetřit se nevyplácí, a tak přestože v Halewoodu za devět let vyrobili 350 tisíc malých Jaguarů X-Type na základě Fordu Mondeo, je tato epizoda v historii britské značky téměř tabu. Co nedokázala FoMoCo, to nyní předvádí nový majitel Jaguaru, indická skupina Tata Motors, pod jejíž taktovkou vznikají automobily hodné tradice značky a nikoli jen deriváty na platformách velkosériových typů. A odbyt vzrůstá každý rok... Nový kompaktní sportovní sedan Jaguar XE jsme si prohlédli v předpremiéře ve výrobním závodě v Solihullu u Birminghamu (přestavěná původní továrna Rover), který byl pro jeho produkci značně rozšířen, nemluvě o výstavbě nového provozu nedaleko Wolverhamptonu na výrobu nové generace Ingenium čtyřválcových zážehových (dosud Ford) a vznětových motorů (dosud Ford/PSA).
Nový Jaguar XE (codename X760) využívá jako první ve svém segmentu celohliníkovou stavbu a uvádí původní hliníkovou architekturu JLR iQ(Al), která slavila premiéru ve studii SUV Jaguar C-X17 na IAA 2013 ve Frankfurtu. Pro výrobu hliníkových karoserií byla postavena v Solihullu nová továrna, z níž pak putují do finální montáže v hale FA2 (Final Assembly), kde se sedany Jaguar XE dokončují společně s vozy Range Rover Sport (L494). Právě na konci výrobní linky představil šéfdesigner Ian Callum už 2. září 2014 první XE ve verzi S, tedy s třílitrovým šestiválcem z F-Type... „Měnit tvář nového vozu by nebylo dobré, maska na první pohled určuje příslušnost do rodiny Jaguar,“ prohlásil Ian Callum po vystoupení z vozu, jehož nýtovaná a lepená karoserie z hliníkových dílů vykazuje také nejnižší součinitel odporu vzduchu cx = 0,26 v celé historii sériových typů této značky.
Dobře patrná je inspirace sportovním F-Type, útulný interiér posádku obklopuje, ale dvoumetroví dlouháni asi budou muset sáhnout po větším XJ či XF, byť prostor na zadních sedadlech odpovídá konkurenci (nová C-Klasse Mercedes-Benz). Rozvor náprav činí 2835 mm, délka vozu je 4672 mm, šířka 1850 mm (bez zrcátek) a výška 1416 mm, takže rozhodně není příliš malý. Vlastní hmotnost s bohatou výbavou začíná podle verze od 1474 kilogramů. Přestože první automobily mají kompresorem Roots Twin-Vortex přeplňované celohliníkové šestiválce 3.0 S/C o výkonu 250 kW (340 k)/6500 min‑1 a točivém momentu 450 N.m/4500 min‑1, hodně se očekává od nových dvoulitrových čtyřválců Ingenium, jež se začnou vyrábět v příštím roce.
Šestiválcová verze S, vybavená výhradně osmistupňovou samočinnou převodovkou ZF 8HP45 s možností přímého řazení paddle shift, dosahuje největší rychlosti 250 km/h, zrychluje na sto za 5,1 sekundy a má normovanou spotřebu EU jen 8,3 l/100 km (emise CO2 činí 194 g/km). Mezi čtyřválci se představí nejprve nový turbodiesel, který jsme si v Solihullu prohlédli v názorném řezu, stejně jako novou šestistupňovou mechanickou převodovku, první manuál pro Jaguary od ukončení produkce X-Type v roce 2009. Také oba čtyřválce 2.0 (i vznětový) mohou mít alternativně lehčí verzi osmistupňové samočinné skříně ZF 8HP, samozřejmě s originálním kruhovým voličem funkce, vysouvaným ze středové konzole. Rovněž čtyřválcové motory mají celohliníkovou stavbu, turbodiesel dostal čtyřventilový rozvod DOHC s pohonem vačkových hřídelů řetězem v zadní části motoru (výhodou je lepší ochrana chodců pro nižší stavbu přední části motoru), variabilní časování výfukových ventilů, elektronickou kontrolu variabilní funkce vodního a olejového čerpadla, stejně jako termostatem řízeného rozděleného chladicího okruhu, vyvažovací hřídele hnané ozubeným soukolím, vstřikování Bosch common rail se solenoidovými vstřikovači (180 MPa), turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek, nízkotlaké EGR (pro EU6) apod.
Motory Ingenium jsou vlastní konstrukce, vývoje i výroby JLR (Jaguar Land Rover), takže automobilka nyní lépe kontroluje jejich kvalitu než u nakupovaných čtyřválců od subdodavatelů, přestože je také upravovali podle specifických požadavků. Pro Ingenium 2.0 Diesel byla uvedena spotřeba EU 3,8 l/100 km a emise CO2 99 g/km. Na vývoji řady Ingenium včetně budoucích va-riant (hybridní?) pracuje dva tisíce lidí. Velmi vyspělý je podvozek s pohonem zadních kol, úkolem byly nejlepší jízdní vlastnosti v segmentu. Hojně využívá hliníkových dílů, přední pomocný rám (nápravnice) se vyrábí hydroformováním, vpředu jsou dvojitá příčná ramena vysoko nad sebou, vzadu víceprvkový Integral Link s nesoustřednými pružinami a tlumiči (adaptivní Bilstein CVD). Poprvé u Jaguaru přichází ke slovu variabilní elektrický posilovač řízení, vhodný i pro systémy LDW (kontrola jízdy v pruhu), Park Assist a Parallel & Bay Parking (samočinné parkování). Podle motorové verze mají přední kotouče průměr 350, 325 nebo 316 mm, zadní 325 nebo 300 mm, a novou konstrukci jednopístkových třmenů. Z nových prvků jmenujme konektivitu Jaguar InControl, laserový Head-Up Display a vyspělý systém ASPC (All Surface Progress Control) pro optimální trakci na jakémkoli povrchu i při každém počasí. Za dva dny bude mít vůz světovou premiéru na autosalonu v Paříži, když už jej viděl Londýn na slavnosti v Earls Courtu dne 8. září, ale teprve v Paříži budou zveřejněny konkrétní technické údaje. Cena je však známá, na českém trhu od 1 037 212 Kč včetně DPH. Prodej začne na jaře 2015.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)