Představujeme
Hyundai – plán elektrifikace 2030 – Rekalibrace
Petr Hanke 25.04.2022 06:46
Hyundai Motor Company posiluje svoji elektrifikační strategii. Nové modely podpoří rozsáhlé investice do techniky a výroby, ale také do softwaru pro konektivitu a autonomní řízení.
Výkonný ředitel Hyundai Motor Company Jaehoon Chang na letošním setkání s akcionáři představil novou strategii společnosti do roku 2030, v níž hraje prim zejména posílení důrazu na elektrifikaci, a to nejen z pohledu nových modelů, ale také ziskovosti, dále optimalizace výrobních kapacit a v neposlední řadě zajištění vedoucí pozice v otázkách softwaru. Společnost plánuje do roku 2030 v rámci svého rozvoje investovat v přepočtu více než 350 miliard korun do elektrifikace a přes 200 miliard do vývoje softwaru.
V plánu je v roce 2030 ročně prodat 1,87 milionu čistě elektrických automobilů, které by měly tvořit 7 procent světového prodeje elektřinou poháněných vozů. Jde o úpravu a navýšení cílů v této oblasti, jež se stává hlavní strategií.
Značka Hyundai plánuje v daném období uvést na trh v segmentu elektromobilů tři „nízké“ modely, šest vozů SUV, jeden lehký užitkový vůz plus jeden model stojící mimo zavedené automobilové segmenty. Letos Hyundai zahájí prodej řady Ioniq 6, po níž bude v roce 2024 následovat typ Ioniq 7. Luxusní značka Genesis bude nabízet dva elektrické osobní vozy a čtyři SUV, a to včetně elektrické verze modelu GV70. Od roku 2025 budou všechny nově uváděné typy Genesis mít elektrický pohon.
Koncern Hyundai v současnosti své elektrické modely staví na platformě E-GMP, na ní je postaven například Ioniq 5, Kia EV6 či Genesis GV60. Společnost ale chystá ještě větší míru unifikace, kterou umožní architektura IMA (Integrated Modular Architecture) vyvíjená na základě právě současného technického základu E-GMP. Její specialitou je nejen společná platforma jako technický základ, ale také unifikace modulů akumulátorů a elektromotorů. Zatímco dnes se jednotlivé modely liší velikostí a uspořádáním článků a modulů akumulátoru, v budoucnu se budou používat standardizovaná řešení. Počítá se s existencí pěti typů elektro
motorů, jež se budou v rámci IMA používat podle konkrétního zaměření daného modelu.
Mezi další technické novinky bude patřit masové zavedení dálkové aktualizace softwaru všech typů od roku 2025, ale například také přepracování elektrické architektury se zmenšením počtu řídicích jednotek o jednu třetinu. S novou palubní elektronikou se do vozů dostane nový systém pro částečně autonomní jízdu Highway Driving Pilot (DHP), jehož první verze bude mít premiéru již letos v modelu Genesis G90. Rozšiřování nabídky digitálních služeb s využíváním nových softwarových řešení by mělo v roce 2030 zajistit, že 30 procent tržeb společnosti bude tvořených právě v této oblasti. Nový software by měl pomoci zajistit, že výroba a prodej elektřinou poháněných vozů by měly dosáhnout ziskovosti 10 %.
Příchod nových elektrických typů si vyžádá změny v celosvětové výrobní síti Hyundai Motor Company. V současné době je ve vývoji nový flexibilní výrobní systém, jenž ve spojení s plánovanou architekturou IMA umožní na jedné výrobní lince produkovat vozy různých řad, a tím mimořádnou přizpůsobivost měnící se poptávce po jednotlivých modelech v různých regionech.
Hyundai Motor Company v současnosti vyrábí své elektrické vozy pouze v Koreji a v Česku, přičemž ještě letos bude spuštěna jejich produkce v Indonésii. Součástí optimalizace výrobní sítě bude také zajištění lokální produkce akumulátorů a jejich článků v kooperaci s různými dodavateli.
Převzato z časopisu