Představujeme
HYUNDAI KONA ELECTRIC – S DOJEZDEM SKORO 500 KM
Lukáš Dittrich 15.11.2018 05:01
Svezli jsme se
Po Jaguaru I-Pace dorazil na český trh další elektromobil s velmi solidním dojezdem.
Jmenuje se Hyundai Kona Electric a na jedno nabití zvládne podle WLTP ujet 482 km.
Pokud patříte mezi fanoušky elektromobilů, musíte mít z posledního vývoje na trhu radost. Už i na českém trhu se totiž začínají objevovat elektrické vozy, jež zvládnou na jedno nabití hodně přes 400 km. Po prémiovém Jaguaru I-Pace dorazila neprémiová alternativa v podobě typu Hyundai Kona Electric (viz AR 5/’18). Protože Hyundai má už v nabídce Ioniq Electric, nabízí se úvaha o transformaci známé techniky do podoby malého SUV. Jenže tak tomu není. Elektrická Kona logicky vychází z té klasické (viz AR 4/’18), nikoliv z typu Ioniq, a zásadně se od ní liší. Kromě řádně upraveného designu také třeba tím, že má akumulátory zabudované v podlaze mezi nápravami.
Právě akumulátory jsou jedinou věcí společnou s Ioniqem. Rovněž Kona Electric sází na lithium-iontové polymerové baterie. Jenže zatímco Ioniq Electric je dynamicky průměrný a rozhodně nemá ambice oslovit zájemce o sportovní svezení, Kona Electric takové ambice má. Je proto daleko výkonnější, což si logicky žádá větší akumulátory. Kvůli vyššímu výkonu elektrického systému technici připravili pro baterie chlazení vodou, zatímco Ioniq využívá chlazení vzduchem. Kvůli vyššímu výkonu je odlišná i celá pohonná jednotka, umístěná u přední nápravy. Hyundai vyrábí dvě varianty. Ta silnější (Power) pracuje s bateriemi o kapacitě 64 kWh (dojezd až 482 km), dostupná je ale rovněž levnější alternativa Eco využívající akumulátory s kapacitou 39 kWh a s dojezdem dle WLTP maximálně 312 kilometrů. Menší baterie znamenají rovněž nižší hmotnost. Akumulátory použité u lepšího provedení váží přibližně 450 kg, v případě té slabší jsou podle informací lidí z automobilky Hyundai o 200 kg lehčí. Tabulka technických údajů ovšem udává v případě hmotnosti rozmezí 1610 až 1668 kg pro obě dostupné varianty.
Kona se spalovacími motory dorazila na trh jako stylový malý crossover, což platí také o elektrickém provedení. I zde si můžete vybrat jeden ze sedmi odstínů (včetně jedovaté zelené), a navíc lze základní barvu zkombinovat s jednou ze tří barev střechy. Verze Electric ovšem dostala kompletně přepracovanou přední část bez tradiční masky chladiče. Na její místo se nastěhovalo víčko ukrývající konektor pro dobíjení. Hyundai využil toto místo (stejně jako třeba Renault) proto, že jde podle zákazníků o nejpraktičtější řešení. V obou případech je automobil připraven na dobíjení výkonem až 100 kW. Na 80 % se pak nabije za necelou hodinu (to platí pro obě verze akumulátorů). Ze standardní zásuvky se nabije výkonnější Kona Electric za necelých deset hodin, ta slabší potřebuje přibližně šest hodin. Jiný je také zadní nárazník a výraznější je rovněž zadní spoiler. Úpravy designu přinesly mírně odlišné základní rozměry. Elektrická Kona je například o 15 mm delší oproti té spalovací. Standardem pro elektrickou variantu jsou sedmnáctipalcové disky s aerodynamickým designem. Ani interiér nezůstal nezměněn. Hlavním rozdílem oproti základnímu modelu Kona je středová konzola. Podobně jako v případě vodíkového SUV Nexo automobilka i zde sáhla po „řazení“ za pomoci tlačítek, označovaném jako „Shift by Wire“. Přestože jsou baterie uložené v podlaze mezi nápravami, s příchodem elektrického pohonu se zmenšil i zavazadlový prostor. Rozdíl ovšem není nijak dramatický. Kona Electric disponuje základním objemem 322 litrů, respektive 1114 litrů po sklopení zadních opěradel. U klasické varianty to je 361/1143 litrů.
Éra Peugeotů iOn a podobných elektromobilů z doby „chcete být ekology, tak si připlaťte za špatné auto a tvařte se moderně“ je minulostí. Už elektrický Golf nebo zmiňovaný Ioniq Electric jsou v praxi velmi dobře použitelné automobily. O nové Koně Electric to platí dvojnásob. Nebýt futuristicky zaslepené masky a maximálně tichého provozu, skoro byste nepoznali, že je to elektromobil. Když usednete do interiéru, najdete tam kompletní výbavu, ergonomii bez větších výstřelků a na přístrojovém štítu slibný dojezd 460 km. Tedy alespoň takové hodnoty ukazoval palubní počítač u plně nabitých testovacích vozů během norské prezentace. Jistě, tempo cestování v Norsku rozhodně není vražedné, nicméně rezerva je dost velká na to, abychom mohli předpokládat, že ujet více než 400 km i v reálném českém provozu nebude velký problém.
Další zajímavou věcí, i když v dnešní době už ne tak nečekanou, je akcelerace. My jsme jezdili s lepší variantou Kony Electric, a ta má více než nadstandardní dynamiku okořeněnou bleskovou reakcí na přidání „plynu“. Limitem je pouze přilnavost předních pneumatik. Musíte ale přepnout do jízdního režimu Sport. Režimy Comfort a Eco (když jde s dojezdem do tuhého, je k dispozici ještě Eco+) mají omezený vrchol točivého momentu i pozvolnější nástup, takže vůz není tak živý. Mimochodem, Kona Electric skrývá v menu palubního počítače ještě jeden režim. Jmenuje se Utility Mode a slouží pro chvíle, kdy automobil odstavíte, chcete mít zapnuté „zapalování“, ale nechcete s ním jezdit. Po aktivaci Utility Mode tedy zůstane vypnuté vše, co souvisí s jízdou. Šetří se tak energie a vy můžete vesele nabíjet telefony nebo přehrávat hudbu.
Další méně obvyklá funkce se týká rekuperace. Pod volantem najdeme páčky pro nastavování její intenzity po uvolnění pedálu plynu ve čtyřech úrovních od nuly do trojky, stejně jako to má Ioniq, navíc ovšem přibyla možnost levým pádlem přímo brzdit. Funguje to tak, že podržíte levé pádlo a rekuperace se nastaví na nejvyšší možnou úroveň, ovšem pouze po dobu, kdy pádlo držíte. Jakmile je pustíte, vrátí se vůz k původnímu nastavení (například na intenzitu 1). Brzdit tímto stylem před křižovatkou se dá, ale není to příliš pohodlné.
Všeobecně platí, že u modelu Kona Electric už žádné velké kompromisy v souvislosti s elektrickým pohonem dělat nemusíte. Je to praktický automobil se zajímavou výbavou (nechybí ani adaptivní tempomat, přednárazový systém a a podobně) a hlavně s velmi slušným dojezdem, takže tou poslední elektrickou komplikací zůstává už jen případné hledání míst pro dobití vozu.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Synchronní elektromotor s permanentním magnetem uložený vpředu napříč, lithium-iontový polymerový akumulátor:
a) Eco: výkon elektromotoru 100 kW (136 k), točivý moment 395 N.m; kapacita akumulátoru 39,2 kWh; pohon předních kol.
b) Power: výkon elektromotoru 150 kW (204 k), točivý moment 395 N.m; kapacita akumulátoru 64 kWh; pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; dvouokruová kapalinová brzdová soustava s podtlakovým posilovačem, kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC/ASR/HAC/DBC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem na sloupku volantu; pneumatiky 215/55 R17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2600 mm; d/š/v 4180/1800/1570 mm (se střešními ližinami); objem zavazadlového prostoru 332 až 1114 l; pohotovostní/celková hmotnost 1610/2170 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 155/167 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,7/7,6 s; kombinovaná spotřeba elektrické energie dle WLTP 13,9/14,3 kWh/100 km; dojezd (WLTP) 312/482 km; emise CO2 0 g/km.
CENA 899 990/1 059 990 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)