Představujeme
HYUNDAI IONIQ – UTVÁŘENÍ BUDOUCNOSTI
komerční prezentace 07.11.2016 06:45
Představujeme
Řešení budoucnosti individuální automobilové dopravy je celospolečenskou otázkou, na niž aktuálně neexistuje jednoznačná odpověď. Lidé i politici mohou mít určité představy, ale jsou to především výrobci automobilů, kteří mají k jednotlivým technologiím nejblíže. Hyundai Motor je i v této oblasti vedoucí společností, a tak může sloužit jako reálná ukázka různých moderních alternativních druhů automobilových pohonů. Pro bližší časový horizont se ukrývají v projektu IONIQ a jde o hybridní, plug-in hybridní a elektrický pohon. Vzdálenější budoucnost by mohla patřit vodíku, což ostatně dokazuje první velkosériově vyráběný a komerčně dostupný automobil poháněný vodíkovými palivovými články – Hyundai ix35 Fuel Cell.
S typem IONIQ Hyundai Motor zvolilo unikátní přístup ke konstrukci ekologického automobilu. Společnost vyvinula flexibilní vůz určený pro většinu světových trhů, který v jedné karoserii může nabízet tři druhy alternativních pohonů: hybridní, plug-in hybridní a elektrický. Právě na ten bezemisní s dojezdem značných 280 km se zaměříme. Různé styly používání, různé trhy, různé zvyky. Variabilita toho, jak se z globálního pohledu používá automobil, je zkrátka tak široká, že jeden druh automobilu ji není schopen obsáhnout. Přitom je na všech světových trzích zřejmá snaha o podporu automobilů šetrnějších k životnímu prostředí. Nabídnout jeden „rozumně“ velký automobil s praktickou karoserií typu liftback, avšak s různými druhy pohonů, je proto naprosto logická. Hyundai celý dlouhodobě vyvíjený projekt nazval IONIQ a pojal ho velmi originálně. Výsledkem je první vůz na světě nabízený s trojicí alternativních pohonů. IONIQ je tedy zcela novým pohledem na to, jak implementovat elektrický pohon do automobilu, a to přesně podle požadavků jednotlivých zákazníků a za rozumnou cenu.
Originální a účelný
exteriér i interiér
Již základní tvar vozu IONIQ je originální. I když se všechny tři verze od sebe vzájemně liší, společný jim je tvar karoserie, působící nezvykle odlehčeným a elegantním dojmem. Automobil účinně maskuje svoji skutečnou velikost. Silnou stránkou je též aerodynamika reprezentovaná koeficientem odporu vzduchu jen cx = 0,24. Pro elektrickou verzi, jejíž fotografie doplňují tento text, je charakteristická zakrytovaná maska chladiče či LED světla denního svícení ve tvaru písmene C. Také uvnitř dýchne na posádku moderní atmosféra. Samozřejmostí je příkladná prostornost, ovšem doplněná v tomto případě logicky strukturovaným interiérem s přehlednou obsluhou všech hlavních prvků. Silnou stránkou jsou též použité materiály ve spojení s příjemným barevným schématem, jejž oživuje vkusné použití měděné barvy symbolizující elektrickou energii.
280 kilometrů na jedno nabití
Aktuálně neexistují účinnější akumulátory, než lithium-polymerové. Právě ty jsou hlavním zdrojem síly čistě elektrické verze modelu IONIQ. V tomto případě ale mají kapacitu 28 kWh, což jen pro srovnání odpovídá více než 12 tisícům baterií telefonu iPhone 7. Celková kapacita stačí v rámci evropského měřicího cyklu až na 280 ujetých kilometrů na jedno nabití. To je jedna z nejlepších hodnot mezi aktuálně dostupnými elektromobily a s rezervou pokryje obvyklý denní nájezd většiny řidičů. Rychlonabíječkou lze prázdný akumulátor nabít na 80 procent kapacity během pouhých 24 minut. Ve srovnání s hybridními verzemi je toto provedení ukázkou geniální jednoduchosti. Elektromotor pohánějící přední kola nemá konvenční převodovku, ale pouze jednostupňový redukční převod. Výkon elektromotoru činí 88 kW (120 k), avšak točivý moment již od nulových otáček poskytne 295 N.m. Není proto divu, že elektrická verze dokáže z klidu na rychlost 100 km/h zrychlit za kratší čas než provedení Hybrid. Také elektrický IONIQ předkládá na výběr jízdní režimy, k dispozici je Sport, Normal a Eco.
Efektivita a asistence
Pro automobily s alternativními pohony je typické intenzivní zaměření na maximální šetrnost při nakládání s energiemi. Základem k tomu je kromě účinných hnacích soustav a aerodynamiky také důraz na minimalizaci hmotnosti. Ke slovu proto přichází kombinace vysokopevnostních ocelí a hliníkových dílů v podobě kapoty motoru a víka zavazadlového prostoru. Společně tyto části uspořily 12,4 kg. Při nízké hmotnosti se karoserie vyznačuje excelentní tuhostí a potřebnou úrovní bezpečnosti při nárazu. Hmotnost se ušetřila také při konstrukci podvozku, který je z velké části vyrobený z hliníku. Tím došlo k citelnému snížení hmotnosti neodpružené hmoty, což má přínos jak v komfortu, tak jízdní dynamice. Akumulátory umístěné v podlaze účinně snižují těžiště. IONIQ se i díky tomu řídí příjemně lehce a s naprostou suverenitou zvládá i méně kvalitní silnice. Moderní charakter již pouze dokreslují vyspělé asistenční a komfortní systémy. IONIQ ani v této oblasti nenechává nic náhodě a je vybaven všemi v současnosti dostupnými systémy hlídajícími riziko čelního nárazu, jízdu v pruzích nebo varují před malou vzdáleností od vozidla vpředu. Připraven je též vyspělý navigační systém se sedmiletým programem aktualizace mapových podkladů. Standardní výbavou je též adaptivní tempomat s automatickým rozjezdem při jízdě v kolonách. Hyundai IONIQ je zcela reálnou ukázkou toho, jak rozdílné mohou být přístupy k hospodárnému a ekologicky šetrnému automobilu. Ve verzi Electric navíc jasně dokazuje, že elektřina bude pro městský a příměstský provoz zásadním pohonem budoucnosti. Od listopadu je Hyundai IONIQ Electric a Hybrid v prodeji také v České republice.
VODÍKOVÝ POHON
Vodík je obecně považován za palivo budoucnosti. Ostatně jeho praktickou použitelnost a bezpečnost již dokazují i konkrétní automobily, jejichž kola pohání elektřina vzniklá v palivových článcích právě z vodíku. Hlavním hráčem je v tomto směru Hyundai Motor s vozy Hyundai ix35 Fuel Cell, které na jedno natankování ujedou 620 kilometrů. Hyundai ix35 Fuel Cell je prvním velkosériově vyráběným a komerčně dostupným automobilem poháněným elektřinou z palivových článků. Společnost Hyundai Motor na nich pracuje již mnoho let, protože aktuální vozy jsou již čtvrtou generací. Prvním hmatatelným výsledkem vývoje vozidel s palivovými články bylo Hyundai Santa Fe FCEV z roku 2000, na něj o čtyři roky později navázal Tucson FCEV a v roce 2012 Hyundai ix35 FCEV. Aktuální ix35 Fuel Cell je jeho nejnovější evolucí. Hyundai ix35 Fuel Cell má přední kola poháněna elektromotorem o výkonu 100 kW (136 k), vykazuje zrychlení z klidu na 100 km/h během 12,5 s a na jedno natankování ujede 620 km. Technologie palivových článků se neustále vyvíjí a je bezpečná i pro komerční využití v reálném prostředí. Jen po evropských silnicích jezdí více než tři sta vozů Hyundai ix35 Fuel Cell a není pochyb o tom, že se jejich počet bude dále zvyšovat. Jen pro zajímavost, toto množství je větší než součet všech vozů s daným typem pohonu od ostatních výrobců dohromady.
TECHNIKA PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ
Automobily poháněné palivovými články jsou ve své podstatě elektromobily, které elektřinu pro svůj pohon získávají z vodíku. K této přeměně chemické energie na elektrickou dochází právě v palivovém článku. Jednotlivé palivové články jsou tvořené anodou, katodou a oddělující membránou. Tato membrána propouští pouze kladné protony, a to pouze jedním směrem. Díky tomu jsou zbývající záporné elektrony nuceny procházet elektrickým obvodem, v němž vytváří elektrický proud. Po průchodu elektrickým obvodem dojde na katodě ke sloučení protonů a elektronů s oxidačním činidlem. V případě vodíkového palivového článku je výsledkem neškodná vodní pára.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)