Představujeme
Ford Tourneo Courier – Nejmenší...
Tom Hyan 12.09.2014 07:41
Nejmenší ze čtveřice osobních verzí Tourneo, odvozených z Transitu, se jmenuje Courier...
Vypadá to, že Ford v Evropě sází především na užitkové automobily Transit, z nichž odvodil také víceúčelové verze Tourneo, určené hlavně pro přepravu osob. Je to vlastně logické, v době vyznavačů MPV a SUV, kdy každá velikost zavazadlového prostoru je prostě dnešním neskromným a rozmazleným klientům příliš malá, se mnozí možná chytí do sítě rozšířené nabídky Transit/Tourneo. Z vlastních zkušeností však víme, že žádný upravený užitkový vůz, ani ten nejlepší, se osobnímu automobilu konstruovanému odpočátku pro přepravu cestujících nevyrovná. Nicméně při kombinované či střídavé přepravě osob a nákladu může přinášet jisté výhody...
Označení Courier, tedy kurýr, jsme už zaznamenali u lehkých dodávkových vozů odvozených z Fiesty, ale také u britského panel vanu Triumph Courier, jenž vyjel už o desetiletí dříve, vyvinut z osobního automobilu Herald s klasickým obvodovým ocelovým rámem (viz též Triumph od strany 62). Nový Ford Courier přichází na trh jako nákladní Transit a osobní Tourneo, vyzkoušeli jsme druhý model, a to jak s oceněným zážehovým tříválcem 1.0 EcoBoost/74 kW (100 k), tak se silnějším z dvojice vznětovým čtyřválců 1.6 Duratorq/70 kW (95 k). Dlužno říci, že jízda na benzin je rozhodně příjemnější, ovšem turbodiesel bude zjevně hospodárnější, byť v provozu je pomalejší a při řízení se projevuje větší zatížení přední nápravy. Otázkou zůstává, nakolik se změní chování vozu při jeho plném vytížení, tuto možnost jsme při krátkém testu v okolí Frankfurtu neměli. Jízdní vlastnosti Courieru v obsazení dvěma osobami a jejich drobnými zavazadly jsou ovšem vynikající, nad průměrem třídy, jak je ostatně u vozů této značky zvykem.
„Je to náš první kompaktní people mover,“ prohlásil Onur Derinoz, manager konstrukce Couriera (pětisedadlový vůz se jako jeho sourozenci vyrábí v tureckém Kocaeli), což jasně charakterizuje poslání nového automobilu. Přepravník osob není klasický osobní vůz, proti němu nabízí objemnější interiér s větší variabilitou uspořádání. Kompaktní, ale velký uvnitř, zdůraznil Vehicle Engineering Manager Onur Derinoz, a uvedl také několik hodnot, jež převyšovaly blíže neurčenou konkurenci, a to 97/67 milimetrů navíc vpředu/vzadu nad hlavou (tedy celkem 1152/1118 mm), o 59 mm více místa na nohy vzadu (928 mm), o 30 mm větší vstupní otvor bočními posuvnými dveřmi k zadní řadě sedadel (proti direct competition, přímé konkurenci, celkem 601 mm), o šedesát litrů větší základní objem zavazadlového prostoru atd. S kým se porovnával, jsme se nedozvěděli. Základní objem vzadu činí 708 litrů, po sklopení dělených zadních sedadel dostanete objem 1656 litrů, přičemž ložná délka vzroste na 1600 mm a vnitřní výška činí 1200 mm. Pokud to nestačí, lze nakládat na střechu, integrální boční ližiny jsou za příplatek. Na každém boku jsou přední křídlové a zadní posuvné dveře, vzadu je interiér přístupný vzhůru výklopnou stěnou. Vtipným detailem je horizontální dělení zavazadlového prostoru výškově nastavitelnou přepážkou, pokud ji nepotřebujete, lze ji zasunout za zadní řadu sedadel.
Odkládací prostory jsou ve středové konzole, pod sedadlem řidiče i ve štítu pod stropem nad předními sedadly. Chytré telefony a přenosné navigace lze ukládat, připojovat i dobíjet v přihrádkách MyFord Dock (jedna je např. nahoře ve středu přístrojové desky). Podle trhu vůz existuje ve výbavách Trend, Ambiente a Titanium. V době naší uzávěrky byly známy technické údaje pouze pro typ se zážehovým tříválcem 1.0 Eco-Boost, dodávaným ve verzi 74 kW (100 k)/6000 min‑1, jenž vyniká normovanou spotřebou EU 5,2 l/100 km a emisemi CO2 119 g/km. K dalším motorům pro Couriera patří vznětové čtyřválce Duratorq TDCi, nabízené se dvěma objemy válců. Známější 1.6 TDCi dává výkon 70 kW (95 k) a točivý moment 215 N.m jak ve standardní, tak ve speciální ekolo-gické verzi, se základní spotřebou paliva 3,7 l/100 km a emisemi CO2 100 g/km (ECOnetic Technology 97 g/km). Třetím do party bude nový Duratorq 1.5 TDCi o výkonu 55 kW (75 k) a točivém momentu 190 N.m, se spotřebou nafty 3,9 l/100 km a emisemi 103 g/km. Nižší hodnoty emisí jsou dosaženy se systémem Auto Stop/Start (na přání). Servisní intervaly všech verzí činí jeden rok nebo třicet tisíc kilometrů, všechny motory jsou spojeny s pětistupňovou převodovkou a pohánějí kola přední nápravy.
Courier vychází z nejnovější generace globální platformy pro malé automobily Ford, k nimž patří mj. Fiesta a B‑Max. Vpředu jsou dnes již klasické pružinové vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou. Řízení se dodává standardně s elektrickým posilovačem, který nejen přispívá ke snížení spotřeby paliva, ale má rovněž proměnný účinek v závislosti na rychlosti jízdy. Bohatá je nabídka bezpečnostních prvků, na český trh se dodávají automobily Courier ve výbavě Trend (od 352 900 Kč bez DPH) nebo vyšší Titanium. Standardně se montují čelní, boční a hlavové airbagy; elektronická stabilizace ESC (Electronic Stability Control) včetně kontroly trakce TCS, asistenta pro rozjezd do svahu HSA (Hill Start Assist) a ochrany proti převrácení ROM (Roll-Over Miti-gation). S originálním závěsným zařízením Ford je k dispozici zabezpečení stability přívěsu TrSC (Trailer Sway Control). Na předních kolech jsou duté kotouče brzd s vnitřním chlazením, na zadních kolech osvědčené bubnové brzdy. Pozoruhodnou součástí nabídky je např. monitorování tlaku v pneumatikách, systém Ford SYNC s funkcí automatického tísňového volání, technologie AppLink pro spojení s inteligentním telefonem hlasovými pokyny, integrovaný navigační systém, couvací kamera, samočinné přepínání světlometů a další prvky, dříve známé jen z osobních vozů vyšších tříd. Spolu s užitkovou verzí Transit Courier (Panel Van) prošel nový vůz náročnými testy včetně vytrvalostních jízd na polygonu Ford v belgickém Lommelu.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový řadový tříválec 1.0 EcoBoost, přeplňovaný výfukovým turbo-dmychadlem Continental, uložený vpředu napříč; litinový blok a hliníková hlava válců; čtyřikrát uložený klikový hřídel; elektronické přímé vstřikování paliva Bosch MED17; EU5; 999 cm3 (ø 71,9 x 82 mm); DOHC 4V Twin-VCT, rozvodový řemen v olejové lázni Belt-In-Oil; 10,0:1; 74 kW (100 k)/6000 min‑1 a 170 N.m/1400 – 4000 min‑1. Náplň oleje 4,1 l včetně čističe; objem chladicí kapaliny 5,5 l.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová suchá spojka a přímo řazená převodovka Durashift, pětistupňová iB5 (3,583 – 1,926 – 1,281 – 0,951 – 0,756 – Z 3,615), stálý převod nápravy 4,056; pohon předních kol.
PODVOZEK – samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy ø 381 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové ø 228 x 40 mm, podtlakový posilovač, ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/HSA, Trailer SC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPAS, 2,6 otáčky na plný rejd; kola 6,5 x 16 z lehké slitiny (Titanium), pneumatiky 195/55 R 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2489 mm; d/š/v 4157/1976/1723 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 708/1656 l; objem palivové nádrže 48 l; pohotovostní/celková hmotnost 1190/1765 kg, nebrzděný/brzděný přívěs do 635/910 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 173 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,3 s, 50 – 100 km/h na pátý převodový stupeň za 9,2 s; spotřeba paliva EU 6,2/4,7/5,2 l/100 km; emise CO2 119 g/km.
Převzato z časopisu