Představujeme
Ford S-Max 2015 – Na sportovní notu
Jiří Duchoň 22.06.2015 06:54
Devět let po premiéře S-Maxu přichází druhá generace tohoto MPV se sportovními geny...
Polovina první dekády našeho století znamenala u evropského Fordu uvedení nástupce trojjediného MPV Galaxy/Sharan/Alhambra, jež vzešlo ze spolupráce s VW Group. Ford tentokrát již na vlastním základu představil hned dva technicky spřízněné vozy Galaxy a S-Max, z nichž druhý do té doby nevídaným způsobem spojil praktické přednosti až sedmimístného interiéru s vynikajícími jízdními vlastnostmi, připomínajícími běžný osobní automobil střední třídy. První Ford S-Max, evropský Vůz roku 2007, byl ve své době bez nadsázky a s náskokem nejlépe jezdícím velkoprostorovým vozem v Evropě (viz AR 7/’06), a tak jsme byli zvědavi, zda tuto pověst potvrdí i jeho zcela nová generace.
Ta vychází ze studie Ford S-Max Concept (AR 10/’13) a sériové provedení jsme vyzkoušeli na baleárském ostrově Mallorca. Pro S-Max se dosud rozhodlo více než 400 tisíc zákazníků, z nichž 70 % volilo nejvyšší výbavu Titanium, přičemž údajně až 65 % kupujících se k S-Maxu vrátilo. Nový S-Max je o 28 mm delší (4796 mm), bez zrcátek o 32 mm širší (1916 mm) a bez střešních podélníků o 30 mm nižší (1655 mm), rozvor náprav zůstal nezměněných 2849 mm, ale rozchod kol byl rozšířen o 17, resp. 1 mm (na obou nápravách nyní 1606 mm). Na první pohled S-Max jasně odkazuje na předchůdce, sportovní švih dále podtrhují delší kapota i členitější a do stran více protažené svítilny, atrapy výdechů na předních blatnících jsou nižší a boční dveře se pro usnadnění přístupu k sedadlům otevírají spolu s částmi prahů. Minimální objem zavazadlového prostoru za třetí řadou sedadel narostl o 85 na 285 litrů, v závislosti na provedení lze do vozu umístit až 2200 l nákladu, tedy o 200 l více než dosud. Sedadla obou zadních řad lze samostatně odjišťovat z tlačítkového panelu Easy-Fold v zavazadlovém prostoru.
Překvapivou, ale pro většinu uživatelů vítanou novinkou se stává zavedení náhradního kola uloženého pod podlahou, dosud se totiž S-Maxy musely spokojit s provizorní lepicí sadou. Výklopnou záď zdvihnete pouhým máchnutím nohou pod zadním nárazníkem, na přání dodávané tažné zařízení se vyklápí elektricky. Ford S-Max je u nás dostupný ve výbavových verzích Trend a Titanium s moderními motory, opatřenými standardně výhradně šestistupňovými, hlavně manuálně řazenými převodovkami (samočinné skříně dvou druhů na přání). Paleta řadových čtyřválců zatím sahá od vznětových 2.0 TDCi s výkony 88, 110 nebo 132 kW po zážehové EcoBoost ve variantách 1,5 l/118 kW a 2,0 l/176 kW. V průběhu léta do nabídky přibudou špičkový 2.0 TDCi/154 kW s dvojicí turbodmychadel, pohon všech kol převzatý ze SUV Kuga (jen pro motory 2.0 TDCi 110 a 132 kW) a řízení s elektronicky ovládaným proměnným převodem. Překvapila jeho mimořádně jednoduchá a v případě eventuální poruchy bezpečná konstrukce, jejímž jádrem je na středu hřídele řízení přímo ve volantu nasazené ozubené kolo, jehož natočení vůči volantu upravuje na základě pokynů elektronického řízení elektromotor se šnekovým převodem.
Krátce jsme je vyzkoušeli v prototypových vozech; bude vyžadovat trochu zvyku, ale mezi krajními rejdy leží jen necelé dvě otáčky volantem, což významně usnadní manévrování i jízdu v rychle se střídajících zatáčkách. I bez tohoto prvku ale S-Max vyniká precizním řízením s adekvátními impulzy od kol a přesností vedení v oblasti středové polohy. Podvozek je přiměřeně tuhý a elektronická simulace závěru diferenciálu i v ostře projížděných zatáčkách pomáhá vozu měnit směr. Potěšila znamenitá izolace interiéru od obtékajícího vzduchu, rázů a odvalování kol. Nejvýkonnější EcoBoost, v běhu kultivovaný a zvukem zemitý, je kombinován pouze s poněkud letargicky reagující šestistupňovou samočinnou převodovkou s kapalinovým měničem. Adekvátně odpovídá pouze na razantní pokyny plynovým pedálem a vozu propůjčí vynikající jízdní výkony (z 0 na 100 km/h za 8,4 sekundy, nejvyšší rychlost 226 km/h).
Odezvami i akustickým projevem však poněkud pokulhává za dříve používaným pětiválcem 2.5 TC/162 kW (Volvo) a se spotřebou jsme se i při klidné jízdě jen těžko dostávali pod hranici 10 l/100 km. Zkoušeli jsme také S-Max se vznětovým motorem 2.0 TDCi/132 kW a manuálně řazenou převodovkou, který se ukázal ve spotřebě střídmým, i v rychlém tempu jej bylo možno pohodlně držet kolem 7 l/100 km. S-Max jako první Ford v Evropě nabídne samočinné přepínání dálkových svítilen či pokrokový asistent rychlosti, jenž s ohledem na snímané dopravní značky a mapové podklady brání překročit v konkrétním místě povolenou rychlost o více než 10 km/h (při plném prošláp-nutí plynového pedálu se naštěstí odpojí). Těšit se lze na samočinné brzdění v kritických situacích a při detekci chodců směřujících do jízdní dráhy vozidla (Pre-Collision Assist), manévrování usnadní akustická čidla kolem vozu, širokoúhlé kamery v přední i zadní části vozu a automatické parkování do podélných i kolmých stání. Samozřejmostí se stává hlasové ovládání SYNC2 pro audiosystém, navigaci, telefon a další prvky uživatelského prostředí. Nový Ford S-Max je dostupný v rozpětí cen od 679 790 Kč za Trend 1.5 EcoBoost/118 kW do 996 990 Kč za Titanium 2.0 TDCi/132 kW s dvouspojkovou převodovkou PowerShift a pohonem všech kol.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)