Představujeme
Ferrari Roma – proti všem
Petr Hanke 05.02.2020 06:49
S kupé Roma vstupuje Ferrari do poměrně nabitého tržního segmentu. Podaří se mu v něm uspět? Drží se osvědčených receptů, takže předpoklady k tomu určitě má.
Ferrari Roma nemá ve výrobním programu Ferrari žádného přímého předchůdce. Je navržené jako menší sourozenec typu 812 Superfast (viz AR 12/’19) a jde tedy o kupé ve stylu automobilů GT kombinujících sportovnost a dynamiku s každodenní použitelností. Atmosférický dvanáctiválec v menším těle nahrazuje přeplňovaným osmiválcem 3,9 l a dvoumístný interiér vnitřním prostorem koncipovaným jako 2+, tedy s dvojicí zadních sedadel, ovšem neposkytujících takřka žádný prostor.
Roma do nabídky automobilky z Maranella vhodně zapadá. Po technické stránce je další evolucí typu Portofino s pevnou skládací střechou. Oba vozy mají shodný rozvor náprav a přibližně také vnější rozměry. Karoserie a podvozek jsou ale výsledkem dalšího vývoje řešení použitých v typu Portofino a Ferrari uvádí, že Roma má 70 % komponentů z těchto oblastí nových.
Osmiválec kupé Roma taktéž pochází z uvedeného kupé-kabrioletu a jde také o podobný motor použitý ve voze GTC4Lusso T. V rámci úprav dostal především nové vačkové hřídele a senzory rychlosti otáčení dvoukomorových turbodmychadel. Tím se o 500 min-1 směrem nahoru rozšířila oblast, v níž motor dosahuje maximálního točivého momentu. Stejně jako v ostatních verzích přeplňovaných motorů V8, také v tomto případě Ferrari na nižší převodové stupně omezuje vrchol točivého momentu, maxima 760 N.m proto jednotka dosahuje pouze na sedmý a osmý převodový stupeň. Protože použitý motor dostal filtr pevných částic a plní emisní normu Euro 6d, zůstal ve srovnání s Portofinem zachován největší točivý moment a výkon se zvýšil jen o 15 kW (20 k).
Na motor umístěný vpředu, ale až za nápravou, navazuje vzadu umístěná nově navržená osmistupňová převodovka s dvojicí spojek v olejové lázni. Převodovka je o 6 kg lehčí než její předchozí verze se sedmi převody. Použití nízkoviskózního oleje a nuceného mazání se suchou skříní zajistilo menší ztráty a současně přineslo rychlejší řazení. Nově řešená dvojice spojek je nejen o 20 % menší, ale také přenese o 35 % více točivého momentu. Tato převodovka se již dříve představila v hybridním Ferrari SF90 Stradale, v aplikaci pro typ Roma ale dostala zpětný chod, jenž v uvedeném speciálu nahrazuje elektromotor.
Standardní výbavou je, stejně jako u všech ostatních modelů Ferrari, diferenciál s elektronicky řízenou svorností, jehož řídicí systém je těsně propojený s ostatními elektronickými systémy podvozku a pohonu zahrnutými pod soustavu Side Slip Control 6.0. Zavěšení s dvojitými příčnými rameny je tvořeno vinutými pružinami a aktivními tlumiči. Nastavení vozu se provádí typickým otočným ovladačem na volantu, jenž má nyní pět pozic – Wet, Comfort, Sport, Race a ESC-Off.
Roma se od ostatních Ferrari liší pojetím svého designu. Jeho motivem byla jednoduchost a uhlazenost. Použity byly jen technicky nezbytné velikosti různých otvorů pro chlazení a aerodynamika se opírá o celkový tvar a přítlak vytváří spíše pod vozem než prostřednictvím viditelných spoilerů. Přesto je na zádi použitý aktivně regulovaný výklopný spoiler, schopný ve své nejvzpřímenější pozici (zvyšuje odpor vzduchu o 4 %) v rychlosti 250 km/h přidat 95 kg přítlaku. Elektronika začíná se spoilerem podle aktuální situace pracovat až od rychlosti 100 km/h. V rychlostech nad 300 km/h se výklopná aerodynamická plocha nastavuje do střední pozice, v níž zvyšuje odpor vzduchu o 1 %, ale stále zajišťuje přibližně 30 % maximálního přítlaku.
Novátorské pojetí vzhledu ve srovnání s ostatními modely Ferrari je patrné také v interiéru. Ve srovnání s přísně sportovními modely, jako je například F8 Tributo, není palubní deska typu Roma tak výrazně orientována na řidiče. Uvnitř vozu je zřejmá snaha o symetrii mezi polovinou řidiče a spolujezdce. Roma sice není prvním silničním Ferrari, u nějž je klasický dominantní otáčkoměr hlavních přístrojů zobrazovaný na displeji (tím bylo LaFerrari), je ale prvním, jež jej má navržený jako jednu černou plochu a umožňuje na ní zobrazit například velkou mapu navigačního systému. Displej přístrojů v tomto Fer-rari má úhlopříčku 16 palců. Centrální displej určený především pro klimatizaci a další funkce je orientovaný vertikálně a vyznačuje se úhlopříčkou 8,4 palce. V typickém stylu Ferrari může být před spolujezdcem jeho vlastní multifunkční dotykový displej pro zobrazení různých informací souvisejících s jízdou. Vtipným doplňkem typu Roma je prostor na umístění klíčku ve stoupající středové konzole, na němž je velký obdélníkový znak automobilky.
Vzhledem k tomu, že typ Roma míří do relativně hojně obsazeného segmentu a je vozem navrženým pro běžné používání, nesmí zaostávat ani nabídkou bezpečnostních a komfortních asistentů, stejně jako nabídkou v oblasti multimédií. Do výbavy proto patří třeba funkce přednárazového brzdění, adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek, hlídání mrtvých úhlů nebo matricové LED světlomety.
Dodávky typu Roma jsou plánovány na léto letošního roku, přičemž se mluví o ceně začínající na cca 200 000 eur bez daně. Roma je velmi zajímavým rozšířením výrobního programu italské automobilky, které osloví zájemce o kompaktní vůz klasické koncepce s nekompromisní dynamikou a sportovností, ale přitom vozem připraveným pro bezproblémové použití v běžném provozu. Stejně jako u ostatních modelů značky, i v případě typu Roma je součástí výbavy program sedmileté servisní údržby v ceně.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový V8/90˚, uložený vpředu podélně za přední nápravou, přeplňovaný dvojicí dvoukomorových turbodmychadel; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování; EU6d; 3855 cm3 (ø 86,5 x 82,0 mm); 9,45:1; 456 kW (620 k)/5750 – 7500 min-1 a 760 N.m/3000 – 5750 min-1; nejvyšší otáčky 7500 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová dvouspojková převodovka umístěná za zadní nápravou. Pohon zadních kol, diferenciál s elektronicky řízenou svorností (E-Diff).
PODVOZEK
Čtyřmístná dvoudveřová karoserie, prostorový hliníkový rám, hliníkové povrchové díly karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, dvojitá příčná ramena; odpružení vinutými pružinami a aktivními teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; karbon-keramické kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, př./zad. ø 390/360 mm, pevné třmeny př./zad. 6-/4pístkové; ABS/EBD, ESC/F1-TCS/SSC/FDE; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, řízení zadních kol; kola z lehkých slitin vpředu 8J x 20, vzadu 10J x 20; pneumatiky vpředu 245/35 ZR 20, vzadu 285/35 ZR 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1652/1679 mm; d/š/v 4656/1974/ /1301 mm; objem zavazadlového prostoru 272 l; objem palivové nádrže 80 l; pohotovostní hmotnost 1570 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost přes 320 km/h; zrychlení 0 – 100/200 km/h za 3,4/9,3 s.
CENA od cca 5 250 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)