Představujeme
AUTOMOBILY V UAE – Emiráty na kolech
Jiří Fiala 08.09.2017 05:29
Představujeme
To první, co z přistávajícího letadla v Dubaji uvidíte, jsou dálnice. Mnoho dálnic plných automobilů. Jak to tam s nimi chodí?
Spojené arabské emiráty (UAE) jsou federací sedmi konstitutivních emirátů s hlavním městem ve stejnojmenném emirátu Abu Dhabi. Z širšího ekonomického pohledu jsou UAE součástí Gulf Cooperation Council (GCC, Rada spolupráce zemí Zálivu) s 20,8 miliony obyvatel. Patří sem Bahrajn (1,4 milionu obyvatel), Kuvajt (4,3), Omán (4,6), Katar (2,6), Saúdská Arábie (2,2) a UAE (5,7). 20 % obyvatelstva UAE tvoří vlastní občané, zbytek, který není ve statistice zahrnut, jsou přistěhovalci. Díky rozvinuté infrastruktuře silnic, železnic, letišť a přístavů a logistickým centrům jsou Emiráty bránou do zemí Zálivu. V zemích GCC se kromě ojedinělých montáží autobusů, nákladních vozů a vojenských obrněných vozidel žádné automobily nevyrábějí. Vlády GCC se snaží zvát výrobce, aby zde montovali osobní i užitková vozidla a vyráběli náhradní díly. Roku 2014 byly podepsány předběžné dohody o montáži vozů Jaguar/Land Rover a Daewoo (Saúdská Arábie), do dalších míst míří automobilky z Číny (Changan, FAW) a Malajsie, ale i nákladní Renault a Volvo. Vozidla jsou velmi významnou položkou obchodního obratu GCC, který mezi roky 2010 a 2014 stoupl o 66,5 miliardy dolarů, 90 % z toho patřilo importu.
Velký objem těchto obchodů se děje uvnitř, mezi členy GCC. Celkem 39,4 % objemu exportovaných vozidel z jiných členů GCC mířilo do UAE. 63 % celkového importu vozidel do UAE tvořily osobní automobily, a to jak nové, tak ojeté. Díky tomu, četným reexportům a valícímu se proudu náhradních dílů se UAE staly nejvýznamnějším hráčem obchodu s vozidly mezi zeměmi GCC. Pokud jde o podíl prodeje vozidel v zemích GCC, 50,1 % mířilo roku 2014 do Saúdské Arábie, 17,5 % do UAE, 13,4 % do Ománu, 9,8 % do Kuvajtu. V UAE bylo roku 2012 registrováno 1,61 milionu osobních vozů a 57,4 tisíce užitkových. Prodej automobilů do roku 2012 rychle stoupal, pak stagnoval, rok 2015 byl o 0,7 % nižší proti roku 2014 a roku 2016 strmě spadl o 23 % (celkem 319 878 kusů), nejvíce z 31 sledovaných světových trhů. Toyota si pohoršila o 0,3 %, pokles Nissanu se rovná poklesu trhu, následují Mitsubishi (-26 %), BMW (+28,0 %), Hyundai (+9,0 %), Ford (-1,0 %) a Kia (-12,0 %). Pořadí značek se nemění. Kromě hospodářské krize, velmi levné ropy a pomalého růstu poptávky obyvatel udával Ekonomický vládní sektor UAE, že příčinou byla také změna vnitrostátních pravidel pro reexport automobilů. K dovozu vozidel je pro firmy nezbytná úřední licence, pro individuální dovozy občanství UAE nebo platný souhlas místních orgánů pro ne-rezidenty UAE. Veškeré dovážené osobní automobily musí splňovat bezpečnostní parametry, kromě jiného nesmí jít o automobily jakkoli poškozené (včetně laku), o původně auta taxislužeb či ozbrojených sil, o přestavby řízení (to znamená, že volant musel být už u nového vozu vlevo) a musí mít zabudovaný alarm signalizující, že automobil překročil nejvyšší dovolenou rychlost 120 km/h (respektive 100 km/h u autobusu).
Dovozní clo činí 5,0 % (+1,0 % jako pojištění) z ceny automobilu a poplatků za cenu dopravy. U nákladních vozů je clo 12,0 %. Ojeté osobní automobily jsou v UEA výrazně dražší než v zemích Asie, Afriky nebo Latinské Ameriky. Statistika uvádí, že jejich průměrná cena činí 24 000 dolarů (asi 612 000 Kč), což je zhruba třikrát více než ve zbytku výše uvedených částí světa. Příčinou je fakt, že obyvatelé UAE mají mnohem vyšší příjmy než lidé jinde. Ty jim dovolují velmi rychlou obměnu vozového parku těch nejlepších světových značek. Tomu napomáhají ofenzivní akce prodejců a finančního sektoru. Situaci nahrávají astronomické ceny údržby a servisu ve značkových opravnách, proto jezdí majitelé k neautorizovaným autodílnám; udělají to dvakrát a přijdou o záruku. Pak je lepší si koupit auto nové než zaplatit stejně za servis. Průměrný kilometrový náběh ojetých automobilů v UAE je vysoký, 79 000 km proti 47 000 km celosvětového průměru (což je průměrný stav tachometru vozu v UAE starého 2 roky). Statistika dále uvádí, že japonské značky mají při nabídce k dalšímu prodeji průměrný průběh 75 000 až 82 000 km proti 61 000 km u Fordů, BMW nebo Land Roverů. Čtveřice Japonců je známá výbornou kvalitou, renomé a náhradními díly dostupnými kdekoli. Ojeté automobily se stále častěji nabízejí prostřednictvím internetu. Vládní úřad předvídá nenasycenost trhu osobních automobilů, očekává především růst poptávky po vozech z Japonska a USA. Zejména americký import vláda lehce podporuje. Sektor klasických luxusních evropských značek poklesne.
Zaznamenali jsme skromný showroom Škoda a doslova pár českých vozů v provozu. Očekává se velký nárůst prodeje motocyklů. Velká města začínají podporovat CNG, do roku 2020 se plánuje rozvoj elektromobilů. Nejprodávanějšími značkami v UAE byly v roce 2013: Toyota/Lexus (41,9 %), Nis-san/Infiniti (19,0 %), Mitsubishi (7,8 %), Hyundai (7,1 %), Ford (5,3 %), Kia (4,8 %), Fuso (4,4 %), BMW (3,5 %), Honda (3,3 %) a Chevrolet (2,9 %). Hitparáda typů v UAE: 2016 (Toyota Land Cruiser), 2015 (Mitsubishi Lancer EX), 2014 (Toyota Hilux), 2013 (Toyota Prado), 2012 (Toyota Hilux) a 2011 (Toyota Corolla). Kromě 44 značek (přes 384 typů) oficiálně dovážených do UAE se objevuje mnoho nově příchozích z Číny (MG, Geely, Great Wall, CMC, GAC, Chery, JAC, Jianghuai, Luxgen), Tchaj-wanu (Changan) a dalších. Objevili jsme prodejny Proton, Tata i Mahindra, ale jejich aktuální pozice je nejasná. Na silnicích se valí proudy aut. Bohatí místní občané se nejčastěji projíždějí v největších off-roadech a pick-upech amerických provedení značek z USA nebo Japonska. Najdou uplatnění nejen na silnici, ale velmi často i v poušti nebo na rozbitých vedlejších cestách. Pokud se oficiálně typ nedováží, pomohou malí dovozci. Zaznamenali jsme třeba vozy aktuální generace Mitsubishi Pajero, Nissan Armada, Titan, nový Patrol/Patrol Pick-Up, Toyota Tundra, Ford Flex, Hyundai Centennial. Velký podíl drží luxusní klony Lexus, Infiniti a Lincoln. Domorodá mládež si oblíbila novodobé americké Mustangy, Camara a Chargery. V provozu potkáme automobily, o nichž doma najdeme nanejvýše jednoslovnou zmínku v reportážích z autosalonů v Soulu, Detroitu nebo Tokiu. Významnější zahraniční pracovníci si obvykle pronajímají byty na periférii Dubaje. Pak se nelze divit, že souběžné čtyř- a šestiproudé dálnice jsou většinu času přeplněné řekou automobilů. Trasa dlouhá 40 km pak trvá 3 až 4 hodiny.
Převzato z časopisu