Představujeme
Aukce klasických automobilů – Otázka ceny
František Vahala 05.02.2018 13:52
Historie
Co určuje hodnotu raritních klasických automobilů? Ve světovém měřítku jsou to pravidelné aukce velkých světových síní, nabízející pestré kolekce doplňků, klasických automobilů a stále častěji i moderních supersportů. Jak se v současné době trh vyvíjí?
Pokud se podíváme na trh s klasickými automobily z širšího pohledu, v poslední době platí několik skutečností. O tento segment se i z investičního pohledu začalo zajímat mnohem víc lidí, než tomu bylo v minulosti, což nastartovalo větší poptávku. Do hry se zapojila i dostatečně zabezpečená generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků, hledající alternativní způsob zhodnocení peněz. Tito lidé se často o automobily začali zajímat až v poslední době. Myslet si ale, že s koupí jakéhokoli běžného klasického automobilu zároveň vzniká dobrá investiční příležitost, je mylná představa. Funguje to trochu jinak. Trh se totiž během posledních dvou let stal mnohem selektivnějším než v minulosti a některé procesy přestaly fungovat. Mnoho typů z běžné (masové) produkce během této doby ztratilo ze své hodnoty i o 20 až 30 % od vrcholů, jichž dosahovaly v roce 2015. Doporučit někomu běžný vůz za 200 000 až 300 000 Kč s tím, že mu vydělá ročně přes 10 %, je holý nesmysl. Na druhou stranu bodují raritní a něčím výjimečné modely, vyráběné v malých sériích, se zajímavým rodokmenem a samozřejmě od prestižních značek.
Takové kousky dnes překonávají historická maxima i přesto, že trh jako celek v posledním půl roce spíše přešlapuje na místě, což je patrné zejména ze zámořských indexů, věnujících se hlavně masovější produkci. Raritní sběratelskou produkci sleduje například index Hagi, který je dobrým vodítkem současného stavu trhu tohoto segmentu. Již v srpnu zaznamenal zastavení poklesu a v září opět relativně výrazný růst – o 5,83 %. Za poslední rok to znamená celkový nárůst o 6,47 %, k němuž výrazně přispělo poslední čtvrtletí se ziskem 6,8 %. Z toho je jasně patrné, že trh je velmi selektivní a zdravý. Lidé vybírají raritní modely a nejsou strženi všeobecnou hysterií, takže neutratí své peníze za cokoliv, jako tomu bylo například v roce 2015 při legendární milánské aukci, kde se prodávaly vozy ve špatných stavech za několikanásobky reálné hodnoty. I proto jsou tyto korekce důležité a přirozené a pomáhají v segmentu investic do klasických automobilů k narovnání prostředí. Raritní automobily se zpravidla prodávají na velkých a zavedených aukcích, jichž se během roku koná několik v různých částech světa. Hru v podstatě ovládá několik aukčních domů – RM Sotheby’s, Bonhams, Good-ing & Co a zmínku zaslouží i pařížský Artcurial. Právě tyto společnosti prodaly v rámci veřejných aukcí během roku 2017 nejdražší automobily. Zmiňme první tři. V Monterey při týdnu rychlosti byl síní RM Sotheby’s za 22 550 000 USD prodán závodní Aston Martin DBR1 (1956) s šasi DBR1/1, druhé místo za loňský rok patří Ferrari 250 GT LWB California Spyder Competizione (1959), které při aukci stejné síně v New Yorku našlo nového majitele za 17 990 000 USD (o milion výš než byla horní hranice odhadu), a třetici uzavírá kultovní dvanáctiválcový supersportovní McLaren F1 (1995), vydražený v Quail Lodge síní Bonhams za 15 620 000 USD.
Kromě těch automobilů, jež v minulém roce tvořily rekordy, je třeba zmínit i několik zajímavých, ale poněkud dostupnějších modelů. Tyto výsledky mohou naznačit mnohé o tom, jaká vozidla mají v současné době potenciál a „táhnou“. Z aukce RM Sotheby’s konané 6. prosince v New Yorku je to například Lancia Delta Integrale v edici Giallo Fer-rari (pouze 400 kusů). Vůz po prvním majiteli byl s nájezdem 6487 km prodán za velmi slušných 190 400 USD (přes 4 miliony Kč), což naznačuje velký potenciál poslední sportovní Lancie s pohonem všech kol. Ostatně na evropských prodejních výstavách, jež jsou často také zajímavým zdrojem běžnějších modelů, se jich objevuje čím dál víc. Lze očekávat, že u Integrale je jistota, že ještě nějaký čas bude její hodnota stoupat. Za zmínku stojí i Jaguar E-Type Series I 4.2 Litre Roadster (1966) s nájezdem 14 954 mil, jenž dosáhl ceny 235 200 USD (lehce přes 5 milionů Kč), nebo Mercedes-Benz 300 SL Gullwing po dobře zdokumentované renovaci (s původním motorem), jenž změnil majitele za 1 352 500 USD (28,8 milionu Kč). Poslední loňskou aukcí klasických automobilů byla pro Bonhams akce London Olympia. Pro představu zmiňme několik prodaných modelů. Začněme krásnou Alfou Romeo 2600 Spider (1964) s karoserií Touring: vzácný exemplář s pravostranným řízením po renovaci karoserie s dokladem originality přímo od výrobce našel nového majitele za 88 860 GBP, tedy zhruba 2 560 000 Kč.
Dobrou představu o aktuálních hodnotách poskytne i Triumph GT6 Mark III Coupé (1972), který byl prodán za 11 385 GBP, tedy zhruba 328 000 Kč. Ze známějších a dostupnějších vozů zmiňme ještě Austin-Healey 3000 Mk I roadster (1959) po starší renovaci, přivezený do Evropy z Kalifornie. Byl prodán za 45 425 GBP, tedy cca 1,3 milionu Kč. Pro představu o situaci s vybranými modely se ještě stručně vraťme na konec srpna 2017, kdy se v rámci týdnu rychlosti v Kalifornii konala série aukcí. Své zatím poslední aukční obchody zde realizovala i síň Gooding & Company, protože její další aukce Scottsdale byla naplánovaná na polovinu ledna, tudíž se její výsledky nestihly do uzávěrky zpracovat.
Z americké letní aukce opět vybíráme pouze několik příkladů pro představu. O korekci cen vypovídá Porsche 930 (1979), jež v srpnu našlo nového majitele za 121 000 USD (2,6 milionu Kč), naopak ohromný zájem o vozidla kategorie „neoclassic“ vyjadřuje osmiválcový hliníkový roadster BMW Z8 (2003), prodaný za 440 000 USD (téměř 9,4 milionu Kč), což bylo výrazně nad vyšší hranicí odhadu aukční síně. Naopak pod odhadem změnil majitele elegantní Cadillac Eldorado Biarritz Convertible (1961), prodaný za přívětivých 52 800 USD, tedy 1,1 milionu Kč. V posledních letech se automobilů kategorie neoclassic (supersportovní a sportovní modely posledních 15 let) do aukcí dostává stále více. Zájem o koupi těchto typů vozů zvučných značek (Ferrari, Porsche, Mercedes, Lamborghini, Aston Martin, Jaguar) je skutečně fenoménem posledních let a dá se předpokládat, že se bude dále šířit. S tím souvisí i obecně užší nabídka a zájem o předválečné automobily – kvalitní, veřejnosti známější modely s výrazným historickým zápisem svou hodnotu drží a násobí (Bugatti, Bentley a další), ale méně proslavené modely či běžnější karosářské verze omezuje v rozletu pouze úzké portfolio sběratelů, kteří se jim věnují. Trh je zdravý. Koupit si „veterána“ neznamená, že na něm budete vydělávat. Je to způsob uložení a zhodnocení peněz pouze v případě, že se v problematice dlouhodobě orientujete a u běžnějších modelů dokážete i odhadnout, který automobil zaujme. Stále platí, že se lépe prodává to, co je zafixováno ve všeobecném povědomí lidí (například proslavené na filmových plátnech či ve slavných závodech).
Převzato z časopisu