Náš test
Volvo V40 T4/D2 – Jeden za dva
Otakar Gregora 12.06.2013 08:49
Automobilka Volvo, již čtvrtým rokem v rukou čínského majitele, představila po šesti letech zcela nový kompaktní vůz nižší střední třídy V40...
Nahradila s ním překvapivě hned dva starší typy, sedan S40 a kombi V40. Podrobný popis novinky (viz AR 7/’12) doplňujeme redakčním testem dvou typů, lišících se zejména mo-tory. Volvo V40 je dvouprostorový čtyřdveřový sedan s výklopnou zadní stěnou (hatchback), jehož elegantní karoserie vyhovuje estetickým požadavkům na sedan a současně nabízí užitné vlastnosti kombi. Karoserie ušlechtilých linií nese charakteristické znaky designu vozů Volvo, zejména masku chladiče s diagonální lištou, či koncové svítilny zasahující do sloupků C. Na první pohled je zřejmá dobrá aerodynamika, na níž se podílí tvar základního tělesa karoserie s klínovitým profilem pontonu, zdůrazněným stoupající linií oblé hrany pod okny, spojující hlavní světlomety s koncovými svítilnami, a prolisem v dolní části dveří.
Interiér je dobře přístupný, ačkoli úhly otevírání dveří nepřevyšují dnešní standard 65°, a také práh zavazadlového prostoru je dosti vysoko. Ergonomicky dobře řešený interiér nabízí dostatek místa pěti dospělým cestujícím i přiměřenému množství zavazadel. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1530/1430 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 920 až 1000 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1490/1360 mm, resp. 940 mm. Překvapivě mnoho místa pro nohy mají cestující na zadních sedadlech. Mezi jejich sedáky a opěradly předních sedadel posunutých zcela vzad je mezera 135 mm, jsou-li ve střední poloze, zvětší se na 265 mm, což jsou hodnoty, jimiž se nemohou pochlubit ani mnohé vozy o třídu výše.
Velikosti automobilu je přiměřený zavazadlový prostor, v rovině podlahy dlouhý 750 mm, široký 1000 mm a pod výklopným krytem vysoký 450 mm. Sklopením zadních dělených opěradel do roviny podlahy se značně zvětší a jeho ložná délka vzroste na nejméně 1530 mm. Sklopením dělené podlahy a jejím nastavením do svislé polohy lze rozdělit zavazadlový prostor na dvě části a podle potřeby tak oddělit v něm uložené předměty různé povahy (například tuhá zavazadla od potravin). Pod podlahou je ještě v plastové vyjímatelné vložce prostor pro uložení menších předmětů, výbavy a podobně. Volvo V40 patří k nejlépe vybaveným vozům své třídy, v bohaté nabídce pěti úrovní výbavy Base, Kinetic, Momentum, Summum a sportovně laděné R-Design, navazující na Kinetic, je takřka nepřehledné množství standardních prvků, z nichž jmenujeme jen některé. Tak například Base má sedm vnitřních airbagů včetně kolenního a (jako první sériový vůz na světě) jeden vnější pro chodce, bezpečnostní pásy se samočinným nastavením výšky, centrální zamykání, elektrické ovládání skel dveří a zpětných zrcátek, úchyty Isofix na zadních vnějších sedadlech, vyhřívané trysky ostřikovačů, manuální jednozónovou klimatizaci, inteligentní informační systém řidiče, palubní počítač aj. Ve vyšších úrovních přibývají odstupňovaně další prvky, a nejluxusnější Summum, již měly oba testované vozy, má navíc například bezklíčové odemykání a spouštění motoru tlačítkem Start/Stop, dvouzónovou klimatizaci se samočinnou regulací a chlazenou schránkou v přístrojové desce, tempomat, kůží obložený multifunkční volant, či aktivní bixenonové světlomety s vysokotlakými ostřikovači.
Z neméně bohaté palety zvláštní výbavy za příplatky řádu tisíců až desetitisíců korun českých (pro výbavu Summum jsou některé prvky bez příplatku) lze objednat třeba adaptivní tempomat se samočinným brzděním, systém kontroly pozornosti řidiče s detekcí dopravního značení, s varováním při vybočení z jízdního pruhu a udržením v něm, osvětlenou hlavici řadicí páky, panoramatickou střechu, různé systémy audiosoustav a navigací, zadní parkovací kameru, barvy laků i druhy čalounění aj. Pověsti značky odpovídá pečlivé dílenské zpracování všech detailů a velmi dobrá kvalita materiálů v účinně odhlučněném interiéru. Volvo V40 je postaveno na platformě CD, vycházející z osvědčené původní konstrukce vyvinuté Ford Motor Company a používané i ve vozech jiných značek. Po úpravě pro nové použití je základem pro uložení poháněcí soustavy a skupin podvozku, s nimiž nový automobil Volvo dostal do vínku vynikající jízdní vlastnosti, komfort a ovladatelnost.
Pro V40 byl zvolen výběr z palety motorů používaných i dalšími typy, jejichž původ však musíme hledat u jiných značek. Z nich jsme vyzkoušeli přeplňované řadové čtyřválce téměř stejného objemu, ale rozdílné konstrukce a značně odlišných výkonových parametrů, a to zážehový T4 a vznětový D2, jejichž základní údaje jsou v připojeném přehledu. Zaujal nás jak příznivý průběh točivého momentu zážehového motoru, dosahující maxima v nezvykle širokém rozpětí otáček, tak kultivovaný běh dieselu, ochotně se vytáčejícího až k 5000 min‑1. Oba motory jsou spřaženy s přímo řazenými šestistupňovými převodovkami stejné konstrukce, ale optimálně přizpůsobenými jejich charakteristikám převody včetně stálých, s výjimkou shodných prvních dvou stupňů. U obou převodovek mají dva nejvyšší stupně funkci vestavěných úsporných rychloběhů, s nimiž vozy dosahují deklarované největší rychlosti již při cca 4500, respektive 3600 min‑1.
Jednotlivé skupiny podvozku vycházejí z osvědčených konstrukcí, optimalizovaných pro nový vůz, ať již to jsou nezávislé zavěšení všech kol, vzadu na víceprvkové nápravě, dobře dimenzovaná brzdová soustava s kotouči na všech kolech, či hřebenové řízení s poměrně strmým převodem a dobře zvolenou proměnnou účinností elektrického posilovače. Konstruktéři nezůstali nic dlužni pověsti Volva jako propagátora bezpečnosti, a vybavili vůz řadou prvků a soustav zvyšujících jeho pasivní a aktivní bezpečnost. O prvních, mezi nimiž vyniká světové prvenství airbagu pro chodce, jsme se zmínili již dříve. Aktivní bezpečnost zvyšují vesměs elektronicky řízené asistenční soustavy, napomáhající řidiči v ovládání vozu a nejednou řešící i bez jeho zásahu kritické situace. Všechny typy mají i v základní úrovni výbavy standardně kromě ABS s brzdovým asistentem i stabilizační systém s kontrolou trakce, asistent pro rozjezd do kopce a systém City Safety II samočinného brzdění, zamezující kolizi vozů jedoucích rozdílem rychlostí do 15 km/h, respektive zmírňující následky srážky při rozdílu 15 až 50 km/h.
Vyšší úrovně výbavy mají standardně navíc další soustavy, jako je samočinné parkování či korekce řízení při neúmyslném opuštění jízdního pruhu. Při zkouškách v běžném povozu jsme se přesvědčili o vynikajících jízdních vlastnostech vozu, zejména o takřka neutrálním chování v zatáčkách či při rychlých změnách směru s malým bočním nakláněním, o dobré směrové stabilitě i malé citlivosti na boční vítr. Na dobrých jízdních vlastnostech se podílí charakteristika odpružení a tlumení, vyhovující rovněž požadavkům na komfort. Plné a bezpečné využití dynamických vlastností umožňuje výkonná a neslábnoucí brzdová soustava, jakož i přesné řízení, řidič ocení zejména v mezních situacích funkci asistenčních systémů. Součástí provozních zkoušek bylo obvyklé měření dynamických vlastností a spotřeby paliva, jehož výsledky u obou vozů plně uspokojily a potvrdily, že údaje výrobce nejsou optimisticky nadsazené.
Zatímco typ se zážehovým motorem vyniká temperamentem, bez toho, že by za to platil nadměrnou spotřebou paliva, diesel uspokojí náročné řidiče preferující provozní hospodárnost i při svižné jízdě. Všichni cestující ocení jízdní komfort, na němž se podílí jak podvozek, tak pohodlí interiéru, tvar a tuhost sedadel, dobrý výhled ze všech míst, nízká hladina vnitřního hluku, dobrá účinnost klimatizace a v neposlední řadě bohatá výbava, zpříjemňující jízdu. Volvo V40 pokračuje v tradici značky a patří k nejlepším prémiovým vozům své třídy. Souhrnem provozních a užitných vlastností i přitažlivým vzhledem uspokojí nejnáročnější zájemce o pohodlný a temperamentní rodinný automobil. O jeho volbě ovšem rozhodne také cena, ne sice právě lidová, ale odpovídající kvalitě. Cenové rozpětí všech typů a úrovní základní výbavy celé řady je od 594 917 do 909 917 Kč, s mimořádnou výbavou ovšem přesáhne jeden milion korun. Oba vozy se v době testu prodávaly za 844 580 Kč, resp. 734 067 Kč, a to v provedení se základní výbavou.
Technické údaje
MOTOR – řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; a) T4, typ B4164T – zážehový, 1596 cm3 (ø 79,0 x 81,4 mm); 10,0:1; 132 kW (180 k)/5700 min‑1 a 270 N.m/1600 až 5000 min‑1; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily ovládané vahadly, variabilní časování všech ventilů; přímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalo-váním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; alternátor 14 V – 100 A; b) D2, typ D4162T – vznětový, 1560 cm3 (ø 75,0 x 88,3 mm); 16,0:1; 84 kW (115 k)/3600 min‑1 a 270 N.m/1750 až 2500 min‑1; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva vysokotlakou soustavou common rail; OHC, vačkový hřídel poháněný ozubeným řemenem, ventily ovládané vahadly; alternátor 14 V – 120 A.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchro-nizovaná šestistupňová převodovka, pro T4 (3,727 – 2,048 – 1,357 – 1,032 – 0,821 – 0,690 – Z 3,818), stálý převod 3,61, a pro D2 (3,727 – 2,048 – 1,258 – 0,919 – 0,738 – 0,622 – Z 3,818), stálý převod 3,35.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava víceprvková s příčnými a podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin) a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, a) ø 300/280 mm, b) ø 278/280 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 375 mm, 2,5 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky a) 7,5J x 17, b) 7,0J x 16; pneumatiky a) Nokian WR 225/45 R 17, b) Dunlop Winter Sport 205/55 R 16; nouzové náhradní kolo s pneumatikou D115/90 R 16.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvouprostorový čtyřdveřový pětimístný sedan s výklopnou zadní stěnou (hatchback) a s variabilním zavazadlovým prostorem; součinitel odporu vzduchu cx = 0,29 (0,31).
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – rozvor náprav 2647 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1559/1546 mm; d/š/v 4369/1783/1445 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1375/1910 (1357/1890) kg; objem zavazadlového prostoru 335/1030 l; objem palivové nádrže 62 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v závorkách pro b) – největší rychlost 225 (190) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,6 (12,3) s; spotřeba paliva EU 7,0/4,7/5,5 (4,0/3,4/3,6) l/100 km; emise CO2 129 (94) g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 10,8 m.
Převzato z časopisu