Náš test
SUZUKI VITARA S 4x4 AllGrip – „S" jako Svižná
Lukáš Dittrich 13.06.2016 06:47
Test
Vitara dokonala svůj přechod od off-roadu k SUV. Kromě klasických variant už můžete také koupit sportovněji střižený model Vitara S.
Příchod současné generace Suzuki Vitara (viz AR 3/’15) znamenal obrovskou změnu. Předchozí Grand Vitara (viz např. AR 7/’06) byla čistokrevným off-roadem, osazeným kromě jiného mezinápravovým diferenciálem nebo redukcí, a mohla mít dokonce i šestiválcový motor. Jenže trh kategorii klasických terénních vozů v podstatě eliminoval, protože se zákazníci ve velkém vrhli na segment SUV. Vitara tak musela bojovat o přízeň zákazníků, kteří už chtějí jezdit zejména po silnici, a v tu chvíli se z ní stával pouze těžký a nepohodlný automobil s vysokou spotřebou paliva, zatímco ostatní konkurence, zaměřená na obyčejné cestování, měla v mnoha ohledech navrch. A proto musela přijít změna.
Stávající Vitara proto technicky vychází z modelu S-Cross (viz AR 11/’13), přičemž rozvor má zkrácený o 100 mm, mezinápravový diferenciál vyměnila za klasickou elektronicky řízenou lamelovou spojku, z nabídky se vytratila třídveřová verze a paleta motorů se zmenšila na dva čtyřválce o shodném objemu 1,6 l i výkonu 88 kW. Zákazníci až donedávna mohli volit pouze mezi zážehovým a vznětovým provedením, respektive mezi pohonem všech, nebo pouze předních kol, případně mezi přímo řazenou a samočinnou převodovkou. Suzuki nabídku rozšířilo minulý rok o novou, dříve nemyslitelnou variantu. Zájemci mohou nově sáhnout po sportovněji laděném provedení S. Oficiálně Suzuki představilo Vitaru S minulý rok na autosalonu ve Frankfurtu a neučinilo tak náhodou. K vidění tehdy totiž bylo též nové Baleno a oba modely současně Evropanům prezentovaly nové přeplňované motory. Ten větší, čtyřválcový s označením BoosterJet dostal objem válců 1,4 l, využívá systém přeplňování turbodmychadlem a přímý vstřik paliva. Nechybí čtyřventilová technika a rozvody jsou řešené pomocí řetězu. Právě toto je motor, jejž Suzuki použilo pro nejnovější a zároveň vrcholné provedení Vitary.
Suzuki Vitara S poznáte na první pohled podle několika odlišností. Především má členitější masku chladiče, stříbrné kryty zpětných zrcátek, sedmnáctipalcové ráfky z lehké slitiny lakované černou barvou a sportovně laděný interiér s červenými detaily rámečků výdechů ventilace a se švy na sedadlech či kovovými pedály. Jinak ale výbava samotná vychází z úrovně Elegance, určené pro standardní Vitaru pracující se čtyřválci o objemu 1,6 l. Tato Vitara tedy už ve standardní výbavě obsahuje například elektricky ovládaná okna, automatickou klimatizaci, couvací kameru, navigaci nebo čalounění sedadel kombinující kůži a semiš. Příplatky najdete v ceníku pouze dva: metalický lak za 13 000 Kč, respektive dvoubarevnou karoserii za 21 000 Kč. Ze všeho zmíněného stojí za pozornost zejména tříramenný volant, tvarově velmi blízký tomu, jaký používá vynikající Suzuki Swift Sport (viz AR 8/’12). Perfektně se drží, má průměr 337 mm a ideálně tlustý věnec. Za povedená lze považovat i sedadla s výraznějším bočním vedením. Jinak jsou základní ovládací prvky shodné s tím, co známe od běžných modelů Vitary.
Na téma ergonomie nelze namítat vůbec nic, Vitara zkrátka patří k automobilům, do nichž člověk usedne a všechno je na svém místě. Vitara je skutečně kompaktní vůz, přestože to možná na fotografiích není příliš patrné. Reálnou velikost automobilu lze ale bezpečně pocítit v interiéru. S šířkou v úrovni loktů 1410 mm a v úrovni ramen 1371 mm vzadu, respektive 1471 mm v úrovni loktů a 1412 mm v úrovni ramen vpředu, se řadí Vitara S spíše mezi kompaktní hatchbacky nižší střední třídy. V podélném směru je před zadními sedáky prostor pro kolena o délce 111 až 354 mm, na výšku je pro cestující vzadu k dispozici 951 mm. Vpředu je nad sedadlem řidiče k dispozici 942 až 1016 mm. Zavazadlový prostor s normovaným objemem 375 l má délku 799 mm, minimální šířku 1028 mm a výšku 548 mm, pokud je variabilní dno ve spodní poloze. V horní poloze nabídne zavazadlový prostor výšku pod roletku 439 mm. U Vitary jsme naměřili výšku nakládací hrany 767 mm nad zemí a výšku otevřeného víka zavazadlového prostoru 1877 mm. Nový přeplňovaný motor 1.4 BoosterJet se k Suzuki Vitara výborně hodí. S označením „sportovní automobil“ bychom byli opatrní, ale svižná Vitara S opravdu je. Malé japonské SUV totiž všeobecně těží z velmi nízké hmotnosti, když i tento testovaný model, doplněný přímo řazenou převodovkou a pohonem všech kol, má v tabulkách zapsanou provozní hmotnost 1285 kg. Zejména díky tomu stačí výkonový vrchol 103 kW (140 k) ke zrychlení z nuly na 100 km/h za 10,2 s. Provedení s pohonem předních kol „umí“ stejnou disciplínu dokonce za 9,5 s. Oproti slabšímu a atmosféricky plněnému zážehovému čtyřválci je přeplňovaná novinka nesrovnatelně pružnější, přestože ani základní motor 1.6 VVT určitě není špatný.
Nový čtyřválec také vyniká skvělým odhlučněním. Zážehové přeplňované jednotky jsou velmi citlivé na způsob zacházení a japonský BoosterJet rozhodně není výjimkou. Na našem testovacím okruhu vykázala Vitara S výbornou spotřebu 5,9 l/100 km, zatímco palubní počítač hlásil přesně šest litrů. Po většinu testu jsme se ovšem pohybovali nad sedmi litry, přičemž nejčastějšími hodnotami bylo rozmezí od 7,5 do 8,0 l/100 km. Vždy se ale jednalo o režimy jízdy, kdy vůz jel buď rychlejším tempem po dálnici, případně po městě, nebo s větším nákladem. Dech Vitaře S jen tak nedojde, ale motor si pod zátěží velmi rychle vybere svou daň právě na zvýšené spotřebě paliva. Dynamika automobilu je ovšem více než dostatečná, odhlučnění perfektní, a pokud chcete, můžete se s touto Vitarou rozjet až na 200 km/h. Velmi povedené jsou rovněž jízdní vlastnosti. Podvozek totiž účinně tlumí nerovnosti, a když se chcete za volantem bavit, Suzuki Vitara S opět vytáhne nízkou hmotnost coby svůj hlavní trumf.
Na kategorii SUV se Vitara výborně ovládá, řízení je citlivé a přesné a karoserie se v zatáčkách příliš nenaklání. Možná to bude znít v kontextu Vitary zvláštně, ale tento typ opravdu umí být zajímavý i pro řidiče, kteří mají rádi svižnější styl jízdy. Reálně jde o jedno z nejlépe jezdících SUV v tomto segmentu. Systém pohonu všech kol 4x4 AllGrip nabízí ve spojení s motorem několik nastavení, kdy v základním režimu Auto jsou reakce na plyn laxní a režim Snow nabídne ještě pomalejší odezvu, ale v režimu Sport se reakce příjemně zrychlí. I proto jsme během testu nejčastěji jezdili právě s tímto nastavením. Poslední možností je režim Lock. Jedinou výtku lze směřovat na pohon všech kol, respektive mezinápravovou spojku. Její reakce nejsou špatné, ale mohly by být lepší. Při prudkém rozjezdu chvíli trvá, než se do práce naplno zapojí i zadní náprava. Přední kola tedy lehce proklouznou. K brzdám nelze cokoliv namítat, zde se projevuje výhoda velmi nízké hmotnosti. Nové Suzuki Vitara S si japonská značka cení minimálně na 489 900 Kč, pokud se spokojíte pouze s manuální převodovkou a pohonem předních kol. Za systém 4x4 AllGrip se připlácí 48 000 Kč a tato konfigurace byla také předmětem testu. Vrcholem zůstává kombinace pohonu 4x4 AllGrip a šestistupňové samočinné převodovky, což je záležitost za 581 900 Kč. Vrcholná Vitara pravděpodobně nebude lákat výhradně cenově orientované zájemce. Nabídne velmi zajímavý mix kvalitního motoru, jistoty pohonu všech kol, slušné dynamiky, výborných jízdních vlastností a bohaté výbavy.
Technické údaje
MOTOR
Typ K14C; zážehový řadový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V (řetěz), ventily ovládané vahadly; přeplňování -turbodmychadlem s mezichladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; 1373 cm3 (ø 73,0 x 82,0 mm), 9,9:1; 103 kW (140 k)/5500 min-1 a 220 Nm/1500 – 4000 min-1.
Převodné ústrojí
Jednokotoučová suchá spojka a plně synchronizovaná šestistupňová manuální převodovka (3,615 – 1,954 – 1,275 – 0,942 – 0,794 – 0,674 – Z 3,481), stálý převod 4,312; pohon všech kol s vícelamelovou elektronicky řízenou spojkou.
Podvozek
Samonosná karoserie; přední náprava se vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/BA/HHC, ESC/HDC; ručně ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 337 mm; pneumatiky Nokian WR D4, 215/55 R17, sada na lepení.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2500 mm, rozchod kol 1535/1505 mm; d/š/v 4175/1775/1610 mm; světlá výška 185 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1285/1730 kg; hmotnost nebrzděného/brzděného přívěsu 400/1200 kg; objem zavazadlového prostoru 375/710 l; objem palivové nádrže 47 l.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 200 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,2 s; spotřeba paliva EU 6,3/5,0/5,4 l/100 km; emise CO2 127 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)