Náš test
Subaru Levorg 2.0i-S ES Lineartronic – dvoulitrová rozlučka
Miloš Hlaváček 03.02.2020 06:55
Subaru Levorg se v Evropě prodává pátým rokem. Přeplňovaný motor nahradil atmosférický dvoulitr, s nímž tento vůz funguje opravdu dobře.
Neustále se zpřísňující emisní limity už stály za koncem spousty zajímavých automobilů. Aktuálně můžeme na tento seznam pomalu začít psát také jméno Subaru Levorg. Své kompaktní kombi bude automobilka ve stávající podobě vyrábět do května, následně jeho produkce skončí. Pro tuzemské zákazníky to znamená, že na případný nákup nemají mnoho času. Později v letošním roce sice Levorg ještě stále bude v nabídce, půjde už ale o skladové vozy. Sympatického japonského kombi je každopádně škoda. I s dvoulitrovým atmosférickým motorem jde o povedený vůz.
Subaru představilo typ Levorg (viz AR 12/’15) coby duchovního nástupce čtvrté generace typu Legacy v roce 2014. Do Evropy původně namířeno neměl, ale zájem byl natolik silný, že výrobce situaci přehodnotil. První evropští zákazníci si Levorg mohli pořídit v roce 2015. Zpočátku byl pod kapotou zážehový přeplňovaný čtyřválec, přirozeně plochý, o objemu 1,6 litru, disponující výkonem 125 kW (170 k). Šlo o jednotku s přímým vstřikem paliva. Jak známo, tyto motory produkují určité množství pevných částic a při nástupu normy Euro 6d-Temp by tedy i Subaru muselo instalovat filtr pevných částic (GPF). Úpravy by byly příliš nákladné, takže vůz místo toho dostal motor jiný. Konkrétně atmosférický čtyřválcový dvoulitr FB20B. Ten přímý vstřik nevyužívá, takže je schopen danou normu plnit i bez filtru. Na první pohled by ale mohly být problémem jeho parametry. Výkon klesl na 110 kW (150 k) a točivý moment aktuálně vrcholí hodnotou 198 N.m, zatímco původní varianta měla o 52 N.m více. Pohon všech kol zůstal, stejně jako převodovka Lineartronic.
Po stránce dynamiky se pokles parametrů pohonné jednotky samozřejmě do praxe nemohl nepromítnout. Při našem měření zvládlo Subaru Levorg akceleraci z nuly na 100 km/h za 11,7 s. Pro srovnání, přeplňovaná varianta byla při našich testech rychlejší o 2,6 s. I s atmosférickým dvoulitrem zvládne Levorg jízdu po dálnici kolem 160 km/h, stejně jako předjížděcí manévr. Jen zkrátka musíte počítat s jiným charakterem motoru. Tento jede až ve vysokých otáčkách, a tudíž je občas potřeba mu pomoci manuálním řazením. Mimochodem, bezestupňová převodovka Lineartronic má sedm přednastavených rychlostních stupňů. Ty jsou k dispozici jak pro řazení páčkami pod volantem, tak při ostřejší jízdě, kdy bezestupňová převodovka sama přejde ke skokovému řazení.
Nejlépe se ovšem Levorg 2.0i cítí pří klidnější a plynulé jízdě do 130 km/h. Pak naplno vynikne tichý interiér a dokonale kultivovaný běh motoru. V takovém režimu zároveň umí být dvoulitrová pohonná jednotka rovněž úsporná. Náš testovací okruh pro měření spotřeby, dlouhý 144,7 km, vůz zvládl s průměrem 90,74 km/h a s konečnou spotřebou 7,06 l/100 km. Při rychlé jízdě zejména po dálnici nad 130 km/h ale spotřeba rychle překročí devítilitrovou hranici. Konečný průměr celého testu má hodnotu 8,6 l/100 km.
Co se naopak s příchodem dvoulitrové pohonné jednotky nezměnilo, je podvozek. Ten si vysloužil spoustu chvály hned po uvedení vozu na trh v roce 2015 a i v dnešní době pořád platí, že jde o výborně jezdící automobil. Protože je agregát FB20B větší, muselo logicky dojít k novému nastavení tlumičů, ale praktický výsledek zůstal stejný. Levorg je pořád ukázkovým příkladem automobilu, kde platí, že podvozek je rychlejší než motor. Stabilita v zatáčkách i v přímém směru je ukázková (mimo jiné i díky systému Active Torque Vectoring). Řízení je komunikativní a poměrně strmé. Mezi krajními polohami jsme napočítali pouze 2,75 otáčky volantu. Díky skvělé pozici za volantem řidič také velmi dobře vnímá, co se s automobilem děje. Kvalitní jízdní vlastnosti ale nejsou vykoupeny špatnou schopností filtrovat nerovnosti. I na osmnáctipalcových kolech Levorg neduhy českých silnic bez problémů zvládne. Za připomenutí pak stojí možnost vybrat v rámci systému SI-Drive jeden ze dvou jízdních režimů (Intelligent a Sport).
Subaru Levorg modelového roku 2020 snadno poznáte podle absence nasávacího otvoru na kapotě. Jestliže původní varianta tak trochu připomínala WRX STI s karoserií kombi, dnes je z typu Levorg na pohled spíše civilní rodinné kombi. Kapota ale pořád nese zajímavé prolisy. Jinak Levorg zůstal stejný tak, jak ho známe už pátým rokem. Vpředu světlomety s denním svícením ve tvaru písmene C, z boku vynikne dynamická silueta a vzadu nemohou chybět dvě funkční koncovky výfuku. Za dobu působení na trhu zkrátka Levorg vůbec nezestárl.
To samé se ale nedá tak docela říci o interiéru. Ten stále nabízí kvalitní materiály, výborné zpracování a zejména vynikající ergonomii. Subaru si tradičně zakládá rovněž na dobrém výhledu z vozu, což nabízí také Levorg. Speciálně tahle vlastnost naplno vynikne zejména ve chvíli, kdy si do japonského kombi přesednete z nějakého jiného konkurenčního vozu podobné velikosti. Novější typy postavené na platformě SGP, jako například Impreza, XV nebo aktuální Forester, už jsou ale uvnitř přece jen trochu dále. Subaru Levorg pak vyžaduje také zvyk co do používání multimediálního systému. Pravda, automobilka instalovala v rámci přechodu na nový modelový rok Audio Infotainment Gen. 3.1, nabízející kromě jiného také Apple CarPlay a Android Auto, grafika by ale mohla být lepší, a především některá políčka jsou na dotykovém displeji zbytečně malá.
Prostor v kabině představuje pro Subaru Levorg další silnou zbraň. Vnitřní šířkou jen nepatrně ztrácí na klasické zástupce kombi nižší střední třídy a ani v podélném směru ve druhé řadě není na co si stěžovat. Naměřené minimum mezi sedákem a předním opěradlem je 170 mm, což představuje velmi dobrou hodnotu. Prostor pro zavazadla, dlouhý přesně jeden metr, sice nestaví Subaru Levorg na špičku podobných kombi, ale pořád je zde dost místa i pro větší náklad. Subaru ovšem boduje šířkou zavazadlového prostoru. Ta minimální má hodnotu 108 cm, čímž Levorg překonává i takové formáty, jako například Škodu Octavia Combi předchozí generace. A to o plných osm centimetrů. Oficiálně výrobce uvádí základní objem 522 litrů.
Samostatnou kapitolou je pak bezpečnost. Systém EyeSight dnes už všichni dobře znají. Jeho základem je dvojice kamer umístěných u vnitřního zpětného zrcátka. Díky nim vůz nabízí adaptivní tempomat, hlídání jízdních pruhů, upozornění na rozjezd automobilu před vámi při stání v koloně nebo přednárazové brzdění. Subaru toto dále doplňuje světelnými diodami (EAM), jež promítají různé barvy do čelního okna. Například zelená dioda se rozsvítí ve chvíli, kdy je aktivován adaptivní tempomat a před vámi je jiný vůz. Levorg tímto řidiči dává na vědomí, že o automobilu vpředu ví. Současně nechybí ani hlídání mrtvých úhlů, asistent upozorňující na přijíždějící dopravu při couvání nebo digitální vnitřní zpětné zrcátko. To může využívat kameru umístěnou za zadním oknem, takže ve chvíli, kdy máte vůz naložený až po střechu, stále v zrcátku vidíte, co se děje za automobilem. Pokud jde o praktické dovednosti, díky úpravě systému chlazení (pro modelový rok 2020 dostal vůz chladič s tloušťkou žeber větší o 1,1 mm a výkonnější ventilátor) utáhne současný Levorg přívěs těžký až 1,5 tuny.
Subaru Levorg je povedený automobil, vynikající zejména výborným podvozkem, prostorem v interiéru a jednoduchou ergonomií. Na trhu sice najdete rychlejší kombi, pokud vám ale nejde primárně o dynamiku, bude se vám i po letech tento dosluhující typ určitě líbit. Jen s objednávkou neváhejte. Legislativa umožňuje automobily plnící stávající emisní normu, tedy i dvoulitrové Subaru Levorg, registrovat jako nová nejpozději 31. prosince 2020. Na druhou stranu automobilka přibližně v polovině ledna ukázala v Tokiu prototyp typu Levorg nastupující generace, který využívá platformu SGP umožňující zástavbu elektrifikovaného pohonu. Takže by se mohl řekněme do dvou let objevit i v Evropě. Možná…
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený plochý čtyřválec FB20B, uložený vpředu podélně; DOHC 4V; sekvenční vícebodové nepřímé vstřikování paliva; variabilní časování ventilů; stop/start, Euro6d-TEMP-EVAP-ISC(DG); 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 10,5:1, 110 kW (150 k)/6200 min-1 a 198 N.m/4200 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Bezestupňová převodovka Lineartronic, rozsah převodových poměrů 3,600 až 0,512; manuální režim (3,60 – 2,323 – 1,653 – 1,245 – 0,984 – 0,753 – 0,566 - Z 3,900), stálý převod 3,900. Pohon všech kol, mezinápravová spojka.
PODVOZEK
Samonosná karoserie s pomocnými rámy; vpředu modifikované vzpěry MacPherson a zkrutný stabilizátor, vzadu dvojité lichoběžníkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem, vpředu i vzadu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu 261 mm, vzadu 255 mm; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, počet otáček volantem mezi krajními rejdy 2,75; pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance, 225/45 R18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2650 mm, d/š/v 4690/1780/1490 mm, rozchod kol 1530/1540 mm, minimální světlá výška 135 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 522/1446 l, objem palivové nádrže 60 l; hmotnost pohotovostní/celková 1620/2040 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/1500 kg; stopový průměr otáčení 10,8 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 195 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,7 s; spotřeba paliva WLTP město/mimo město/kombinovaná 12,8/7,2/8,7 l/100 km; emise CO2 196 g/km.
CENA testovaného vozu 930 000 Kč
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST 195 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 5,4 s
0 až 80 km/h ... 8,2 s
0 až 100 km/h ... 11,9 s
0 až 120 km/h ... 16,7 s
0 až 140 km/h ... 23,7 s
0 až 160 km/h ... 33,9 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 33,2 s (159,4 km/h)
Zrychlení pružné
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 7,7/9,8/14,4 s
90 až 130 km/h ... III./IV./V. ... 10,2/12,1/17,54 s
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 90,74 km/h ... 7,06 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 8,6 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 58,2 ... 77,9 ... 98,3 ... 118,2 ... 138,3 ... 158,0
chyba (%) ... 3,0 ... 2,63 ... 1,7 ... 1,5 ... 1,2 ... 1,3
Počítač kilometrů chyba ... 1,85 (%)
VNITŘNÍ ROZMĚRY
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1446/1407 mm
Šířka ve výši ramen ... 1415/1363 mm
Výška nad sedákem 893 ... až 943/937 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 170 až 409 mm
VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 343 mm/2,75
Nastavení (podélné/výškové) ... 40/30 mm
ZAVAZADLOVÝ PROSTOR (5místné uspořádání)
Délka (min./max.) ... 1000/1634 mm
Šířka (min./max.) ... 1079/1539 mm
Výška ... 402 mm
Výška nakládací hrany ... 595 mm
Výška otevřeného víka ... 1785 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)