Náš test
Land Rover Discovery 3 V8
-RX- 10.11.2004 00:00
|
Každý ze současných modelů Land Roveru vychází z unikátní koncepce a ani jeden z nich nesdílí společný motor, převodovku nebo další systémy – tedy nákladné prvky, které by jinak mohly snížit cenu. Nové Discovery by mělo tento stav změnit. Využívá totiž nový podvozek, který bude sdílet také zcela nový model Range Sport, jenž se jako konkurent BMW X5 objeví v březnu.
Nové Discovery se navrací ke kořenům a je postaveno na obdélníkovém nosném rámu, který se v budoucnu stane základem rozličných dalších modelů značky. Land Rover však nešel jednoduchou cestou, kdy na rám jednoduše posadí karoserii. Ta má v případě Discovery extrémně tuhou konstrukci a je v podstatě vetknuta kolem rámu, čímž se značnou měrou podílí na celkové tuhosti vozu.
Dalším porušením tradic je použití motorů z Jaguaru – dalšího „membera“ Fordova Premier Automotive Group. V nabídce je buď„jednoturbodmychadlový“ naftový šestiválec 2,7 l (původem z Jaguaru S-Type), nebo silnější V8 z Jaguaru XJ, jehož objem byl zvětšen na 4,4 l a výkon na 300 k.
Motor je sám o sobě vynikající, nicméně s Discovery má dost práce. Samočinná šestistupňová převodovka s poměrně krátkou jedničkou je standardem a zajišťuje agilní chování vozu již na prvních metrech. Ani tento fakt ale nedokáže smazat pocit značné těžkopádnosti. Ve skutečnosti jsem měl při jízdě s tímto autem pocit, jako bych měl za sebou neustále připojený přívěs.
Land Rover nepoužil systém aktivního potlačování bočního náklonu z předchozí generace tohoto modelu. Proto se nový model v každé rychleji projeté zatáčce značně naklání. Na druhou stranu, nabízený komfort je na mimořádné úrovni – téměř “jaguaří“. Pohodlí má zřejmě na svědomí právě značná hmotnost, která činí 2704 kg (o 200 kg více než u nového Rolls-Royce). Není tedy divu, že motor v tomto autě nepůsobí nejživějším dojmem.
Uvnitř nové Discovery postrádá styl Range Roveru. Architektura je sice podobná, nicméně chybí lehkost a vznešenost. Je tu zkrátka „přeplastováno“. Středový panel je navíc plný nejrůznějších tlačítek – jako by nestačilo, že jen na samotném volantu jich je jedenáct. Mezi sedadly je umístěn otočný spínač, měnící charakter elektroniky motoru a podvozku. Můžete si zvolit optimální režim pro silnici, mokrou trávu, sníh, písek, vyjeté koleje či pro velké balvany.
Barevná obrazovka špičkového modelu HSE navíc graficky informuje o aktuální poloze všech kol a o limitech podvozku. Jsem z toho poněkud zmaten; Land Rover, jehož auta byla vždy synonymem jednoduchosti, je nyní velmi složitým strojem. Abyste z něj dostali maximum jeho možností, musíte se poprat se spoustou nastavení nejrůznějších systémů.
Nové Discovery je obrovské auto odveze sedm lidí. Svými rozměry, hmotností i spotřebou atakuje vytříbený Range Rover. Nevím však, zda je to tím, co v současnosti bude mít úspěch vedle například „megapraktického“ Volva XC90. Můžeme tedy jen doufat, že připravovaný Range Sport nabídne více na řidiče zaměřenou jízdu. Specifikace: Motor: V8, 4394 cm3 Výkon: 221 kW (300 k)/5500 min-1 Točivý moment: 425 N.m/4000 min-1 Převodovka: 6A Největší rychlost: 195 km/h Zrychlení 0-100 km/h: 8 s Cena: předpokládaný přepočet 2,5 mil. Kč Auto Rating plus: tichý a velmi pohodlný mínus: říliš velký, příliš těžký a příliš složitý Podle časopisu evo zdroj: Autorating 10/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)