Náš test
BMW X1 xDrive 28i - První v řadě
Otakar Gregora 12.11.2011 10:32
Test
Nejmenší BMW z typů SUV, jehož popis jsme přinesli v AR 10/’09 po premiéře na Frankfurtském autosalonu, jsme vyzkoušeli s nejnovějším motorem…
Nový BMW X1 je technicky velmi zajímavý, letos doznal několika významných změn, a tak jsme nejnovější typ X1 xDrive 28i podrobili obvyklému krátkodobému testu. Na první pohled sice nezapadá mezi typické vozy této kategorie, neboť jeho karoserie připomíná více dvouprostorové sedany (hatchbacky), ale technickými znaky konstrukce i provozními vlastnostmi nesporně patří mezi SUV (resp. SAV, jak je značí u BMW). Robustnímu vzhledu vévodí příď s charakteristickými ledvinami masky chladiče mezi nízkými světlomety, zasahujícími do boků, a vestavěným nárazníkem s dalšími otvory pro přívod chladicího vzduchu k motoru a předním brzdám.
Zadní výklopná stěna, nesoucí část koncových svítilen, sahá k překvapivě nízkému prahu zavazadlového prostoru. Dynamický vzhled dotváří klínovitá linie profilu, zdůrazněná bočními prolisy. Dobře využitý obestavěný prostor nabízí dostatek místa pěti dospělým cestujícím i obvyklému množství zavazadel. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1460/1410 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 960 až 1050 mm, v obdobných místech vzadu 1470/1400 mm, respektive 990 mm. Zadní cestující mají dostatek místa pro nohy, zejména nejsou‑li přední sedadla posunuta zcela vzad. Tehdy je mezera mezi jejich opěradly a zadními sedáky 130 mm, ale po nastavení do střední polohy se zvětší na pohodlných 240 mm. Je‑li třeba při plně obsazených zadních sedadlech o něco zvětšit zavazadlový prostor, lze při malém zhoršení pohodlí nastavit strmější úhel opěradel.
Zavazadlový prostor, vymezený vzadu 60 mm vysokým prahem, je dostatečně velký i v základním uspořádání, kdy je k dispozici v rovině podlahy délka 880 mm, největší šířka v zadní části 1270 mm (mezi podběhy 940 mm) a výška pod svinovacím krytem 430 mm. Sklopením zadních opěradel se ložná délka zvětší téměř dvojnásobně. Pod podlahou jsou ještě mělké úložné prostory pro různé drobnosti. Interiér je uspořádán podle ergonomických zásad, které u BMW tradičně dodržují (např. středový panel přístrojové desky, mírně natočený k volantu, zavedla před lety tato automobilka jako první). Všechny ovládací prvky jsou po ruce ve správném dosahu, některé na ramenech volantu a pod ním, ostatní na středovém panelu a v blízkosti volicí páky převodovky. Na rozdíl od většiny jiných vozů se BMW X1 nabízí s jedinou úrovní výbavy, jejíž standardní i mimořádné prvky jsou odlišeny pro jednotlivé typy.
Pro testovaný špičkový typ je jejich výběr nejbohatší. Standardně k nim patří mj. bezklíčové ovládání zámků dveří i spouštění motoru tlačítkem, čelní a boční airbagy předních sedadel a okenní pro obě řady, elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných a sklopných zpětných zrcátek, elektricky seřiditelná přední sedadla, audiosoustava s přehrávačem CD/MP3, palubní počítač, navigační a informační soustava s barevným monitorem, regulátor a omezovač rychlosti, úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, kůží obložený dvousměrně seřiditelný multifunkční volant, klimatizace s mikrofiltrem aj. Mnohé další prvky lze mít za příplatky až desetitisíců korun buď jednotlivě, anebo jako součást různých paketů. Dílenské zpracování je na úrovni hodné prestižní značky, pečlivě byly vybrány i kvalitní materiály. Testovaný typ xDrive 28i doznal od první prezentace významné změny motoru i převodovky, nadále se stejným typovým označením (což přibližně odpovídá přepočítacímu koeficientu pro srovnatelné objemy atmosféricky plněných a přeplňovaných motorů).
Původní řadový šestiválec 2996 cm3 byl nahrazen zcela novým čtyřválcem 1997 cm3 (viz AR 4/’11), jenž má díky přeplňování systémem Twin-Scroll s oddělenými komorami turbodmychadla a kanály výfukového potrubí vždy pro dvojice válců, jakož i optimalizovanému motormanagementu jen o 10 kW nižší výkon, ale o 40 N.m vyšší točivý moment s příznivějším průběhem v nižších a středních otáčkách, vrcholící již při 1250 min‑1. Předností jsou i o 16 % nižší spotřeba paliva a emise CO2 v kombinovaném provozu, mírně lepší jsou dynamické vlastnosti. Neméně významnou novinkou je na přání nabízená osmistupňová samočinná převodovka, umožňující i postupné ruční řazení páčkami pod volantem. Díky většímu počtu stupňů a menším mezistupňovým koeficientům je velmi dobře sladěna s charakteristikou motoru; v kombinaci s hydrodynamickým měničem řadí plynule a bez rázů. Ostatní podvozkové skupiny, zejména nápravy, řízení, brzdová soustava a odpružení se nezměnily.
Připomeňme jen, že testovaný vůz měl kola 18“ (o palec větší než standardní). Jak se sluší na vůz této značky, má i X1 řadu elektronicky řízených soustav zvyšujících aktivní bezpečnost a napomáhajících řidiči v obtížných podmínkách a kritických situacích. Zmiňme alespoň systém dynamického řízení stability (DSC), rozšířený o asistenci při rozjezdu do kopce, vysoušení brzd a jejich pohotovost, dynamickou kontrolu trakce (DTC), či asistenta pro sjíždění prudkých svahů (HDC). Při jízdních zkouškách na silnicích i v lehčím terénu jsme se přesvědčili, že x-jednička patří k nejlepším vozům své kategorie ve všech disciplínách jízdních vlastností, jimž nelze nic vytknout. Díky pohonu všech kol, samočinně rozdělujícímu hnací moment na obě nápravy v poměru odpovídajícímu adhezním podmínkám či trakčním schopnostem kol, se chová v zatáčkách neutrálně a vzdor větší výšce těžiště se jen nepatrně naklání. Také směrově je velmi stabilní, na čemž má velký podíl DSC, zasahující takřka neznatelně v kritických okamžicích změny chování vozu. Stejně spolehlivě zasahují i ostatní asistenční systémy, zaručující v mezích fyzikálních zákonů normální reakce vozu bez zásahu řidiče.
Ojedinělým zážitkem je sjíždění prudkých svahů, kdy systém HDC omezí činnost řidiče jen na ovládání volantu. Standardní ovládání je snadné díky přesnému řízení a velmi účinné brzdové soustavě. Neméně spokojeni jsme s výsledky obvyklých měření, jen málo se lišícími od údajů výrobce, zjišťovaných ovšem za optimálních provozních podmínek. Velký výkon motoru dával tušit velmi dobré dynamické vlastnosti, a tak nepřekvapilo, že vůz prokázal vskutku sportovní temperament. A spotřeba paliva, ač jistě ne rekordně nízká, odpovídá výkonu, stylu jízdy i provozním podmínkám. Co do jízdního komfortu, je BMW X1 srovnatelný s běžnými cestovními vozy jak pohodlím interiéru, nízkou hladinou vnitřního hluku a kvalitou ventilace, tak bohatstvím výbavy i charakteristikou odpružení.
TECHNICKÉ ÚDAJE MOTOR – typ N20, zážehový řadový čtyřválec, uložený podélně nad přední nápravou; 1997 cm3 (ø 84,0 x 90,1 mm); 10,0:1; 180 kW (245 k)/5000 min‑1 a 350 N.m/1250 min‑1; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V Double-VANOS a Valvetronic, vačkové hřídele poháněné řetězem; přeplňování turbodmychadlem Twin-Scroll VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování solenoidovými vstřikovači řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 210 A; akumulátor 12 V – 70 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – hydrodynamický měnič momentu; samočinná osmistupňová převodovka s možností postupného ručního řazení (4,714 – 3,143 – 2,106 – 1,667 – 1,285 – 1,000 – 0,839 – 0,667 – Z 3,295); stálý převod 3,154; trvalý pohon všech kol xDrive s elektronicky řízenou vícelamelovou mezinápravovou spojkou, rozdělující hnací moment mezi nápravy v poměru od 0:100 % do 100:0 %.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava lichoběžníková s dvojicemi rozvidlených příčných ramen, zadní náprava s pěticemi prostorově uspořádaných ramen; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové ø 330 mm s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s hydraulickým posilovačem, převod 18,46:1; volant ø 370 mm, 3,3 otáčky mezi krajními rejdy; kola 7J x 18 z hliníkové slitiny; pneumatiky Pirelli Cinturato P7, 225/40 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2760 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1500/1529 mm; d/š/v 4454/1798/1545 mm; světlá výška 194 mm, provozní/největší povolená hmotnost 1670/2150 kg; objem zavazadlového prostoru 420/1350 l; objem palivové nádrže 63 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 240 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,5 s, 0 – 1000 m za 26,8 s; spotřeba paliva EU 10,4/6,4/7,9 l/100 km; emise CO2 183 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 11,8 m; přední/zadní nájezdový úhel 18,0°/21,5° a přechodový úhel 16,8°.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)