Speciály
Mazda MX-30 – Přirozený vývoj
-red- 01.01.2020 17:00
Video
|
Mazda MX-30 je první čistě elektrickou Mazdou. I přes novou technologii e-Skyactiv a mnoho chytrých a neotřelých řešení stále zůstává především Mazdou, tedy automobilem, který je potěšení řídit, je příjemné v něm pobývat, a hlavně jej používat. Nevěříte? Čtěte dále!
OBSAH SPECIÁLU |
Mazda MX-30: Elektrický originál
100 let avantgardní techniky Mazda
Rozhovor s Alexejem Kiriakovským, ředitelem Mazda Česko a Slovensko
Mazda MX-30: Elektrický originál |
Písmena MX se ve jméně modelů Mazda objeví jednou za čas a vždy znamenají něco speciálního. V případě typu MX-30 jde o první elektrickou Mazdu, která do segmentu kompaktních elektromobilů přináší nový pohled na věc.
Mazda svůj první vůz poháněný elektřinou prezentovala výstižným spojením „elektrický vůz pro přírodu... a pro řidiče“. Tím jasně ukazuje, že je věrná svému přístupu bez ohledu na druh pohonu. I tak je ale model MX-30 do značné míry odlišný nejen od svých sourozenců v nabídce Mazda, ale také jiných vozů s elektrickým pohonem. Mazda se totiž opět vydala vlastní cestou.
A začněme hned jedním ze základních parametrů elektřinou poháněných vozů. U nich je obecně nejsledovanějším parametrem dojezd. Nicméně tento údaj je velmi zavádějící. Velikost dojezdu vychází logicky z kapacity akumulátoru, avšak zde je třeba si uvědomit, že ne přímou úměrou.
Větší akumulátor totiž roztáčí hmotnostní a energetickou spirálu. Neznamená totiž pouze větší kapacitu, ale také vyšší hmotnost, je náročnější na chlazení a vyhřívání. Těžší automobil potřebuje robustnější podvozek, další výztuhy karoserie, výkonnější motor a samozřejmě větší brzdy. To všechno dále zvyšuje hmotnost, a s tím i reálnou spotřebu paliva. A právě nízká spotřeba paliva je u elektromobilu zásadnější než dojezd, protože nízká spotřeba znamená krátký čas pro dobití vzhledem k ujeté vzdálenosti. Když velké elektromobily vykazují spotřebu blížící se 30 kWh/100 km, trvá jim nabití na 100 km jízdy u běžné veřejné nabíječky s výkonem 20 kW hodinu a půl. Pokud má spotřebu jako v případě Mazdy MX-30 poloviční, i nabíjení trvá poloviční čas. Při hledání kompromisu velikosti baterie je třeba rovněž brát v potaz její ne zcela zanedbatelnou cenu.
A protože Mazda staví své automobily tak, aby byly reálně použitelné a nejednalo se pouze o nedostupné vozy oslňující čísly v tabulkách technických údajů, po různých propočtech se ukázala jako optimální kapacita 35,5 kWh lithium-iontové baterie, která stačí na dojezd přes 200 km. U této kapacity se totiž projevuje i výhoda nízké hmotnosti, jež má přímý vliv na kvalitu jízdních vlastností i jízdní komfort, ale je také optimální z hlediska celkového množství emisí vzniklých během celého životního cyklu automobilu, tedy nejen při provozu, ale rovněž v rámci jeho výroby a recyklace na konci životnosti.
K tomu všemu je navíc potřeba vzít v potaz, že elektromobil je nejefektivnější při používání v městském a příměstském provozu. Kdo jezdí často na dlouhé vzdálenosti, pro toho je vhodnější zvolit jiný druh pohonu, například vznětový motor. V Evropě činí průměrný denní nájezd zákazníků Mazda 48 kilometrů, kdyby se ale vzali v potaz pouze lidé v městských aglomeracích, je to ještě méně. To je důvod, proč z pohledu Mazdy nemá smysl usilovat o rekordy v disciplíně dojezdu, ale je vhodnější zaměřit se především na způsob reálného používání.
ELEKTRICKÝ SKYACTIV = E-SKYACTIV
Mazda svůj elektrický pohon označuje e-Skyactiv, což jasně říká, že na něj aplikuje stejné principy jako na ostatní části svých vozů. Cílem vývoje bylo dokonalé sladění všech komponentů elektrického pohonu. Akumulátor se vyrábí jako samostatný celek, ovšem je navržen tak, že je nedílnou součástí struktury vozu a zlepšuje nejen tuhost celé konstrukce, ale současně také deformační schopnosti. Modul akumulátoru je se samonosnou karoserií vyrobenou na nejexponovanějších místech z vysokopevnostních ocelí spojen ve dvaceti místech.
Komplexní řešení techniky modelu MX-30 ukazuje například systém kapalinového chlazení akumulátoru, který je propojený s klimatizací vnitřního prostoru, což zvyšuje celkovou účinnost chlazení.
Samotný elektromotor pohání kola přední nápravy a Mazda se intenzivně zaměřila na jeho „propojení“ s řidičem. Jde především o nově navržený elektronický akcelerátor, který činnost motoru řídí nejen podle intenzity jeho stlačení, ale bere v potaz také rychlost tohoto pohybu. Při rychlejších pokynech se intenzita reakcí elektromotoru zrychluje, při pomalejších se dbá spíše na plynulost jízdy. Podobně systém reaguje také při pouštění pedálu, kdy podle rychlosti této činnosti reguluje intenzitu rekuperace a zpomalování.
Mazda do celého systému implementovala svůj originální systém G-Vectoring Control, v tomto případě E-GVC Plus, jenž dokáže ním točivého momentu přenese více poháněných vozů. Vyšší stavba totiž zajistí jemnými změnami točivého momentu ovlivňovat přenos hmotnosti mezi přední a zadní částí. Například během zatáčení systém pro řidiče neznatelně zmenší točivý moment, čímž více zatíží přední část vozu a zvětší přilnavost předních kol. Naopak ve výjezdech ze zatáček, jakmile řidič začne povolovat volant, systém jemným zvýšením hmotnosti na zadní nápravu a vozidlu dodá větší stabilitu.
ZADNÍ DVEŘE JAKO U SPORTOVNÍHO KUPÉ
Mazda MX-30 je navržena jeho moderní crossover, což je z mnoha pohledů ideální druh karoserie pro tento druh elektřinou vyšší pozici sedadel a současně prostor pod podlahou pro akumulátory. Přitom ale není vysoký jako obvyklé vozy SUV, takže se zbytečně nezvyšuje jeho hmotnost, nezhoršuje se aerodynamika a jeho obratnost se více přibližuje nízkým osobním vozům. I když elektrický model MX-30 svými rozměry v zásadě odpovídá nedávno představenému typu CX-30, designem karoserie, interiéru i celkovým pojetím je poněkud jinak koncipovaným vozem. Ukazuje to na první pohled moderním designem, který v sobě působivě kombinuje robustnost vozů SUV, danou zejména masivními blatníky zvýrazněnými plastovými lemy, a barevně odlišenou střechou, svým tvarem připomínající vozy kupé. Přední část, jasně rozpoznatelná jako Mazda, zaujme nízkou maskou a zdánlivou jednoduchostí celého řešení. Při pohledu z jiného než čistě čelního pohledu se ale ukáže nápaditost celého řešení se silně trojrozměrným pojetím, kdy maska chladiče je spolu se světlomety osobitým způsobem „zakousnutá“ do těla karoserie. Tento prvek je nejen efektní, ale také originální.
Detailní pohled na boky prozrazuje jednu ze specialit nové Mazdy MX-30, kterou si vypůjčila z oblíbeného sportovního kupé s rotačním motorem – Mazdy RX-8. Jde o zadní pár dveří otevíraný proti směru jízdy a usnadňující přístup na zadní sedadla v případě, že jsou používána. Díky tomuto řešení je zachována značná praktičnost, a přitom mohly být použity kratší přední dveře, což je nejen komfortnější, ale tato vlastnost má přínos i při otevírání ve stísněných prostorách.
ODKAZ NA 100LETOU TRADICI
Uvnitř Mazdy MX-30 čeká na posádku nadstandardní vnitřní prostor s podobnými dimenzemi jako u typu CX-30. Mazda navrhla u svého prvního elektrického vozu velmi zajímavě koncipovaný vnitřní prostor, který na jednu stranu ctí typický přístup značky spočívající v zaměření na řidiče, ale současně vytváří moderní atmosféru odlišující se od standardních modelů.
Zaujme především řešení zvýšené středové konzoly nesoucí hlavní volič směru jízdy, před nímž je situován 7“ dotykový displej pro obsluhu klimatizace a dalších funkcí. Samotné hlavní přístroje nebo centrálně uprostřed palubní desky umístěný displej navigace se nesou v typickém stylu Mazda a jsou navržené tak, aby během jízdy poskytly řidiči v přehledné formě maximum potřebných informací.
Vnitřní prostor Mazdy MX-30 překvapuje i použitými materiály, které v mnoha případech využívají recyklované zdroje. Například látka použitá na čalounění obsahuje 20 % již dříve použitých materiálů a některé části jsou zhotovené z PET lahví. Nápadité je také použití korkových výplní středové konzoly. Tento materiál vznikl ze zbytků při výrobě špuntů do lahví, a protože má neklouzavý povrch, je také nadmíru praktický. Navíc právě korek stál u prvopočátků značky Mazda před sto lety.
PROSTĚ MAZDA
První elektrická Mazda je navržena velmi originálně, a přitom dokonale funkčně pro své zamýšlené používání. Není vozem připraveným pro zdolávání kontinentů, ale moderním městským crossoverem s vynikajícím výhledem, podmanivou dynamikou a obratností obvyklou u mnohem menších vozů. Stranou nesmíme nechat také originální vzhled a specificky navržený interiér. Silnou stránkou v rámci elektrických vozů je nejen fakt, že jde o typickou Mazdu, s níž je radost jezdit, ale současně i skutečnost, že patří k nejdostupnějším elektromobilům své kategorie.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE MAZDA MX-30 |
|
Motor | synchronní elektromotor |
Výkon | 105 kW (143 k) |
Točivý moment | 265 N.m |
Akumulátor | li-ion, 35 kWh, 355 V |
Nabíjení | AC: max. 6,6 kW, DC: COMBO |
Rozvor náprav | 2655 mm |
Rozměry d/š/v | 4395/1795/1570 mm |
Cena | od 899 900 Kč |
Mazda MX-30 na stránkách výrobce
Modely Mazda |
První elektrická Mazda MX-30 je promyšleně navrženým vozem, který vhodně doplní aktuální výrobní program Mazda, tvořený sedmi modelovými řadami nabízenými s různými motory, převodovkami a výbavami. Sestavte si svoji Mazdu.
Mazda CX-30
Velikostně je elektrickému crossoveru nejblíže novinka loňského roku – Mazda CX-30. Tento vůz stojí taktéž na pomezí klasických SUV a běžných osobních vozů. Spojuje zvýšenou pozici a pocit robustnosti první jmenované skupiny s obratností, potěšením z jízdy a méně nákladným provozem druhé skupiny. Kromě standardních zážehových a vznětových motorů jsou také u tohoto modelu k dispozici revoluční motory Skyactiv-X, vyznačující se nedostižnou kombinací dynamiky a spotřeby paliva v reálném provozu. V nabídce jsou jak verze s pohonem předních, tak s inteligentním pohonem všech kol.
Představení Mazdy CX-30 | Mazda CX-30 na stránkách výrobce |
Mazda CX-5
Mazda CX-5 je nejúspěšnější Mazdou na evropském trhu. Toto středně velké SUV zaujme prostorností, nepřehlédnutelným designem a samozřejmě i způsobem, jakým jezdí. Připravena je v ne méně než 21 verzích se čtyřmi motory, manuálními a samočinnými převodovkami, stejně jako s pohonem všech kol.
Představení Mazdy CX-5 | Mazda CX-5 na stránkách výrobce |
Mazda 3
Nová Mazda 3 se do srdcí řidičů zapsala svým neopakovatelným jízdním projevem kombinujícím obratnost a jasně vnímanou zpětnou vazbu s potřebným komfortem pro každodenní ježdění. Mazda 3 je ve svém segmentu originálním vozem. Zaujme také působivým designem, který v pětidveřovém provedení akcentuje sportovnost, s karoserií sedan naopak sází více na eleganci a klasický vzhled. Samozřejmostí jsou nejmodernější asistenční a bezpečnostní systémy, právě v Mazdě 3 debutoval unikátní zážehový motor Skyactiv-X kombinující vlastnosti zážehových a vznětových jednotek.
Představení Mazdy 3 | Mazda 3 na stránkách výrobce |
Mazda 6
Stálice nabídky značky Mazda je v nejnovějším provedení komfortnější a jízdně obratnější než kdy před tím. S karoserií sedan i kombi ohromí povedeným spojením sportovnosti a elegance, k nimž přidává typickou dávku nadstandardní prostornosti. Opět je typická široká nabídka verzí, mezi nimiž nechybí u karoserie kombi pohon všech kol.
Představení Mazdy 6 | Mazda 6 na stránkách výrobce |
Mazda 2
Svěžím vozem s délkou těsně přes čtyři metry je Mazda 2, která svým vzhledem působí menším dojmem, než je její skutečná velikost. Její silnou stránkou je ale kromě líbivého vzhledu také „velký“ čtyřválec 1,5 litru, dodávající jízdě příjemnou výkonovou rezervu.
Představení Mazdy 2 | Mazda 2 na stránkách výrobce |
Mazda MX-5
Ikonickým ztělesněním potěšení z jízdy je roadster Mazda MX-5, který měl premiéru v roce 1989. Jeho aktuální generace je samozřejmě moderním vozem, ovšem takovým, který ctí základní vlastnosti v podobě klasické koncepce s pohonem zadních kol, nízké hmotnosti a samozřejmě otevřené karoserie. V nejnovější verzi je k dispozici nejen s plátěnou, ale také pevnou skládací střechou. Vynikající je nová generace zážehového čtyřválec s výkonem 135 kW (184 k).
Představení Mazdy MX-5 | Mazda MX-5 na stránkách výrobce |
100 let avantgardní techniky Mazda |
Letos v lednu Mazda slaví 100 let od svého založení. Její historie je protkaná originální technikou, vlastním přístupem a originalitou. To je jasně patrné i při zrychleném „průletu“ její minulostí.
V roce 1920 vznikla Toyo Cork Kogyo Co. zabývající se výrobou korkových produktů, k nimž se o několik let později přidaly různé druhy nářadí a výrobního zařízení pro továrny. Až koncem 20. let, po své restrukturalizaci, začala společnost koketovat s výrobou dopravních prostředků. Jako první vzniklo několik motocyklů, avšak následně se ve výrobním programu usídlily nákladní rikši, u nichž se začalo používat označení Mazda, nebo přesněji Mazda-Go.
I přes přípravu několika prototypů osobních vozů ve 40. letech byly ještě dlouho hlavní náplní výrobního programu užitkové vozy. Především neustále zvětšované tříkolové rikši doplnily malé nákladní vozy určené pro domácí japonský trh. Prvním osobním vozem nesoucím jméno Mazda byl až v roce 1960 dvoumístný minivůz Mazda R360, jehož v prvním roce výroby vzniklo více než čtyři tisíce kusů. Z tohoto základu byly postupně odvozené další verze, jako například malý pick-up, kombi, dodávka nebo v roce 1962 první čtyřdveřový osobní vůz Mazda R360 Carol.
Od tohoto roku začala výroba osobních vozů nabírat na obrátkách a automobilka představila další modely. Zpočátku šlo především o prostorná kombi B1500 a 800/1000, která vycházela z tradice užitkových vozů. Postupně se ale přidávaly další typy karoserií, jako třeba v roce 1965 kupé Familia. Přitom ale v prodeji nechyběly ani autobusy.
Druhá polovina šedesátých let byla pro Mazdu zlomová. Automobilka se rozhodla dramaticky změnit svoji image z výrobce prakticky laděných automobilů k producentovi takových automobilů, jež v sobě mají více emocí. Ztělesněním této změny bylo revoluční dvoumístné sportovní kupé Mazda Cosmo Sport představené v roce 1967, což byl první vůz Mazda vybavený rotačním motorem Wankel. Konkrétně šlo o dvourotorový motor s objemem 2x 491 cm3 a výkonem 81 kW (110 k), jenž v následujícím roce posílil na 94 kW (128 k). Technicky podobný motor následně poháněl celou řadu dalších modelů s konvenčnějšími karoseriemi. Příkladem je třeba Mazda Familia Coupé (1968), Mazda Luce Coupé (1969) nebo Mazda Capella (1970); posledně jmenovaná zaplnila prostor mezi předchozími typy a měla pozici sportovně laděného vozu střední třídy, tedy předchůdce dnešní Mazdy 6.
Mezitím Mazda začala své vozy oficiálně vyvážet na hlavní světové trhy, tedy do Evropy, USA a Kanady a například také do Austrálie. Výrobní program tvořily nejen tradiční sedany a kombi tří hlavních modelových řad, ale kořením vždy byla také sportovní kupé, jako například RX-3 (1971), větší RX-4 (1972) či první generace kupé RX-7 (1978). O tři roky později závodní verze tohoto vozu vyhrála jako první japonský vůz 24hodinový závod ve Spa Francorchamps a na tento úspěch navázala senzačním triumfem v Le Mans 1991 Mazda 787B.
V roce 1989 však Mazda opět ukázala, že nekopíruje ostatní, ale jde vlastní cestou. Světu totiž představila drobný roadster Mazda MX-5 Miata, který se stal hitem po celém světě a ve výrobním programu je ve své čtvrté generaci stále. Kromě rotačních motorů Wankel, jež Mazda vyráběla až do roku 2012, neustále zkoušela a zkouší nové druhy pohonů. Již v roce 1997 proto vznikl prototyp Mazdy Demio s vodíkovým palivovým článkem, na nějž navázaly prototypy s vodíkovými motory Wankel označované Hydrogen RE (RX-8 a Premacy).
Na přelomu tisíciletí, konkrétně v roce 2002, Mazda překvapila posílením svého zaměření směrem k potěšení z řízení. Pod sloganem Zoom-Zoom vznikla nová řada modelů, které přešly z dřívějších pojmenování 121, 232 a 626 na jednodušší Mazda 2, Mazda 3 a Mazda 6. V nabídce nechyběly další modely v segmentech minivozů, MPV, SUV či sportovních automobilů.
Další pokrok ve svých produktech Mazda předvedla v roce 2012, kdy představila SUV Mazda CX-5, které jako první přineslo zcela nové technologie Skyactiv, jejichž součástí byly nově vyvinuté karoserie, motory, převodovky i další systémy vozidel. Pro tuto novou generaci vozů byl charakteristický nový designérský styl, označovaný Kodo, a také dále posílený sportovní jízdní projev, pro nějž se začalo používat japonské Jinba Ittai, vyjadřující spojení jezdce a jeho koně v jeden celek.
V roce 2019 na trh přišla aktuální generace Mazdy 3, model MX-30, a představen byl i elektrický model MX-30. Tyto vozy využívají druhou generaci technologie Skyactiv, jejímž charakteristickým nositelem je například revoluční spalovací motor Skyactiv-X kombinující výhody zážehových a vznětových motorů, ale samozřejmě taktéž unikátně řešený elektrický pohon modelu Mazda MX-30.
Mazda tak pokračuje ve svém novátorském tažení automobilovým světem, v němž je stále ukrytý odkaz inovativnosti, originality a zaměření na svého řidiče.
Rozhovor s Alexejem Kiriakovským, ředitelem Mazda Česko a Slovensko
Stáhnout přílohu v PDF
Převzato z časopisu