Speciály
100 let Morris Garages (MG)
-red- 04.05.2024 20:33
Značku MG si většina spojuje s poválečnými roadstery a kabriolety, kterými se proslavila. Jezdily všude, zaujaly i v USA a dodnes představují dostupný způsob, jak si užít klasický britský styl za rozumné peníze. Ale bylo toho mnohem víc…
Historie MG začala dřív než po velké válce, přesněji v britském Oxfordu na počátku 20. let minulého století. Na ulici Longwall Street měl jistý William Morris své dealerství zvané Morris Garages, kde prodával automobily. Podstatnou postavou byl Cecil Kimber, jenž do společnosti vstoupil jako prodejce v roce 1921. Už o rok později se stal generálním ředitelem a začal vylepšovat odbyt speciálními verzemi automobilů Morris.
Dodnes se vedou debaty o tom, kdy se vlastně začaly vyrábět vozy pod značkou MG. Mezi těmi prvními byly automobily Morris s karoseriemi Carbodies z Coventry a říkalo se jim Kimber Specials. Ty ještě měly oba znaky – jak Morris, tak MG. Šestiúhelníkový emblém MG však byl registrován 1. dubna 1924, takže můžeme brát jako fakt, že MG vzniklo před sto lety. Prvním modelem bylo MG 14/28, které už tehdy mělo sportovní ambice. Vůz vybavený řadovým čtyřválcem 1,8 litru byl schopen dosáhnout rychlosti až 65 mph (přes 100 km/h). Následovala expanze, přesuny do nových výrobních prostorů a v roce 1927 vlastní továrna na Edmund Road v Cowley. Zajímavostí je, že továrna MG se nacházela kousek od výrobních objektů Morrisu. Jako největší britský výrobce automobilů byl William Morris povýšen v roce 1928 do šlechtického stavu, stal se lordem Nuffieldem (podle Nuffield Place u Huntercombe, kde si koupil dům).
Přitažlivý byl tehdy první menší, sportovně střižený model, známý jako Old Number One, s motorem 1548 cm3 a výkonem přibližně 25 koní (18 kW). S rokem 1928 se společnost osamostatnila a vznikla M.G. Car Company, v říjnu se pak vozidla MG poprvé ukázala na London Motor Show. Tam Kimber představil i MG Six s motorem 2,4 litru a nedlouho poté se s celou výrobnou přesunul do prostorů staré koželužny v Abingdonu.
S rokem 1930 začalo MG závodit a vznikla společnost Morris Motors. MG Car Company vyráběla řadu automobilů, zmínku zaslouží první Midgety, sportovní Magnette nebo L- a M-Type Magna. Zde se sluší zastavit právě u MG řady K Magnette, jež vznikala ve třech verzích (K1, K2 a K3). Model se šestiválcovým motorem o objemu 1087 a 1271 cm3, který se vyráběl v letech 1932 až 1934, se úspěšně zapsal v různých soutěžích své doby a dnes patří k vyhledávané britské klasice pro ty, kteří již dozráli k meziválečným strojům.
Před druhou světovou válkou MG nabízelo následující modely: dvoulitrové SA, TA/B Midget, 1,5litrové VA a 2,6litrové WA. Když válka začala, Morris Motors a jeho dceřiné firmy MG, Riley, Wolseley a SU Carburettor se staly součástí konglomerátu Nuffield Organization. Během války společnost opustil Cecil Kimber, jemuž se nelíbil přechod na válečnou výrobu. V roce 1945 bohužel předčasně zahynul při vlakovém neštěstí v londýnské stanici King‘s Cross.
Prvním poválečným typem MG se stal dvoumístný TC, který našel cestu i na severoamerický trh. Tehdejší britské sportovní modely byly oblíbené americkými vojáky, kteří si je s sebou po válce často brali do USA, a tím postavili základy novému tržnímu segmentu. S rokem 1947 přišel sedan YA a o dva roky později velmi úspěšný TD (viz AR 9/’21). Sportovní dvoumístný otevřený vůz zaujal dobrými jízdními vlastnostmi, jadrným čtyřválcem 1250 cm3 a čtyřstupňovou převodovkou. Vůz se překvapivě dobře řídil zejména díky modernímu hřebenovému řízení.
Dalším důležitým milníkem značky je spojení Morris Motors s Austin Motor Corporation a vznik British Motor Corporation v roce 1952. MG v této fázi vyrábělo čtyřmístný otevřený model YT, sedan YB a druhou sérii (Mk II) typu TD. S rokem 1953 přišlo stále ještě tradiční TF s karoserií na rámu, ale také ZA Magnette. Tento vůz byl podstatný, protože šlo o přepracovaný Wolseley 4/44, postavený již na samonosné karoserii. Právě ZA Magnette nejlépe zastupuje poválečné sedany (saloons) od MG. Pod kapotou našel místo řadový čtyřválec 1,5 litru od Austinu.
S rokem 1959 přišel další podstatný typ, MGA. Nejlépe prodávaný model MG s moderními zaoblenými tvary a zmíněným motorem byl nabízen jako kupé a kabriolet s plátěnou střechou. Zajímavostí je, že v roce 1958 se objevila i verze se dvěma vačkovými hřídeli, ovšem byla příliš poruchová, takže se přestala vyrábět. Místo toho další MGA dostalo motor OHV 1,6 litru. Se začátkem 60. let se objevil další podstatný model: vedle prodejně úspěšného sedanu AD016 s pohonem předních kol to bylo MGB (viz AR 8/’12), navazující na tradici malých, sportovně laděných vozidel MG. Disponovalo motorem 1,8 litru, doplněným dvěma karburátory SU a nabízejícím celkový výkon velmi slušných 95 koní (70 kW) při 5400 min-1. V letech 1962 až 1980 jich vzniklo 514 852, takže ani dnes není problém pěkné MGB koupit za dobré peníze. Výhodou je odolná technika i dostupnost náhradních dílů, a proto je MGB typickou volbou těch, kteří touží po zážitku z klasického britského roadsteru (nebo kupé zvaného GT). Nabídku doplnilo Magnette Mk3 a také nový malinký Midget se samonosnou konstrukcí.
Automobilová historie Velké Británie je každopádně protkaná sérií různých fúzí a změn majitelů, což se nevyhnulo ani MG, fungujícímu pod koncernem BMC. Ten se v roce 1966 spojil s Jaguar Cars, následně o dva roky později vznikl koncern British Leyland Motor Corporation a po částečném znárodnění se všechny značky ocitly pod společným názvem British Leyland. Do celku patřil i dlouholetý konkurent MG, firma Triumph. Management rozhodl, že Triumph bude společně s Roverem a Jaguarem patřit do tzv. speciální divize, zatímco MG s dalšími spadlo do divize Austin-Morris, což znamenalo, že mělo vyrábět rodinné vozy. Takže zatímco Triumph měl nový TR7 nebo Dolomite, MG si v průběhu 70. let muselo vystačit s MGB (zajímavostí je pouze limitovaná série s motory V8) a žádný nový typ se nekonal.
Lepší to nebylo ani v 80. letech, kdy se šestiúhelník MG lepil na přepracované modely Austin Rover (Metro, Maestro nebo Montego). S rokem 1992 vznikl první „nový“ model MG – MGB Roadster s motorem Rover V8. Vzniklo jich jen několik a v roce 1993 byla výroba ukončena.
Následovaly další změny vlastníků – od roku 1986 patřilo MG pod Rover Group, od roku 1988 pod British Aerospace a od roku 1994 pod BMW. Skutečně nový vůz tak přišel až s typem MG F v roce 1995. Roadster s motorem uprostřed se nakonec vyráběl v letech 1995 až 2011 a byl vcelku dobře přijímán. S rokem 2000 BMW prodalo výrobní kapacity Rover Group novému vlastníkovi (Phoenix Consortium, PVH) a vznikla společnost MG Rover. A opět se objevily nové modely MG, byť na základu Roveru s pohonem předních kol (MG-ZR na bázi Roveru 25, ZS na Roveru 45 a ZT na Roveru 75). Pod kapotami byly různé zážehové i vznětové motory, tím nejlepším bylo zřejmě MG ZT-260, které mělo na rozdíl od ostatních verzí pohon zadních kol a osmiválec V8 4,6 litru. Zmínit musíme také MG SV z roku 2004. Dvoudveřové kupé začalo svou cestu v Itálii jako De Tomaso Bigua, až nakonec skončilo v Británii s motory V8 od Fordu. Dá se říct, že šlo o labutí píseň, protože společnost MG Rover se opět přiblížila bankrotu a 7. dubna 2005 byla přerušena produkce v továrně Longbridge.
Zbytky skupiny MG Rover koupil čínský podnik Nanjing Automotive a vzniklo NAC MG UK Ltd. Většina vybavení byla okamžitě převezena do Číny a až na limitovanou edici MG TF LE500 a později TF135 se žádná další nová vozidla nevyráběla. V roce 2007 došlo ke spojení s další velkou čínskou společností a vznikla firma SAIC Motor, představující zatím poslední kapitolu v příběhu MG.
Na počátku roku 2009 byla založena společnost MG Motors Limited a vzniklo MG6 – po 16 letech první nový vůz s šestiúhelníkem na kapotě. Následovaly ohromné investice v hodnotě 450 milionů liber, koncem roku 2013 přišlo nové MG3 a vznikla MG Motor UK Limited (viz AR 7/’15). V září 2016 skončila výroba v továrně Longbridge. Čínský vlastník se rozhodl přesunout výrobu kompletně do Číny, takže nyní jsou všechna nová MG dovážena do Evropy z Asie. Výrobní program se neustále rozšiřuje a převládají v něm SUV a crossovery, ale i nízké modely, vždy se všemi možnými druhy pohonu, včetně elektrického. Mezi zajímavější typy nové doby patří elektrický roadster Cyberster, který se začne prodávat letos.
Historie MG je velmi rozmanitá. Dnes jde o prodejně nejúspěšnější čínskou značku na evropských trzích, nicméně její původní duch žije v klasických sportovně laděných modelech dál a představitelé koncernu SAIC k němu přistupují se skutečnou úctou. Navíc lze původní legendární lehké „sporťáky“ MG koupit a následně provozovat za rozumné částky.