Technika
Technika – Hasičské muzeum
Ing. Bohumil Olšanský 26.02.2015 06:28
Hánácká obec Čechy pod Kosířem, dříve také Čechy u Olomouce či Čechy u Prostějova, je známá svým Zámkem v krásném, více než dvě stě let starém, přírodně krajinářském parku s mohutnými stromy a altánem, ve kterém pražský rodák Josef Mánes maloval své obrazy s vesnickou tématikou.
Ve stejné době se kousek od zámku začala rozvíjet průmyslová výroba hasičského náčiní a stříkaček. Za úplný počátek se dá považovat rok 1820, kdy Antonín Smekal v jedné z místních usedlostí vyráběl slaměné džbery, impregnované fermeží a smolou, používané tehdy mimo jiné i jako hasební zařízení. Obchodní úspěšnost mu umožnila rozšiřovat jak výrobní prostory tak i sortiment, a tak v roce 1857 lze hovořit již o skutečné továrně – výrobně kompletních hasičských stříkaček, kterou postupně převzal a dále zveleboval syn František; po něm se stejně činila jeho druhá manželka, která závod v Čechách, s novým názvem „F. Smekala vdova“, řídila. K největšímu rozmachu firmu dovedl však až syn Františka, R.A.Smekal, který ji uváděl jako C.k. privilegovanou továrnu na stříkačky, čerpadla, hasičské a hospodářské nářadí, slévárnu kovu a železa i parní pilu. Měl závody i v Praze a Slatiňanech a zřídil filiálky na Slovensku, v Polsku i Jugoslávii. Za první světové války došlo k poklesu, později ke změnám organizačním i vlastnickým a v roce 1958 k úplnému zrušení.
Na konci minulého tisíciletí se vedení obce rozhodlo zbývající z původních výrobních objektů zrenovovat a zřídit v něm originální muzeum – muzeum, kde značná část exponátů je vystavována na místech, kde byly před mnoha lety vyrobeny. Velikou zásluhu na tom, že se to povedlo, má místní sbor dobrovolných hasičů, jehož členové se na vybudování Hasičského muzea významě podíleli. Pro návštěvníky je otevřeno od dubna do konce srpna. Mě návštěvu mimo sezonu povolil starosta obce pan Ing. Milan Kiebel, muzeem mne provedl konstruktér čerpadel pan Josef Polách a s exponáty zasvěceně seznámil místostarosta pan Jan Pospíšil, jehož otec se kdysi v ještě fungující továrně vyučil.
Převzato z časopisu