Technika
Pneumatiky – „Komunikující“ pneumatiky Michelin
-red- 29.08.2012 12:55
V rámci 30. olympijských her v Londýně představil Michelin svou nejnovější inovaci – „komunikující“ pneumatiku.
Díky kombinaci Tire Pressure Monitoring System (TPMS – Systém monitoringu tlaku v pneumatikách) a čipů Radio Frequency Identification (RFID – Identifikace radiové frekvence) nabídl Michelin provozovatelům londýnské městské dopravy způsob, jak zvýšit bezpečnost pneumatik, kterými jsou vybaveny jejich autobusy, což má samozřejmě přímý vliv na okamžité zlepšení jak mobility vozidel, tak mobility těch, kteří je využívají. Při použití v kombinaci s čipy RFID zabudovanými do pneumatik Michelin X InCityTM nyní senzory TPMS nejen umožňují velmi snadno získat data o tlaku v pneumatice a její teplotě, ale také dovolují bezchybnou sledovatelnost, která zefektivňuje a poskytuje monitoring po celou dobu, kdy je pneumatika osazena na vozidle. Tato inovace naznačuje cestu k novým způsobům řízení vozových parků, a to nejen autobusových, ale nákladních vozidel, a to vše díky řešením, která budou již brzy k dispozici. Michelin tak uvedl na trh „komunikující“ pneumatiku. Vložením RFID čipu do svých pneumatik vytvořila Skupina Michelin elektronickou vazbu, která se přenáší z pneumatiky do systému zpracování dat. RFID čip nevyžaduje baterii, protože je dobíjen elektromagnetickými vlnami vydávanými při přenosu dat. Paměť RFID čipu, který používá Michelin, je rozdělena na 4 části. Jeho životnost je výrazně delší než životnost samotné pneumatiky.
A stejně jako je tomu u čárkových kódů, neexistuje ani v tomto případě žádné riziko smazání dat nebo existence štítků, které nejsou zaevidovány. Mimo stále více zákazníků může do čipů zadávat svá vlastní data, která je možné aktualizovat po celou dobu životnosti pneumatiky. Data obsažená v čipech jsou přenášena bezdrátovým, bezkontaktním systémem, který využívá radiové vlny. Studie prokázaly, že je v průměru na kontrolu tlaku a stavu pneumatiky na autobuse či nákladním vozidle potřeba 15 minut. Proto potřebují manažeři vozových parků využívat pro kontrolu pneumatik na stovkách vozidel svých vozových parků komplexní systémy údržby, které nejsou příliš nákladné, a to zejména kvůli dvojitě osazeným kolům, která celkově komplikují proces kontroly. Michelin tento systém inovoval tím, že vytvořil komplexní údržbový ekosystém, který v sobě kombinuje čipy RFID chips a TPMS1. Díky „komunikující“ pneumatice Michelin operátor pouze projde kolem pneumatiky s elektronickou čtečkou, která načte komplexní, mimořádně spolehlivá data získaná díky TMPS za mnohem kratší dobu a zároveň získají z RFID čipu jedinečné identifikační číslo pneumatiky. Díky tomu mohou nejen provádět kontroly častěji a efektivněji, ale také zároveň díky čipu RFID zajistit bezchybnou dohledatelnost historie pneumatiky.
Tato inovace posiluje dohledatelnost informací, protože kontrola jednotlivého identifikačního čísla každé pneumatiky může být problematická, zejména v případě, kdy jsou čísla pneumatik na vnitřních bočnicích, což se stává velmi často. I když je číslo na vnější straně, bývá obtížné ho přečíst kvůli neustálému tření a škrábancům či jiným překážkám, kterým jsou pneumatiky v náročném prostředí vystaveny. Michelin při navrhování TPMS sensoru využil své zkušenosti s nasazováním a demontáží pneumatik i svou schopnost zajistit, aby toto zařízení bylo vysoce odolné. Schopnost Michelinu inovovat své pneumatiky umožnila dopravním společnostem zlepšit se ve dvou oblastech, které byly v minulosti zcela neslučitelné – optimalizace doby nutné pro údržbu vozidel a zároveň významně posílit bezpečnost.
Pět hlavních výhod, které pomáhají optimalizovat provoz vozových parků:
Bezpečnější. Je snadnější provádět kontrolu tlaku v pneumatikách a údržbu vozidel. Proto jsou pneumatiky, kterými jsou osazeny tyto autobusy, bezpečnější. Navíc technici, kteří jsou zodpovědní za údržbu pneumatik vozových parků, stráví méně času kontrolou tlaku, díky čemuž mají volné ruce, aby mohli vytvářet skutečnou „přidanou hodnotu“, která se skládá především z vizuální kontroly opotřebení, hloubky vzorku a celkového stavu pneumatiky. Je také třeba poznamenat, že dálková kontrola tlaku v pneumatikách je pro techniky bezpečnější.
Větší energetická účinnost a méně emisí CO2. Správně nahuštěné pneumatiky pomáhají snížit spotřebu paliva a tím také emise CO2. Michelin odhaduje, že pneumatika nahuštěná o 1 bar méně než je doporučeno, zvýší spotřebu paliva až o 0,4 l na 100 km, zatímco studie prokázaly, že dvě třetiny nákladních aut by mohly zlepšit výkon svých pneumatik (volba pneumatik, geometrie a tlak v pneumatice) a snížit tím spotřebu paliva. Tak tedy inovativní řešení Michelinu výrazně přispívají k efektivnější a udržitelnější mobilitě.
Delší životnost. Nahuštění pneumatik na tlak, který je vhodně přizpůsoben nákladu a podmínkám, ve kterých jsou používány, také pomáhá snižovat jejich opotřebení. Inovativní řešení Skupiny v oblasti pneumatik tímto způsobem podporují jednu ze všeobecně uznávaných výhod pneumatik Michelin – to, že mají nejdelší životnost běhounu na trhu.
Zlepšená mobilita. Studie provozu vozových parků ukázaly, že 75 % nehod souvisejících s pneumatikami a problémů s nimi souvisejícími je způsobeno jejich pomalým ucházením. Protože řešení nabízená Michelinem umožňují snadnější a častější kontroly tlaku v pneumatikách a jejich teploty, manažeři vozových parků mohou rychle tyto problémy identifikovat. To jim umožní také rychle aplikovat správné řešení a zabrání tak jednomu z nejzávažnějších problémů, které s sebou přináší tento druh podnikání – vozidlo, které se za jízdy porouchá. Výhody, které přináší Michelin, tak nejen umožňují bezpečněji vozit pasažéry, ale také zlepšují image přepravních společností a veřejné správy. Stručně řečeno, schopnost Michelinu inovovat své výrobky zlepšuje celkovou mobilitu.
Bezpečnější. Inovativní řešení navržené Michelinem umožní ve speciálních podmínkách, jakými jsou právě olympijské, technikům provádět rychleji údržbu vozidel aniž by tím byla jakkoliv ohrožena bezpečnost. Naopak. Skutečnost, že RFID čip obsahuje jedinečné identifikační čísto pneumatiky, zajistí bezchybnou vystopovatelnost. V průběhu olympijských her nabízí Michelin manažerům společností, které přepravují lidi i zboží, jistotu spolehlivých, špičkových monitorovacích řešení pro celou dobu životnosti pneumatiky, tedy i poté, co je pneumatika znovu prořezána nebo protektorována.
Moderní technologie již správcům vozových parků umožňuje monitorovat kde se jejich vozidla pohybují v reálném čase, a to díky informačním systémům umístěným přímo ve vozidlech, které mohou přenášet kromě celého spektrum dat týkajících se pozice vozidla také různé mechanické parametry. Inovace Michelinu přinášejí také prvek bezpečnosti, protože z dlouhodobého hlediska nabízejí neustálý monitoring pneumatik. O stavu a problémech pneumatik tak nejsou okamžitě informování jen řidiči autobusů, ale také řídící středisko. Díky těmto spojením budou manažeři vozových parků schopni předpokládat možné nehody a rychle reagovat na vzniklou situaci ve snaze limitovat prostoje vozidel na cestách způsobené právě těmito problémy. Inovace Skupiny představují technologický průlom, protože čip RFID vydrží po celou dobu životnosti pneumatiky – pneumatiky Michelin jsou přece navrženy tak, aby bylo možné je prořezat a protektorovat. Michelin tak může nabídnout spolehlivá, dohledatelná data po celou dobu, kdy je pneumatika osazena na vozidle. Již od doby svého založení Michelin vyvýjí služby, které umožní všem uživatelům bez ohledu na to, jaké jsou jejich potřeby, dostat ze svých vozidel maximum. Nabízet při vývoji svých služeb více než jen pneumatiky představuje přidanou hodnotu, které je součástí genetického kódu Michelinu. Inovace vyvíjené Skupinou tak vytvářejí celý systém obklopující pneumatiky, díky kterému mohou manažerři vozových parků bez ohledu na to, zda jejich vozidla převážejí osoby nebo zboží, zlepšovat efektivitu svých provozů. Právě tento fakt poskytuje Michelinu opět příležitost považovat se za technologického leadra v oboru přepravy. A konečně v době, kdy je pro společnost bezpečnost silničního provozu velmi důležitá, tato inovace nabízí nové způsoby, jak je možné zlepšit bezpečnost. Senzory instalované na vjezdech do měst, v tunelech, na místech, kde se platí mýtné či jinde by mohly být do budoucna využity pro kontrolu tlaku v pneumatikách vozidel před tím, než mu bude umožněn další pohyb po městě. To by samozřejmě mohlo do budoucna zlepšit bezpečnost autobusů, kamionů a lehkých nákladních automobilů při pohybu na cestách a tato inovace by tak měla pozitivní vliv na životy nás všech.
Převzato z časopisu