Technika
Nový šestiválec MAN – Pro nejtěžší nasazení
Milan Olšanský 23.10.2014 06:56
Potichu se o něm šeptalo již řadu měsíců, možná i více než rok. A teď je konečně na světě – nový, velký, řadový šestiválec MAN D3876. Se zdvihovým objemem 15,2 l a maximálním výkonem až 640 k si rozhodně v ničem nezadá s konkurencí.
Společnost MAN vyvinula nový šestiválec se zdvihovým objemem 15,2 l s typovým označením MAN D38 se záměrem poskytnout mimořádně spolehlivý a vysoce efektivní vznětový motor pro nejnáročnější úlohy silniční i off road dopravy. Nový motor přináší celou řadu konstrukčních řešení, která jsou zacílena na redukci celkových nákladů z vlastnictví vozidla, tedy snížení koeficientu TCO.
Tentokrát řadový šestiválec
Jako řadový šestiválec využívá motor MAN D38 stejnou základní konstrukční strukturu a vysokopevnostní materiály jako motory MAN D20/D26. Vychází z konstrukce prověřené dlouhými roky používání v reálných provozních podmínkách a milionů ujetých kilometrů. Současně konstruktéři společnosti MAN při navrhování špičkového motoru MAN D3876 využili všechny svoje zkušenosti a odborné znalosti, aby dosáhli nejlepší možný výsledek v oblasti nabízeného maximálního výkonu, spolehlivosti a spotřeby paliva. Stranou nezůstala ani snaha o dosažení co nejnižší vlastní hmotnosti a poskytnutí jednoduchého systému lehké údržby. V mnohých konstrukčních skupinách jsou uplatněny nové technologie. Třetí generace systému vstřikování paliva typu Common Rail disponuje pracovním tlakem až 2500 bar, to se společně s dalšími vylepšeními pozitivně odráží na lepší palivové efektivitě čili nižší spotřebě. Z hlediska maximální spolehlivosti motoru MAN D3876 hraje významnou roli hlava válců: v dieselovém motoru určeném pro nákladní vozidla konstruktéři poprvé využili kopulovité, čili klenuté ventily. Takový konstrukční prvek zpevňuje talířovou část ventilů a zajišťuje, že při jejich správné funkci je minimalizovaná možnost opotřebení. Ventil zapadá do svého sedla vždy pod ideálním úhlem. Díky tomuto opatření stačí na motoru MAN D3876 nastavit ventily vždy jen při každé druhé výměně motorového oleje. Více konstrukčních prvků je zaměřených na odolnost, například osm šroubů na hlavu válce je montovaných s vysokou mírou rovnoměrnosti přitahování. Při nízké spotřebě motorového oleje se tento fakt pozitivně odráží na životnosti těsnění pod hlavou, které vydrží po celou životnost motoru.
Dvoustupňové přeplňování
Praxí ověřené dvoustupňové přeplňování zajišťuje optimální dodávku stlačovaného vzduchu ve velmi širokém spektru otáček motoru: motory MAN D38 nabízí maximální točivý moment 2500 N.m, 2700 N.m a 3000 N.m (dle výkonové varianty) již od 930 min-1. To, že se spektrum využitelných pracovních otáček motoru posunulo směrem k nižším hodnotám, má za účel redukci spotřeby motorové nafty a snížení opotřebení jednotlivých součástí motoru. U nového motoru MAN D3876 dosáhla společnost úsporu vlastní hmotnosti 160 kg v porovnání s nejvýkonnějším motorem emisní specifikace Euro V, osmiválcem MAN D28 V8. Výkonná motorová brzda jako forma průběžného brzdění, které neopotřebovává a nezatěžuje provozní brzdy, poskytuje vysokou úroveň bezpečnosti. Kontinuální brzdění obstarává u vozidel MAN TGX D38 primárně výfuková brzda EVB (Exhaust Valve Brake) s maximálním brzdícím výkonem 340 kW. Pro vozidla modelové řady MAN TGX D38 je však k dispozici ještě účinnější brzda - Turbo EVB, která využívá specifický mód přeplňování motoru v režimu brzdění motorem a dosahuje brzdící výkon až 600 kW. Systém Turbo EVB bude nejprve v nabídce pro těžké varianty vozidel MAN TGX D38 a následně pak pro všechny modely řady D38. Spolupráci motorové brzdy, intardéru a provozních brzd ve vozidlech MAN TGX D38 řídí systém MAN BrakeMatic. Intardéry nové generace mají brzdný moment 3500 N.m. a brzdící výkon 500 kW. Kromě aspektu bezpečnosti, brzdový management maximálně redukuje náklady na nejnamáhanější díly (brzdové destičky a brzdové kotouče) a současně zajišťuje jejich rovnoměrné opotřebení. Pro zákazníka to znamená méně prostojů při pravidelném servisu vozidla.
Převzato z časopisu