Technika
Hybridní hnací ústrojí Lamborghini Revuelto – Vstříc modernímu věku
Lukáš Dittrich 26.09.2023 02:28
Foto: Lamborghini
Na scénu přichází první plug-in hybridní Lamborghini. Nutnost snížit emise si vyžádala na hnacím ústrojí kompletní revoluci, po níž nezůstal kámen na kameni.
Foto: Lamborghini
Elektrifikace naplno dorazila také do světa supersportovních automobilů. Kombinaci výkonného spalovacího motoru a elektromotoru, případně elektromotorů, najdeme dnes už u mnoha vozů. Namátkou můžeme jmenovat Ferrari LaFerrari nebo SF90 Stradale, McLaren Artura či P1, Porsche 918 Spyder, Koenigsegg Gemera nebo Regera a tak dále. Stranou samozřejmě nezůstala stát ani automobilka Lamborghini. Ta ukázala svůj historicky první elektrifikovaný vůz (Sián) v roce 2019 (viz např. AR 2/’21). Tenkrát šlo ale o hybrid pracující s 48V elektrickou asistencí. Systém mimochodem nepoužíval akumulátor, ale superkondenzátor. Nastupující Revuelto představuje něco naprosto jiného. Lamborghini stvořilo supersportovní plug-in hybrid, jehož základem sice stále zůstává atmosféricky plněný dvanáctiválec, ale přibyly k němu hned tři elektromotory. Výsledné parametry jsou působivé, nicméně spolu s příchodem elektrické části pohonu narostla celkem výrazně také hmotnost vozu.
Revuelto docela dobře ukazuje, jak složité je dnes vyjít vstříc emisním normám. Automobilka ve svých tiskových materiálech uvádí oproti Aventadoru, jehož je Revuelto nástupcem, redukci emisí CO2 o plných třicet procent. K dosažení této hodnoty bylo nutné vyvinout zcela nové hnací ústrojí. Jeho součástí je již zmíněný dvanáctiválcový agregát (L545), nová dvouspojková osmistupňová převodovka, lithium-iontový akumulátor, vpředu dva synchronní elektromotory s axiálním tokem magnetického pole (viz AR 02/’23) a ještě jeden elektromotor umístěný vzadu za spalovacím motorem nad převodovkou. Kvůli příchodu elektrické části pak bylo nutné také úplně změnit koncepci uspořádání spalovacího motoru a převodovky.
Foto: Lamborghini
Lamborghini dlouhé roky využívalo koncepci se spalovacím motorem uloženým podélně uprostřed a převodovkou, jež byla umístěna v tunelu mezi sedadly. Jenže kvůli rozložení hmotnosti je právě střed vozu ideálním místem, kam lze uložit těžký akumulátor, což se také u Revuelta stalo. Lithium-iontový akumulátor je dlouhý 1550 mm, vysoký 301 mm a široký 240 mm. Je zajímavé, že automobilka vsadila na tzv. sáčkové články (vypadají jako hliníkové pytlíky). Jejich obecnou výhodou je relativně nižší hmotnost, nicméně třeba cylindrické články, které využívá u svých nejrychlejších hybridů kupříkladu divize AMG automobilky Mercedes, jsou považovány pro takto výkonné stroje za vhodnější, protože je lze lépe chladit. Celková kapacita článků u Lamborghini Revuelto je 3,8 kWh. V případě externího nabíjení lze využít výkon až 7 kW. Pak trvá jejich dobíjení půl hodiny. U těchto vozů jde ale primárně o to, aby se akumulátor dokázal rychle nabít především prostřednictvím rekuperace, případně pomocí spalovacího motoru. Automobilka uvádí, že dvanáctiválec dokáže dobít akumulátor za pouhých šest minut.
Protože akumulátor zabral středový tunel, museli technici spalovací motor otočit o 180° tak, aby výstup z klikového hřídele směřoval vzad. Aby se tam vešla převodovka, respektive aby podélně uložený motor s navazující převodovkou nezabíral moc místa, bylo nutné uložit převodovku napříč. Toto uspořádání je v kontextu Lamborghini dosti neobvyklé. Příčně uloženou převodovku měly v historii značky jen dva typy: legendární Miura a okruhový hypersport Essenza SCV12. Převodovka byla proto nově vyvinuta, má osm převodových stupňů a neobsahuje zpětný běh. Ten primárně obstarávají přední elektromotory, ovšem v případě problémů s trakcí může pomoci i zadní elektromotor. Tedy i při jízdě vzad může mít Revuelto poháněna všechna kola. Nová dvouspojková převodovka je velmi kompaktní. Na délku měří pouze 560 mm, široká je 750 mm a vysoká 580 mm. Její hmotnost činí 193 kg, do tohoto čísla je ovšem započítáván i zadní elektromotor s parametry 110 kW (150 k) a 150 N.m.
Foto: Lamborghini
Zadní elektromotor má hned několik funkcí. Slouží jako startér spalovacího agregátu, a hlavně jako generátor ve chvílích, kdy přes něj dvanáctiválec dobíjí akumulátor. Uložen je na převodovce a je s ní propojen ozubeným soukolím. V případě potřeby může pomoci s akcelerací, při jízdě v elektrickém režimu dokáže pohánět zadní nápravu.
Přední nápravu pohání dvojice tzv. diskových elektromotorů. Jde o olejem chlazené motory s axiálním tokem magnetického pole, jež se už osvědčily například u Ferrari. Nakonec typ SF90 má uspořádání hnacího ústrojí podobné jako Revuelto. Velkou předností diskových elektromotorů jsou jejich kompaktní rozměry, vysoký točivý moment a nízká hmotnost. Lamborghini uvádí parametry 110 kW (150 k) a 350 N.m při hmotnosti pouhých 18,5 kg. Právě dvojice předních elektromotorů primárně pohání automobil v bezemisním režimu, ve sportovních režimech vylepšuje jízdní vlastnosti zcela nezávislou distribucí točivého momentu na přední kola.
Navzdory propracované části elektrického pohonu Lamborghini stále u typu Revuelto ponechalo základ své DNA – dvanáctiválcový nepřeplňovaný agregát. Nová jednotka L545 má objem 6,5 litru a pro automobilku představuje nejvýkonnější a zároveň nejlehčí dvanáctiválcový motor. Jeho výkon je 606,6 kW (825 k) při 9250 min-1 a točivý moment vrcholí hodnotou 725 N.m. Navýšení výkonu bylo dosaženo řadou opatření, jako například přepracovaným sacím traktem a optimalizací proudění výfukových plynů a motor má oproti jednotce z Aventadoru LP 780-4 Ultimae také vyšší kompresní poměr (12,6:1 vs. 11,8:1). Hmotnost tohoto dvanáctiválce je 218 kg. Oproti staršímu motoru, právě z Aventadoru, se podařilo ušetřit 17 kg.
Foto: Lamborghini
Celkový systémový výkon tohoto plug-in hybridního ústrojí činí 746 kW (1015 k), dostupný je ale pouze v režimu Performance. Jízdních režimů je k dispozici celkem třináct. Lamborghini Revuelto dokáže zrychlit na 100 km/h za pouhých 2,5 s a jeho nejvyšší rychlost přesahuje 350 km/h. Ve srovnání s předchůdcem v podobě typu Aventador narostla suchá hmotnost vozu o více než 200 kg na 1772 kg, nepatrně lepší je ale její rozložení na nápravy (44/56 vs. 43/57). Revuelto také nabízí spoustu dalších zajímavých řešení od propracované aerodynamiky po unikátní karbonový monokok, v němž je z uhlíkových kompozitů vyrobena rovněž kompletně celá přední část, jež byla u Aventadoru hliníková.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený, atmosféricky plněný zážehový vidlicový dvanáctiválec, uložený podélně uprostřed; DOHC 4V, proměnné časování ventilů; 6498,5 cm3 (ø 95,0 x 76,4 mm); 606,6 kW (825 k)/9250 min-1 a 725 N.m/6750 min-1. Elektromotor/generátor uložený za motorem na převodovce, 110 kW (150 k); pohon přední nápravy, 2x elektromotor 110 kW (150 k); maximální výkon systému 746 kW (1015 k). Lithium-iontový akumulátor 3,8 kWh.
Foto: Lamborghini
Převodné ústrojí
Osmistupňová dvouspojková převodovka. Pohon všech kol, plně variabilní pohon přední nápravy.
Podvozek
Karbonový monokok; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu dvojité lichoběžníkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči Lamborghini MagneRide; karbon-keramické kotoučové brzdy CCB Plus, ø 410 x 38 mm vpředu a 390 x 32 mm vzadu; pneumatiky Bridgestone Potenza Sport Runflat, 265/35 ZR 20 vpředu a 345/30 ZR 21 vzadu, alternativně 265/30 ZR21 vpředu a 355/25 ZR22 vzadu.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2779 mm, rozchod kol 1720/1701 mm; d/š/v 4947/2033/ /1160 mm; suchá hmotnost 1772 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost více než 350 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 2,5 s.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)