Technika
CUMMINS EURO VI – Čistější
-red- 28.06.2012 12:53
Jeden ze největších výrobců vznětových motorů, americký Cummins, představil svoje varianty řešení ve vztahu k budoucím emisním normám Euro VI. K dispozici bude mít od letošního roku čtyř a šestiválcové motory modelové řady ISB splňující chystané evropské emisní limity.
Značka Cummins je světově největší nezávislý výrobce vznětových motorů. V roce 2011 jich vyrobil na 1,1 milionu kusů. Z toho 950 879 jich připadlo na segment se zdvihovým objemem od 3,0 l do 9,9 l. Zmíněné číslo řadí Cummins právě v této kategorii na první příčku ve světě. Druhý a třetí stupínek okupují čínské značky Yuchai Machinery Guangxi (551 873 kusů) a Weichai Power (384 800 kusů). Teprve až na čtvrtém místě je evropský Fiat s 322 699 vyrobenými motory zmíněné kategorie.
Globální hráč
Přesto, že vznětové motory Cummins nepatří v evropských souvislostech k těm nejrozšířenějším, poměrně často se s nimi setkáváme. Například letňanská Avia, patřící pod společnost Ashok Leyland, montuje do svých vozidel motory Cummins. Čas od času se objevily Cumminsy také v některých prototypech z kopřivnické tatrovky. Dříve byly americké motory montovány také do nákladních vozidel lehké a středně těžké modelové řady DAF LF. Celá řada autobusů jezdila s Cumminsy, a to nemluvím o zemědělských traktorech JCB, Steiger (dnes CASE) a některých stavebních strojích. V celosvětovém měřítku, vztaženo k oběma americkým kontinentům a Austrálii hraje podstatnou roli Cummins také v kategorii těžkých nákladních vozidel či opravdových speciálů, dumpery počínaje a super velkými stavebními stroji konče (vynechali jsme zcela zmínku o kolejových vozidlech a námořních lodích a osobních automobilech). Avšak vraťme se zpět k nám, alespoň co se starého světa týká. Cummins má, kromě výrobních zázemí v Severní a Jižní Americe, Číně, Indii a Japonsku, také továrnu ve Velké Británii, konkrétně v Darlingtonu. Odtud vychází také motory o nichž je právě řeč – ISB 4,5 l Euro VI a ISB 6,7 l Euro VI. Někoho by snad mohla napadnout myšlenka: „když je značka Cummins podstatně úspěšnější v celém zbytku světa než zrovna v Evropě, proč tedy tak poměrně brzy přichází s motory splňujícími ještě neplatné nejtvrdší evropské emisní limity?“ Otázka je to zcela legitimní a odpověď na ni je elegantní. „Přesto, že mluvíme o evropských emisních limitech Euro, je třeba si uvědomit, že právě k této legislativě se přiklání nejen starý kontinent, ale také celá Asie, včetně Číny a Indie, Austrálie a Jižní Amerika“ – a to myslím, vysvětluje opravdu vše! Nevyhnutelná kombinace Motory Cummins Euro VI využívají k dosažení potřebně nízkých (upřímně řečeno, téměř nulových) emisí ve výfukových plynech známou kombinaci technologií EGR a SCR, doplněné o využití turbodmychadla s variabilní geometrií (VGT) a sazový filtr (DPF).
Ředitel pro úsek automobilových motorů pro Evropu, střední Východ a Afriku ve společnosti Cummins, Neil Pattison říká: „Drtivá většina výrobců vznětových motorů pro lehká a středně těžká nákladní vozidla již nemá jinou šanci při dosažení emisních limitů dle Euro VI, než využít všechny dostupné a známé technologie čištění výfukových plynů. Rozdíl bude jen v tom jak vybalancují poměr EGR a SCR.“ Směr, který zvolili u Cumminsů vychází z dlouhodobých zkušeností s konstrukcí motorů jiných emisních tříd. Euro VI je pouze jeden z úspěšných projektů, který nese značku Cummins. Efektivita řešení je dána především využitím zkušeností z konstrukce a výroby vznětových motorů specifikací Euro IV, Euro V, EPA 2010, stejně jako motorů určených pro stavební a zemědělské aplikace EU Stage 3B a 4. „Nikdy dříve neměla použitá technologie konstrukce vznětových motorů tak vysoký potenciál ovlivnění provozu vozidla jako má specifikace Euro VI. Řešení Cummins, především na straně vstupu vzduchu a výstupu výfukových plynů znamená, že jsme schopni poskytnout zcela přesné řešení co se týká kombinace emisí, výkonu a provozních nákladů. Například vybalancování podílu technologií EGR a SCR na čištění výfukových plynů, speciálně na vzniku NOx je velmi důležité při snížení spotřeby motorové nafty a technické kapaliny AdBlue,“ dodává Pattison.
Čtyřválec a šestiválec
Nový čtyřválec ISB 4,5 l Euro VI je podle Cumminsu vhodný pro pohon nákladních vozidel do celkové hmotnosti 18 t a autobusů do celkové délky 12 m. Určen pro nákladní vozidla dokáže poskytnou maximální výkon 154 kW/210 k, přičemž v autobusové verzi je naladěn na maximální výkon 147 kW/200 k. Točivý moment vrcholí na hodnotě 760 N.m. Na jeho konstrukci se podepsali inženýři nejen celou řadou nových řešení, ale též redukční dietou, která zasáhla jak blok motoru (lehčí o 10 % než předcházející řešení), tak hlavu motoru, která je lehčí o celých 20 % než u předcházejícího typu. A to vše samozřejmě při zachování všech příznivých pevnostních hodnot. Další výhody nové konstrukce vychází ze zlepšeného vodního hospodářství motoru a zvýšeného spalovacího tlaku. Motor je méně hlučný, výrazně byly sníženy vibrace. Ve prospěch snížení vlastní hmotnosti motoru hovoří také použití kompozitních materiálů na výrobu vany motoru a ventilové víko. Nový je systém odvětrání klikové skříně (CCV), patentované řešení, které je zakomponované přímo do klikové hřídele je zcela bezúdržbové. Motor má nový elektronický řídící modul (EMC) s vyšší kapacitou pro řízení procesu čištění výfukových plynů a samozřejmě také implementovanou jednotku OBD. Celkový výsledek: ISB 4,5 l Euro VI je zhruba o 10 % lehčí než jeho předchůdce specifikace Euro V, současně je v rozsahu operačních otáček tišší. Šestiválcová varianta motorů řady ISB Euro VI se zdvihovým objemem 6,7 l nabízí maximální výkon na hranici 228 kW/310 k pro pohon nákladních vozidel a 206 kW/280 k pro pohon autobusů. Maximální točivý moment dosahuje hodnoty 1100 N.m. Šestiválec prošel velmi podobnou konstrukčně ozdravnou kůrou jako jeho menší bratr. Navíc má vřazen unikátní filtr pevných částic využívající výdobytků nanotechnologie schopný zachytit až 98,7 % částic menších než 4 mikrony. Svými vznětovými motory ISB 4,5 l Euro VI a ISB 6,7 L Euro VI společnost Cummins položila na stůl první svoji kartu ve hře zvané „emisní limity dle Euro VI“. Další karty budou nepochybně a nevyhnutelně následovat.
Převzato z časopisu