Představujeme
Zimní provoz – Pohonné hmoty nesmí zklamat ani v nejmrazivějším období
-red- 30.11.2017 05:14
Od začátku prosince do konce února, musí být na tuzemských čerpacích stanicích v prodeji pouze zimní motorová nafta pro mírné klima.
Ta by měla zaručit provozní spolehlivost při teplotách do –20 °C. Benzina kromě toho zlepšuje „zimní“ vlastnosti své prémiové nafty Verva Diesel aditivy, které posunují hranici využití tohoto paliva až k teplotám do –26 °C. Na rozdíl od moderních automobilových benzinů, které fungují zcela standardně i při mrazech do –40 °C, obsahuje motorová nafta ve směsi uhlovodíků také parafiny, které při teplotách nižších než –8 °C vytvářejí drobné krystalky. Ty mohou omezit průchodnost filtrem a někdy jej dokonce i ucpat. V normě pro motorovou naftu je proto stanoveno, jaký obsah parafinů je přípustný pro dané roční období. Konkrétně jde o parametr filtrovatelnost označovaný zkratkou CFPP. Motorová nafta – její druhy a vlastnosti. Řidiči tak během roku tankují v závislosti na ročním období až tři druhy motorové nafty. V létě letní, v zimě zimní a mezitím přechodovou. Tyto nafty se liší právě parametrem filtrovatelnosti. CFPP (Cold Filter Plugging Point) znamená bod, teplotu, při které dojde k ucpání studeného filtru. Motorová nafta expedovaná rafinériemi během „letní“ sezóny se vyznačuje filtrovatelností do 0 °C. Od října se změní technologie výroby a aditiva, která zvyšují filtrovatelnost a tato takzvaná přechodová motorová nafta zaručuje bezproblémové využívaní do –10 °C.
Přechodová nafta, tj. nafta třídy „D“ s filtrovatelností –10 °C, slouží zejména k tomu, aby se celý logistický systém, tj. zásoby na čerpacích stanicích, ale i provozní zásoby nafty ve vozidlech včas obměnily. V zimním období, tj. od 1. prosince do konce února, musí být k dostání na tuzemských čerpacích stanicích pouze zimní motorová nafta třídy „F“ (zimní motorová nafta pro mírné klima) s filtrovatelností do –20 °C. Aby byla k danému datu k dispozici v celé síti, začíná se s obměnou v předstihu, a to od začátku října k propláchnutí produktovodních systémů z rafinerie na výdejní terminály. Na silničních terminálech rafinerie se zimní nafta expeduje již od 15. listopadu. Řidiči tak například u ČS Benziny často už v listopadu tankují naftu třídy F, tedy zimní verzi Diesel Top Q, která je provozně spolehlivá do –20 °C. Nafta v této „zimní“ kvalitě je pak k dispozici až do obměny zásob opět za přechodový typ třídy D, tj. u většiny čerpacích stanic ještě začátkem nebo v průběhu března. V případě prémiové nafty Verva Diesel se při zhoršení klimatických podmínek, tedy pouze v té části zimního období, kdy klesají teploty pod –18 °C, upravuje filtrovatelnost až do –26 °C. Takto je od 1. ledna tohoto roku upravena filtrovatelnost u této prémiové nafty.
Arktická nafta
Co když ale teploty spadnou pod –20 °C? „V období větších mrazů je k dispozici arktická motorová nafta třídy 2, která má filtrovatelnost až do –30 °C. Tento speciální druh arktické nafty se nasazuje pouze při velmi nízkých teplotách a ve vybraných lokalitách s náročnými terény. K využití arktické nafty se přistupuje jen zcela výjimečně v období opravdu extrémních mrazů. Její zdroje jsou totiž omezené a také přeprava je logisticky velmi náročná. Navíc filtrovatelnost zimní nafty třídy F lze zlepšit (o 5 až 8°C) speciálními zimními aditivy, která jsou k dostání na čerpacích stanicích pro individuální zájem na ošetření motorové nafty zákazníky. Nízkoteplotní vlastnosti zimní motorové nafty jsou kontrolovány v rámci pravidelných měření kvality i Českou obchodní inspekcí.
Převzato z časopisu