Představujeme
Zenvo Aurora – Elektrifikovaný
Lukáš Dittrich 17.04.2024 02:48
Foto: Zenvo
Malý dánský výrobce představil novinku pojmenovanou jako Aurora. Půjde o hypersportovní plug-in hybrid, jenž se začne vyrábět v roce 2025. První informace slibují dvě odlišně zaměřené varianty a velmi působivé parametry.
Foto: Zenvo
Zenvo Automotive je dánská společnost zaměřená na malosériovou výrobu ryze sportovních automobilů. Vznikla v roce 2007 a dosud produkovala typy TS1 nebo TSR. Aktuálně otevírá novou kapitolu, a to spolu s příchodem vozu pojmenovaného jako Aurora. Půjde o hypersport, který byl nově vyvinut úplně od základů. Vychází ze zbrusu nové karbonové samonosné struktury (Zenvo ZM1) a hlavní částí jeho pohonu je opět nově vyvinutý vidlicový dvanáctiválec, jenž vznikl ve spolupráci se společností Mahle. Nová technika je navržená modulárně tak, aby ji bylo možné využít i pro další modely. Například od dvanáctiválce lze odvodit i menší osmi- a šestiválce, využití najde i monokok z uhlíkových kompozitů. Zenvo proto už teď uvádí, že na Auroru navážou další typy, což by mělo zlepšit ekonomickou stránku celého projektu.
Typ Aurora byl světu oficiálně představen v srpnu loňského roku, následně byl vůz prezentován po Americe a svou cestu zakončil v půlce listopadu na Los Angeles Auto Show. Zenvo od samého počátku prezentuje novinku ve dvou velmi odlišných specifikacích. Verze Tur (označení pochází od dánského výrazu pro „touring“) je hypersport zaměřený více na běžný provoz, zatímco Aurora Agil (dánský výraz pro „agile“) je provedení primárně orientované na závodní okruhy.
Foto: Zenvo
Základem typu Aurora jako takového je již zmíněný zcela nově vyvinutý monokok z uhlíkových kompozitů. Na něm Zenvo spolupracovalo se společností Managing Composites, jež se pohybuje ve světě těch vůbec nejvýkonnějších automobilů na trhu už přes patnáct let. Podle oficiálních informací má jít o extrémně tuhý skelet, přičemž z kompozitu je vyrobena jak základní nosná struktura, tak přední i zadní pomocný rám, přičemž celek tvoří jeden pevný kus vážící pouhých 120 kg. Zenvo se chlubí tím, že výsledek dosahuje pevnosti odpovídající tomu, co známe z aktuálních monopostů F1.
Vnější design vozu v některých ohledech navazuje na předchozí typy. Podobný je například tvar světlometů nebo boční linie, absolutní prioritu ale měla aerodynamika. Aurora je v podstatě kapotovaná dvoumístná formule a veškeré tvary kompozitových panelů karoserie a aerodynamických prvků na podvozku vznikly s ohledem na ideální proudění vzduchu kolem vozu, pod ním i skrz něj. Právě zde přichází první hlavní rozdíl mezi variantami Tur a Agil. První jmenovaná má totiž uhlazené a čisté linie, zatímco Agil doplňuje řada aerodynamických prvků v čele s rozměrným aktivním zadním spoilerem, jenž funguje zároveň také jako aerodynamická brzda. Aurora Agil generuje při rychlosti 250 km/h přítlak 880 kg. Podle představitelů výrobce je ale toto jen nicneříkající číslo. Mnohem důležitější by měla být snaha navrhnout aerodynamiku tak, aby generovala vysoký přítlak i v nízkých rychlostech, a na okruhu tak byl vůz za všech okolností stabilní. Přesný rozdíl v přítlaku proti modelu Tur společnost neudává, ale podle vyjádření jejích představitelů by měla být odlišnost zejména při jízdě po závodním okruhu velmi výrazná. Nakonec ledasco naznačuje i maximální rychlost. Zatímco Aurora Tur by měla být schopná také díky své efektní aerodynamice dosáhnout 450 km/h, okruhový model Agil se rozjede na „pouhých“ 365 km/h.
Foto: Zenvo
Rozdíl v maximální rychlosti ovšem není daný pouze jinou aerodynamikou, nýbrž také rozdílným výkonem, což je druhou podstatnou odlišností mezi oběma představenými modely. V obou případech je základem čtyřikrát přeplňovaný dvanáctiválec o objemu 6,6 litru disponující výkonem 932 kW (1268 k). Ten je spojen se sedmistupňovou převodovkou, v níž je uložen první elektromotor o výkonu 150 kW (204 k). Jako obvykle pomáhá s pohonem, ale zároveň obstarává zpětný chod. Model Agil už standardně žádnou další elektrickou pomoc nemá, takže je vybaven pohonem zadní nápravy, kde je ještě elektronicky řízený diferenciál, a jeho systémové parametry jsou 1081 kW (1470 k) a 1400 N.m.
Na přání lze ale dovybavit Auroru Agil také pohonem přední nápravy řešeným dalšími dvěma elektromotory, kdy každý z nich pohání jedno kolo a každý má výkon 150 kW (204 k). Konfigurace s pohonem všech kol je pak standardem pro cestovní Auroru Tur. V takovém případě systémový maximální výkon činí 1380 kW (1877 k) a celkový vrchol točivého momentu je 1700 N.m. Tur zrychlí na 100 km/h za 2,3 s, Agil je o 0,2 s pomalejší. Sprint z nuly na 300 km/h je záležitostí na 10 s. Pro představu, „obyčejné“ supersporty typu Lamborghini Huracán nebo Audi R8 potřebují podobný čas pro zrychlení z nuly na 200 km/h. Slibovaná dynamika je jen těžko představitelná.
Foto: Zenvo
Obecným cílem vývoje byla snaha nabídnout extrémně rychlý automobil, jehož motor řidiči poskytne bleskové reakce na plyn a lineární charakter atmosférických supersportů. S odezvou na sešlápnutí plynového pedálu mají pomáhat nejen elektromotory, nýbrž také koncepce přeplňování se čtyřmi malými turbodmychadly, jež byly při vývoji právě kvůli reakcím agregátu upřednostněny před dvojicí větších turbodmychadel. Spalovací jednotka dosahuje maximálních otáček 9800 min-1. Základem podvozku je aktivní odpružení typu pushrod a dvojitá příčná ramena, brzdy jsou karbon-keramické a vůz je postaven na dvacetipalcových kolech vpředu a o palec větších vzadu. U modelu Agil jsou kola hořčíková, u verze Tur jsou vyrobena z hliníkové slitiny.
Interiér by měl být v obou případech relativně komfortní. Zenvo uvádí, že se do typu Aurora pohodlně vejdou i vysocí lidé. Model Tur je laděn více luxusně, takže je kabina čalouněna kůží a objevují se zde také hliníkové díly, zatímco Agil je minimalistický. U obou variant je ale velká část (70 %) interiéru holá, aby byla vidět základní struktura z uhlíkových kompozitů. Sedadla jsou mimochodem vylisována do monokoku, takže je fakticky tvoří pouze čalounění. Proto ostatně Zenvo pro model Agil uvádí hmotnost jednoho sedadla pouze 3 kg. Nastavitelný je volant a posuvné jsou i pedály.
Foto: Zenvo
Pod volantem se nachází efektní přístrojový štít, nabízející jednu velmi nevšední věc. Tvoří jej trojice kruhových přístrojů, přičemž dva krajní „budíky“ jsou otočné o 180° a jsou oboustranné. Z jedné strany mají klasický ručičkový ciferník, z druhé displej. Zenvo chtělo nabídnout kompromis mezi digitálními a tradičními přístrojovými štíty. Otáčení budíků probíhá pomocí tlačítka na volantu.
Výroba typu Aurora má podle aktuálních plánů odstartovat v roce 2025 a bude probíhat ručně v dánském městě Præstø. Výrobce počítá s limitovanou sérií zahrnující 50 kusů modelu Agil a 50 exemplářů verze Tur.
Technické údaje (Zenvo Aurora Agil/Tur)
Motor
Kapalinou chlazený zážehový vidlicový dvanáctiválec, uložený podélně uprostřed, 4x přeplňování turbodmychadlem; 6600 cm3; 932 kW (1268 k); elektromotor v převodovce 150 kW (204 k), pohon zadních kol, elektronicky řízený diferenciál; pohon přední nápravy (volitelně pro Agil, standardně pro Tur), 2x elektromotor 150 kW (204 k); maximální výkon systému 1081 kW (1470 k)/1380 kW (1877 k), maximální systémový točivý moment 1400 N.m/1700 N.m. Výrobcem neupřesněný akumulátor.
Převodné ústrojí
Sedmistupňová převodovka. Pohon zadních/všech kol, elektronicky řízený zadní diferenciál, plně variabilní pohon přední nápravy elektromotory (volitelně pro Agil, standardně pro Tur).
Foto: Zenvo
Podvozek
Karbonový monokok; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči v uspořádání typu pushrod; karbon-keramické vrtané kotoučové brzdy; hořčíkové/hliníkové disky, vpředu 9,5 x 20, vzadu 12,5
x 21. Pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 nebo Cup 2R/Michelin Pilot Sport Cup 2 o rozměru vpředu 265/35 ZR 20 a 325/30 ZR 21 vzadu.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2800 mm; d/š/v 4836/2020/1097 (Tur 4819/2020/1117) mm; suchá hmotnost do 1300/1450 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí verzí)
Největší rychlost 365/450 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 2,5/2,3 s, zrychlení 0–300 km/h za 10,0/9,0 s, zrychlení 0–400 km/h za –/17,0 s. Dojezd v elektrickém režimu 35 km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)