Představujeme
VW Multivan - Na vrcholu řady
Boris Dacko 26.01.2011 01:13
Test
Existuje jen několik málo modelů, které jsou schopny nabídnout takové množství variant i užitnou hodnotu, jako VW Transporter. Tentokrát jsme vyzkoušeli verzi Multivan.
V zásadě je celkem jedno, o který konkrétní model z nabídky VW Transporter se jedná, všechny jsou charakteristické velmi zdařilou koncepcí a vyspělou technikou. Na mysli mám především kompaktní vzhled, velmi příjemný a ergonomický interiér, a především - Transporter je z hlediska jízdních vlastností a ovládání jedním z nejvyspělejších modelů, který v tomto segmentu existuje. Možná je to příliš mnoho chvály, Transporter ale takový skutečně je. Pokud jde o výběr vhodného provedení, vybírat můžete z více než 450 variant užitkové verze Transporter, ke kterým se pak navíc přidávají osobní modely Caravelle a Multivan a také cestovatelský speciál California. Pokud jde o užitkový Transporter, zvolit lze skříňovou verzi, kombi, valník či podvozek k dostavbě.
Nabídku tvoří dva rozvory náprav, tři výšky střechy, čtyři hmotnostní třídy a pět rozměrů nákladového prostoru pro verze Van, tři rozměry nákladové plochy pro valník, devět míst k sezení ve verzi kombi s až 25 možnostmi uspořádání sedadel. Zkrátka dost na to, aby si vybral každý. K tomu můžeme připočíst jeden zážehový a čtyři vznětové motory s výkony od 62 do 132 kW,možnost volby 5 či 6stupňové manuální převodovky nebo 7stupňové dvouspojkové automatické převodovky, a dokonce i pohon všech kol 4Motion. Nemluvě pak o nepřeberném množství doplňků, které umožňují sestavit vůz opravdu na míru. Pokud jde o variabilitu a užitnou všestrannost, králem řady T5 je nepochybně Multivan.
O možnostech posuvu a uspořádání sedadel, úložném boxu se stolečkem a dalších vymoženostech již byla mnohokrát řeč v testech či představení předchozí generace, ta nová všechny tyto přednosti rozvíjí ještě dál. Testovaný model byl specifický především použitím nejsilnějšího agregátu kombinovaného se samočinnou sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, která v segmentu těchto vozidel prakticky nenachází konkurenta. Svým způsobem se dá říci, že k naprosto plné výbavě tohoto vozu chyběl již jen pohon všech kol 4Motion.
Nové motorizace
Modernizovaná řada Transporter a trojice příbuzných verzí přinesly celou řadu vylepšení vnějšího vzhledu i interiéru, ovšem my bychom se rádi v tomto testu zaměřili na to nejdůležitější, a tím je nový agregát i sedmistupňová převodovka. Dvoulitrový vznětový motor nahradil v nabídce Transporteru nejen známé devatenáctistovky, ale i 2,5litrový pětiválec. Nutno říci, že starší generace motorů byla postavena na technologii vstřikování čerpadlo-tryska, které vykazovalo proti starším Common Railům vyšší vstřikovací tlaky, a tudíž i motory vykazovaly o něco vyšší výkony. Jejich typickým projevem byl také hrubší zvukový projev i výraznější vibrace. Změna systému vstřikování ovšem nebyla jediným důvodem přezbrojení pod kapotou Transporteru, větší Crafter využívá 2,5litrový pětiválec opatřený již systémem Common Rail. Shodná, ale přepracovaná jednotka by tedy byla k mání. Ovšem výkonové parametry dvoulitrového agregátu jsou pro modelovu řadu T5 zcela dostačující, při současně nižší spotřebě i produkci škodlivých emisí. VW Transporter se tedy připojil k celosvětovému trendu downsizingu, tedy snižování objemů motorů.
Biturbo a DSG
Testovaná verze leží na vrcholu nabízeného výkonového spektra. Agregát se ovšem proti svým v základu shodným sourozencům nižších výkonů liší v jednom zásadním bodě. Tím je dvojité přeplňování, které je v označení motoru ukryto pod zkratkou BiTDI. Dvojité přeplňování má zde za úkol potlačit typický „turboefekt“. Tento problém je obecně řešen proměnnou geometrií lopatek dmychadla, což dovoluje lepší regulaci plnicího tlaku. Dvojité přeplňování jde ale v plynulosti průběhu výkonu a plochosti křivky točivého momentu ještě dál. Výkon motoru je ve všech režimech více než dostatečný a citelný je pokles vibrací a hluku. Jinými slovy řečeno, motor má vskutku sametový běh a na povely plynového pedálu reaguje s obdivuhodnou poslušností. V žádném spektru otáček si nelze stěžovat na nedostatek výkonu či jeho plynulost. Agregát je také velmi dobře sladěn s automatickou převodovkou DSG. Ta prostřednictvím dvojice spojek zajišťuje velmi rychlé řazení převodových stupňů. Převodovka se skládá ze dvou dílčích převodovek, které jsou konstruovány jako manuální. Ke každé z nich náleží jedna vícelamelová spojka. První z nich spíná stupně 1., 3., 5., 7. a zpátečku, druhá 2., 4. a 6. stupeň. Činná je vždy jen jedna převodovka, ovšem v té druhé je již zařazen následující stupeň, spojka k němu náležící je však rozpojena. K zařazení tedy pak již stačí jen sepnout spojku, čímž se ušetří čas na zařazení. Například, když vozidlo jede na druhý stupeň, v druhé převodovce již čeká zařazená trojka, je-li potřeba ji zařadit, jedna spojka se rozpojí a druhá spojí. Vše velmi hladce a hlavně rychle. Konstrukce převodovky je navíc sedmistupňová, což dovoluje mnohem jemnější odstupňování jednotlivých stupňů. Dvoulitr BiTDI a převodovka DSG tvoří vynikající kombinaci, která přináší velmi dobré jízdní výkony.
Zdroj: Trucker 12/10
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)