Představujeme
VW Constellation - Constellation míří do Evropy
Milan Olšanský 10.11.2010 01:34
Těžká nákladní vozidla VW Constellation se poprvé oficiálně objevila na evropské půdě v rámci Evropského poháru FIA tahačů jako show trucky. Evropskou výstavní premiéru měly na IAA v Hannoveru před čtyřmi roky. Letos tam budou díky novému vlastníku značky - německé společnosti MAN - také.
Díky záměru přivést Constellationy více na oči potenciálnímu evropskému zákazníkovi jsme měli nedávno možnost usednout za volanty některých z nich. Vypravili jsme se tedy do bavorského Mnichova, kde na nás dvě taková vozidla čekala na zkušebním polygonu společnosti MAN Nutzfahrzeuge. Jednalo se o technologický podvozek s otevřeným platem VW Constellation 17.250 4x2 a silniční tahač VW Constellation 25.320 6x2-2. Někoho by mohlo napadnout, proč v Mnichově, proč zrovna ve fabrice MAN? Důvod je velmi prozaický!
VW Nutzfahrzeuge patří MAN
Majetkové přesuny, nákupy rozhodovacích práv a zisk poměrně velkého procenta akcií svedl v nedávných letech a měsících dohromady hned tři významné automobilky. VW Group si zajistila solidní majetkovou účast ve Scanii AB a také v MAN SE. Celé to vlastně pořádně začalo před čtyřmi lety nepovedeným nákupem švédského výrobce těžkých nákladních vozidel Scania ze strany MAN.
Mluvilo se dokonce o násilném převzetí, skrytém nákupu akcií skandinávského výrobce. MAN nakonec neuspěl a tím, kdo se smál se stala skupina VW. Ta tehdy stála poněkud stranou, ale šikovným manévrem si zajistila rozhodovací pravomoci jak v Söde¨rtelje, tak nakonec v Mnichově. Když se ještě do křesla předsedy dozorčí rady VW Group vrátil jestřáb automobilového průmyslu Ferdinand Pie¨ch (mimochodem vnuk Ferdinanda Porscheho a syn Louisy Pie¨chové, sestry Ferryho Porscheho) začaly se dít na majetkové mapě věci. Obsazením stejného postu u společnosti MAN Group a podobného ve Scania AB si Piech vytvořil finální předpolí pro realizaci svého dávného plánu – sestavit opravdu globální automobilku, v jejímž portfoliu jsou vozidla od těch nejmenších osobních až po nákladní mastodonty.Scania se stala devátou značkou VW Group a někdejší VW Nutzfahrzeuge se sídlem v brazilském městě Resende se přestěhovalo majetkově pod střechu MAN Group. Na začátku roku 2009 byla vytvořena nová entita MAN Latin America.
Výhodné spojení
Přestože se původní plán majetkového převzetí brazilského lídra automobilového trhu v segmentu středně těžkých a těžkých nákladních vozidel za cca 1 mld. eur některým škarohlídům v době rozjeté ekonomické krize moc nezamlouval, výsledek předčil mnohá očekávání. Společnost MAN Latin America se svými prodeji a účetními hodnotami postarala o kladný hospodářský výsledek za rok 2009 celému svému nadřízenému společenství MAN Nutzfahrzeuge Group.
Více než 30 % podíl na brazilském automobilovém trhu v příslušném segmentu nákladních vozidel po dobu posledních osmi let – to je na evropské poměry zcela omračující výsledek. MAN Latin America nyní v Brazílii produkuje nákladní vozidla tří modelových řad, VW Delivery s celkovou hmotností 5 až 9 t, VW Worker s celkovou hmotností 8 až 31 t a VW Constellation s celkovou hmotností 13 až 31 t.Poslední podnikatelské aktivity hovoří o zavedení moderních motorů MAN D08 pod kapoty VW Constellation, o asambláží těžkých nákladních vozidel MAN TGX/TGS přímo v Brazílii a o určitém záměru penetrace VW Constellation do povědomí evropských zákazníků společnosti MAN Nutzfahrzeuge. Tím je, myslím, velmi zevrubně objasněna možná otázka, proč jsme usedli za volanty podvozku a silničního tahače VW Constellation právě v sídle mnichovského výrobce.
Na silnici polygonu
Pro správnou gradaci zážitků za volanty doposud nepoznaných vozidel jsme zvolili zcela logické pořadí. První volant patřil technologickému podvozku VW Constellation 17.250 4x2 s homologovanou celkovou hmotností 17 100 kg. Jednoduchá, ale designově zajímavá kabina, čistý, avšak na evropské poměry poněkud fádní interiér, ale hlavně šestiválcový Common Rail Cummins ISBe6 Turbo s mezichladičem stlačovaného vzduchu a šestistupňová manuálně řazená převodovka Eaton FS 6306 B. Hned na začátku mě překvapil poměrně hluboký zvuk motoru. Přestože maxima výkonu 184 kW/250 k dosahuje při 2500 min-1, (950 Nm), nepřestával jsem se celou dobu opájet příjemným brumendem v nižších otáčkách. Samozřejmě, na nenaložený podvozek to přece stačí. Příjemné bylo též řazení převodovky, spíš jen tak ze zvyku jsme si užili několikeré řazení s dvojím vyšlápnutím spojky či s meziplynem (snad jen z důvodu opravdové čerstvosti vozu mi skákaly převodové stupně takto rychleji na své místo). Téměř šestilitrový motor (5,88 l) byl proveden v emisní specifikaci Euro 3, pro jihoamerický trh více než dostačující. Nicméně i v této oblasti je třeba čekat brzkou snahu o podstatné zpřísnění. Ovšem s technikou MAN a obecně s vyspělou technologií ošetřování výfukových plynů spalovacích motorů to jistě nebude žádný problém.
Podvozek s rozvorem náprav 5207 mm, denní kabinou, bubnovými brzdami a semieliptickými listovými pružinami na obou nápravách jsem prohnal několikrát firemním polygonem. Zrychlení, zátah z nízkých otáček, brzdění motorem, řazení - vše na velmi příjemné úrovni. A hlavně, řeknu vám, to brumendo, to mě docela dostalo.To „druhý pán na holení“, to bylo jiné kafe. Sice také šestiválec Cummins, ale tentokrát ISC Turbo Intercooler s maximem výkonu na hranici 235 kW/320 k při 2000 min-1 s maximálním točivým momentem 1288 Nm. Také Euro 3, ale spřažený se šestnácti stupňovou, nám v Evropě bližší převodovkou ZF 16 S 1650.
Ještě než jsme společně vyrazili na okruh, sklopili jsme si spací kabinu, abychom se z blízka podívali na to, co nás po silnici vlastně požene. Možná, že za několik měsíců bude právě tento Cummins ISC nahrazen malým motorem MAN D08. Že by forma downsizingu? Nebo snad motor, běžně montovaný do vozidel MAN TGL a TGM, stačí pro jihoamerické silniční tahače? V interiéru silničního tahače jsme odhalili jednu drobnost. Vedle toho, že je zpracován z dostatečně komfortních materiálů, pozornému řidiči jistě neujde koncernová synergie. Některé prvky jsou totožné s těmi, které se montují do osobních vozidel VW Golf! Koho netrknou například sdružené kruhové ovladače, musí pochopit v okamžiku, kdy si podrobněji prohlédne klíče od Constellationu. Pozor tedy, aby jste si je nezaměnili s těmi od manželčiny motorizované nákupní tašky!
Zatímco u technologického podvozku jsem nemohl zapomenout na hlubší zvuk motoru, u tahače bylo vše podle nejlepšího evropského vědomí a svědomí. Manuální řazení odpovídá zemi původního určení. Na evropských silnicích si u tahačů pomalu, ale jistě zvykáme na převodovky minimálně automatizované. Na druhou stranu je třeba ocenit čistý a jasný chod vozidla, znovu připomenout zajímavý vnější design a vyzvednout zcela dostačující interiér, i když bez různých příkras a serepetiček.Obě dvě vozidla pro mě byla zcela nová. Jsem si jist, že by se líbila i většině z vás. Uvidíme, jaký záměr s nimi nakonec MAN Latin America bude mít. Doufejme, že vám brzy přineseme zprostředkované zkušenosti přímo z pracovního nasazení na regulérních silnicích.
Zdroj: Trucker 10/10
Autor: Milan Olšanský