Představujeme
Volvo Trucks – Volvo FH Reloaded
Jiří Krenar 29.10.2018 06:46
Společnost Volvo Trucks se snaží neustále inovovat a vylepšovat svá vozidla, ale i služby.
Nyní přišlo s nabídkou vozidel řady FH v konfiguraci FH Reloaded. Jde o nové řešení od Volvo Trucks, optimalizované pro úspornou dálkovou přepravu. Volvo Trucks rozšiřuje své portfolio o několik nových a vylepšených řešení pro potřeby dálkové dopravy se speciálním zaměřením na potřeby dopravců ve střední a východní Evropě. Většina nových prvků přispívá k výraznému snížení spotřeby paliva, zlepšení doby provozuschopnosti a vyššímu pohodlí řidičů. Pět let po uvedení zbrusu nového modelu Volvo FH (v r. 2012) představuje Volvo Trucks svůj model FH Reloaded – nejúspornější nákladní vozidlo Volvo pro potřeby mezinárodní dopravy, vykazující nejnižší emise CO2. „Ve Volvo Trucks se snažíme neustále modernizovat a zlepšovat naše produkty i služby, což dokazujeme zaváděním nových řešení a dalším vylepšováním nabídky pro nejrůznější potřeby dopravců. Výsledkem nejnovějších vylepšení našich konstruktérů je model Volvo FH Reloaded. V rámci vývoje jsme spolupracovali s našimi zákazníky ve střední a východní Evropě. Nová řešení a služby se odrazí ve snížení spotřeby paliva až o 10 %, zlepšení doby provozuschopnosti a vyšším pohodlí řidičů,“ komentuje Robert Grozdanovski, viceprezident pro trh střední a východní Evropy.
Model Volvo FH Reloaded s motorem D13K (Euro 6) o výkonu 420 nebo 460 k se speciálním softwarem pro úsporu paliva, vyvinutý pro nasazení v prostředí dálkové dopravy. Ve výbavě najdeme i nejnovější verzi funkce I-See na bázi topografických údajů, zajišťující mimořádně konzistentní chování vozidla na trase i v čase s využitím komerčně dostupných map. Volvo FH Reloaded bylo současně odladěno ve prospěch vyššího pohodlí řidičů a jejich produktivity. Vylepšená izolace kabiny společně s novým systémem baterií zaručuje řidičům kvalitnější prostředí, životní podmínky i nižší hladinu hluku. Volvo Trucks pro model FH Reloaded vedle nových specifikací nabízí i servisní smlouvu Blue vč. konektivity. Prostřednictvím této technologie může servis na dálku sledovat opotřebení klíčových komponent nákladního vozidla a získávat např. informace o výkonu motoru, ujeté vzdálenosti a spotřebě paliva. Kontroly tohoto druhu snižují riziko neplánovaných zastávek, a když vozidlo dorazí do servisu, pracovníci jsou již plně připraveni uvést jej do pořádku v nejkratším možném čase.
Shrňme si základní specifikace verze FH Reloaded:
motor D 13 o výkonu 420/460 k
funkce I See vycházející s komerčních topografických údajů
speciální software pro úsporu paliva
tlačítka převodovky I-Shift na přístrojové desce
optimalizovaná aerodynamika
pohodlí pro řidiče – nižší hlučnost a vylepšená klimatizace
gelové akumulátory
lehká zadní náprava
sladění geometrie celé soupravy
pneumatiky s nízkým valivým odporem
předplatné balíčku služeb Dynafleet-Spotřeba a ekonomika po dobu tří let
školení řidičů
speciální nabídka servisní smlouvy Volvo Blue včetně konektivity.
Tolik zpracovaná tisková zpráva společnosti Volvo Trucks. A neskutečně rychle poté následovalo pozvání na redakční test obou vozidel. V sídle pražského zastoupení byly připraveny dvě testovací, tj. plně naložené soupravy Volvo FH 420 a 460 ve verzi FH Reloaded. S kolegou jsme si „střihli“ a já získal na první etapu výkonnější model FH 460 s tím, že na otočce se vystřídáme. A zcela záměrně jsem zvolil trasu po Pražském okruhu k Vltavě s odbočením na Strakonice. Vždyť stejnou trasu jsem projel před rokem se standardní soupravou FH 460. Takže bude možné porovnat data. Úkol je to svým způsobem nikdy nekončící a navíc konstruktéři, ale i programátoři přitom musí počítat s jedním zcela nevyzpytatelným prvkem, a tím je člověk, u nákladních vozidel řidič. Motor Volvo – u konkrétního testovaného vozidla FH jde o DC 13K Euro 6 – je vznětový přeplňovaný šestiválec o zdvihovém objemu 12,8 l. V prvním trucku má výkon 309 kW/420 k s největším točivým momentem 2100 Nm při 860-1400 min-1. Druhý motor má výkon 338 kW/460 k s největším točivým momentem 2300 Nm při 900-1400 min-1. Motorová brzda VEB+ s retardérem mají shodný výkon 75 kW při 2300 min-1. Stejná je i automatizovaná převodovka I-Shift AT2612F. Pokud jde o výbavu, ta standardní je zcela shodná u obou vozidel (současný standard je takový, že vozidla – a hlavně ta, určená pro mezinárodní nákladní dopravu – jsou vybavena celou řadou asistenčních systémů, ať už jde o ABS/ASR, ESP, Line Assist Cruise Control s protinárazovým varováním, bezpečnostní brzdou atd.), v příplatkové výbavě jsou jenom drobné odlišnosti, méně výkonné „efháčko“ má překvapivě o pár položek navíc. Nahlédnu-li do technického listu standardní verze FH 460, tak vlastně nic jiného nevidím. Ono opravdu došlo hlavně k modifikaci řídicích jednotek.
Tři schody a jsem usazen za volantem tahače FH 460 Reloaded. Seřizuji sedadlo, volant a zpětná zrcátka. Ještě zasunout kartu do tachografu a zvolna vyjíždím ze servisu importéra v Čestlicích. Jakmile se „vymotám“ se soupravou z obchodní zóny na dálnici, instruktor mě ihned přesvědčí, abych aktivoval adaptivní tempomat. V ideálním případě, při dlouhé jízdě po dálnici, jede vozidlo se zapnutým adaptivním či prediktivním tempomatem a řidič „jenom točí“ volantem. Tím klíčovým „hráčem“, který veškerou snahu konstruktérů o nižší spotřebu a efektivní i bezpečnou jízdu může zhatit, je člověk za volantem. Proto ta snaha co nejrychleji „svěřit“ řazení rychlostních stupňů na řídicí jednotky, adaptivní tempomaty a automatizované převodovky. Tady je navíc systém I-See se základním mapovým podkladem, který funguje i na území České republiky. A tak opravdu jenom „točím“ volantem, dávám znamení směrovými světly při odbočení na Pražský okruh, a máme štěstí, těsně po obědě je překvapivě slabý provoz a obě soupravy (kolegu s FH 420 vidím ve zpětném zrcátku) uhánějí k Vltavě. Tempomat je nastaven na 85 km/h a protože při jízdě z kopce umožňuje jet o 10 km/h rychleji, zasahuji do jeho nastavení a na začátku klesání, tj. při vjezdu do Cholupického tunelu snižuji rychlost na předepsaných 80 km/h. Za pár minut už odbočujeme směrem na D4. Souprava zvolna nabírá nastavenou rychlost a vlastně až k úpatí stoupání na Cukrák jede shodně jako standardní FH 460. S ohledem na „holandský“ stálý převod (přev. poměr 2,31-1), který je spořivý, ale není vhodný do kopcovité krajiny, motor docela rychle „ztrácí dech“ a automatizovaná převodovka svižně podřazuje na nižší rychlostní stupně. V polovině nejprudšího stoupání, kde je u přechodu pro chodce omezena rychlost na 50 km/h, ukazuje displej palubního počítače, že je zařazen 7 rychlostní stupeň a souprava drží rychlost 40 km/h. Víc “nedá“. Pokus o podřazení a svižnější rozjetí pomocí „kikdownu“ se setkává s nezdarem, tato funkce je u verze FH Reloaded blokována. Takže zvolna nabíráme rychlost až zase na vrcholu stoupání. Zajímavou novinkou je, že tempomat dokáže rozjet soupravu už od rychlosti 30 km/h.
Jestliže 460 koní v mém tahači zdolalo prudké stoupání statečně (jako vlastně i ta další, méně prudká, o to ale delší), ovšem velmi pomalu, pak v druhém voze 420 koní „makalo“ ještě více. Předpokládal jsem, že na konci první etapy, tedy na otočce, budu muset hodně dlouho čekat, než kolega přijede. To zdržení na celé trase překvapivě dělalo jenom necelé 3 minuty! Pojďme se podívat do kabiny. Nová generace tahače Volvo FH, včetně verze Reloaded, nabídne kvalitní pracovní prostředí, tj. dostatek prostoru, opravdu solidní zpracování použitých materiálů v kabině, a jak je u švédských trucků již dlouhá léta pravidlem, vysokou úroveň ergonomie. Konkrétní vozidla byla navíc již vybavena integrovaným informačním systémem se 7” dotykovým displejem, se systémem Dynafleet OnBoard atd. Kabina Globetrotter nabízí i dvoumetrovému řidiči solidní prostor jak na práci, tak na odpočinek. Vedle zcela nového lůžka nechybí dostatečné množství odkládacích schránek, šuplíků, poliček atd. Příjemně objemná je i boční, zvenku přístupná velká schrána. Když se usadíte za volant – výborně seřiditelný ve dvou rovinách, což platí i o pneumaticky odpruženém sedadle – máte před sebou velmi dobře čitelné přístroje. A měl bych dodat, že převodovka I-Shift má i funkci samočinné volnoběžky I-Roll, umožňující „plachtění“. Volant má na vodorovných příčkách značné množství satelitních spínačů, ale dá se na to zvyknout. Naprosto jednoduchá je obsluha automatizované převodovky I-Shift. Volič jízdních režimů se proměnil v tlačítka umístěná vpravo ve střední části palubní desky.
Chválím vnější zpětná zrcátka (jejich tvar, štíhlost i umístění dostatečně daleko od „A“ sloupku jsou v této kategorii trucků jednoznačně nejlepší). I-Shift řadí naprosto precizně, bez nějakých rázů či lupnutí, takže velká pochvala. U křižovatky Skalka s kolegou měníme vozidla. Čeká mě zpáteční cesta, na které jsou dvě táhlá, ale nikoliv prudká stoupání a jedno prudší s nemožností se řádně rozjet (od Vltavy Cholupickým tunelem k dálnici D1). Opět aktivuji adaptivní tempomat, nastavuji limit na 85 km/h a pouze koriguji směr vozidla volantem. Vše ostatní obstarává technika, čidla a nově nastavený software řídicích jednotek. Pravda, výkon 420 koní je vhodný pro vnitrostátní dopravu. Ale s ohledem na kopcovitý charakter naší krajiny bych i tady trochu váhal. V případě, že budu mít dlouhodobou zakázku na přepravu lehkých dílů, třeba pro automobilový průmysl, pak takový výkon stačí. Ale 460 k už se dá využít i pro dálkovou dopravu. To je můj subjektivní názor na rozdíl ve využití obou testovaných tahačů FH 420 resp. FH 460 Reloaded.
A teď pojďme k výsledkové „listině“. A rovnou hlásím, že jsem nevěřil svým očím. Na trase dlouhé 121 km jsem dosáhnul s FH 460 Reloaded průměrnou rychlost 74,04 km/h. Výsledná průměrná spotřeba byla 34,03 l/100 km, což je skoro o 3 litry nižší než stejná trasa projetá se standardním tahačem FH 460. Ano, horší byl jízdní čas a to skoro o 8 minut. U soupravy FH 420 Reloaded byla spotřeba o něco vyšší a jízdní čas o něco delší. Chválím u obou vozidel výborné odhlučnění kabiny i její výbavu s programovatelným nezávislým topením, klimatizací, apod. Stále jsem nadšen z výborného výhledu od volantu, zvláště na kruhových objezdech jsem vždy dobře viděl prostor šikmo vlevo. Naprostá pochvala pro ovládání vozidla i ergonomické zpracování palubní desky.
Převzato z časopisu