Představujeme
Volvo RM - Finišer v akci
Milan Olšanský 18.01.2010 00:12
Představujeme
Pokládkou asfaltového povrchu bývá finišovaná stavba silnic. Opojný smrad živičné směsi, horko od země a svižný pracovní postup – to jsou atributy práce strojníků silničních finišerů.
Každý z nás alespoň jednou denně spočineme nohou či kolem svého vozidla na asfaltovém povrchu silnice. Pro drtivou většinu jde o běžný kontakt s realitou všedního dne. Jsou však profese, společnosti a výrobci strojního zařízení, pro které je to doslova „chléb vezdejší“.Jedním z takových producentů je globální společnost AB Volvo, která má ve své obrovské organizaci začleněnu divizi Stavebních strojů – Construction Equipment – produkující, kromě jiného, ucelenou skupinu výrobků shrnutých pod jednoduchý název Silniční mechanizace – Road Maschinery. A protože jde o známou, globální a opravdu velkou společnost, nikoho nepřekvapí, že v rámci zmíněné skupiny stavebních strojů značka Volvo nabízí kompletní sortiment zařízení pro stavbu silnic. Ovšem nebylo tomu tak vždy.
Až do nedávna nabízelo AB Volvo především stroje pro přípravu terénu ke stavbě silnic, po nichž se ostatně záhy mohly prohánět i nákladní či osobní vozy stejné značky. To, co v nabídce chybělo, byla technika schopná položit asfaltový koberec a provést finální úpravu. Vše se však změnilo k lepšímu v roce 2007, kdy AB Volvo zakoupilo za 1,3 mld. USD jedničku na trhu v nabídce silničních válců a povrchových finišerů, divizi Road Development Business Unit, amerického molocha v mnoha oborech, firmy Ingersoll-Rand. Švédský gigant tak zkompletoval svoji nabídku stavebních strojů a stal se exkluzivním výrobcem zařízení a strojů pro celý technologický řetězec silničního stavitelství.
Kolové i pásové finišery
V ten okamžik se v nabídce Volvo objevily také asfaltové finišery na kolových či pásových podvozcích, které kdysi před více než půl stoletím vyvinula německá společnost ABG a během let je vypiplala k oborové dokonalosti. Mnozí z oboru silničního stavitelství si živě pamatují finišery Titan, ostatně celá řada takových strojů je ještě v u nás v provozu.Dnešní finišery Volvo řad ABG 5820 až 8820 sice již nenesou jméno Titan a jsou vyvedeny ve firemních žlutočerných barvách, ale pořád těží z mnoha unikátních patentovaných konstrukčních řešení ABG, své původní značky. Velkým přínosem značky Volvo původní konstrukci je implementace pověstné vysoké úrovně bezpečnosti a spolehlivosti provozu. Důležitým momentem je však také například využití vlastních motorů Volvo k pohonu finišerů – výhodou je jednotný servis – jedna firma na pohon i nástavbu. Dříve bylo zapotřebí v tomto ohledu počítat minimálně s partnery dvěma (používaly se motory Deutz, Perkins, Cummins).
Hlavní konstrukční skupiny finišeru zahrnují násypku, pohon strojního zařízení a pracovní lištu – to vše je doslova srdcem stroje. Právě tento kus zařízení rozhoduje do největší míry o kvalitě odvedené práce. I když by se mohlo z pohledu běžného uživatele silnice zdát pokládání živičného povrchu nudnou a relativně jednoduchou záležitostí, opak je pravdou. Asfaltovou směs je nutno na základní povrch stavby nanést nejen ve správné šířce a tloušťce, ale také v odpovídající míře zhutnění a hlavně v normovaných tolerancích rovinnosti a dalších měřitelných geometrických veličin.
Unikátní hydraulický systém
Finišery Volvo jsou jedinými na světě, které pro ovládání pracovní lišty používají pouze a výhradně hydraulické, automaticky regulované okruhy. Kromě toho, že nabízí pracovní lištu v šířkách 2,5 m až 16 m (světový unikát), velmi jednoduše rozšiřovanou pomocí standardizovaných segmentů, mají k dispozici systém dvounásobného zhutňování pokládané směsi. Teoreticky může zhutnění za „žehličkou“ – lištou dosáhnout hodnoty až 94 – 95 %. Běžnější je však použití zhutnění na cca 85 %, které dovoluje ještě celou řadu korekcí finálního povrchu pomocí pryžových či ocelových válců různých hmotností. Dalším unikátním zařízením je systém druhého hydraulického (vyrovnávacího) válce, který plní hned tři funkce.
Při zastávce finišeru automaticky zablokuje vertikální posun lišty, a tím jí nedovolí vytvořit na povrchu silnice jakousi proleženinu, při použití nehomogenní asfaltové směsi (i to se může stát) udržuje lištu v potřebné výšce, aby nedocházelo k výrobě vlnitého povrchu, a konečně do třetice blokuje vertikální posun lišty, tentokrát ve smyslu pohybu vzhůru, při opětovném rozjezdu finišeru. Nedovolí vytvořit vyboulený povrch v důsledku studeného vměstku směsi. Hydraulika je nomen omen finišerů Volvo. Při šířce pracovní lišty nad 7,5 m zajišťují přídavné hydraulické válce rovinnost lišty, která má díky vlastní hmotnosti a pružnosti materiálu zcela logické sklony k průhybu do tvaru běžně označovaného „vrtule“. Další specialitou finišerů švédské značky je systém elektronického řízení, diagnostiky stroje a případného chybového hlášení. Nejen, že hardware je výrazně přizpůsoben strojníkovi, ale Volvo dokonce nabízí komunikaci stroje s okolím v mnoha jazycích, mezi nimiž nechybí ani čeština! Při vědomí, že během jednoho roku může výrobce v ČR prodat cca 4 až 5 finišerů, je to počin opravdu královský!Řeklo by se – asfaltér – ale jak vidno, i takové pokládání asfaltového povrchu chce svůj fištrón, a hlavně dokonalou techniku.
Zdroj: Trucker 12/09
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)