Představujeme
Volvo Buses – Volvo Buses s Euro 6 a poté
Dagmar Braunová 16.07.2013 05:36
Na konci dubna uspořádala společnost Volvo Buses prezentační akci pro především evropské novináře s ústředním tématem Volvo Buses s Euro 6.
Součástí dvoudenní akce ve městě Borås byla prezentace novinek v souvislosti s nástupem emisní normy Euro 6, nový design autokarů 9900 a 9700, hybridní vozidla včetně hybridu s externím nabíjením a také návštěva výrobního závodu v Borås. Slavnostní prezentace vozidel proběhla při společenském setkání v centru Åhaga, zajímavém zrestaurovaném lokomotivním depu. Druhý den byla vozidla kromě plug-in hybridu k dispozici na části polygonu Hällered. K přesunům v rámci Borås byl využit kloubový autobus vyvinutý v rámci projektu European Bus System of the Future (EBSF), dlouhodobě testovaný v Göteborgu. Tradice Volvo začala v roce 1927 právě v nedalekém Göteborgu. Továrna v Borås byla vybudována na konci sedmdesátých let 20. století a postupně rozšířena. Kapacita výroby je až 4900 podvozků (CBU) a 4800 kitů (CKD) ročně. V současnosti zaměstnává závod necelých 300 lidí v jedné směně. Odpolední práce je zde výjimkou, ale využití kapacit takto je možné. Továrna kolegům připomínala spíše výrobu kamionů. Pro EURO 6 využije Volvo Buses jedenáctilitrový, osmilitrový a pětilitrový motor a hybridní technologii. Prototypy pro EURO 6 se vyrábějí v Borås, kde bude hlavní závod pro tuto technologii. Počítá se zde s úpravami stanovišť v závodě a s proškolením zaměstnanců. Technologicky nejzajímavější novinkou byl hybrid s externím nabíjením (plug-in hybrid). Technologie dle Volvo Buses umožní redukci spotřeby energie o 60% v porovnání se současným dieselem.
Výroba pro komerční účely je plánována do dvou let. Technologie plug-in přináší skokově nižší spotřebu paliva i nižší emise. Provoz v elektrickém režimu je tichý a v daném místě bezemisní. Technologie bude nejprve testována třemi vozidly v provozu v Göteborgu. Demoprojekt počítá také s osmi vozy v roce 2014 ve Stockholmu. Hybridy Volvo s externím nabíjením vycházejí z modelu Volvo 7900 Hybrid s modifikací pro dobíjení z elektrické sítě pomocí pantografu na střeše vozu. Samozřejmostí je větší kapacita baterií tak, aby bylo možno ujet souvisle 7 km zcela v elektrickém režimu. Dobití baterií má trvat do deseti minut. Pokud není k dispozici nabíjecí stanice, pak funguje vozidlo jako klasický hybrid. Volvo momentálně uvádí, že dobíjení se bude realizovat v nabíjecích stanicích na konečných stanicích. Hybrid s externím nabíjením směřuje v rámci elektromobility do budoucnosti podobně jako trolejbusy s agregáty, bateriemi a superkapacitory. Bude zajímavé, jak se tyto technologie budou vzájemně doplňovat a přibližovat a kam povede dlouhodobý vývoj. Volvo Buses spolupracuje v projektu plug-in hybridu s dalšími švédskými subjekty. Částečně je projekt financován z programu EU Life+. Společnost Volvo Buses rozšiřuje svůj program o model nového kloubového autobusu s hybridní technologií. Volvo 7900 Articulated Hybrid bude mít kapacitu pro 154 cestujících a deklarováno je snížení spotřeby paliva o 30 % oproti obdobnému dieselu. Nabídka hybridních variant se tak rozšířila na tři varianty – nejkratší 10,6 m je zároveň základem patrových nástaveb zejména pro Británii, klasický je dvanáctimetr a nyní přibyl i kloubový autobus pro požadavky vyšších přepravních kapacit. Volvo 7900 Articulated Hybrid je osazen novým pětilitrovým dieselovým motorem 240 HP 900 Nm EURO 6. Pokles emisí je o 87 % u NOX a 50 % u částic oproti Euro 5. Nově vyvinutý je systém topení a ventilace.
Díky umístění souboru baterií v blízkosti střední nápravy je váha vozu rovnoměrně rozložena, což umožňuje nárůst kapacity cestujících. Jedná se o klasický Volvo paralelní hybrid, kde elektromotor (150 kW max) a diesel mohou být zapojeny odděleně i současně. S touto technologií bylo už prodáno okolo 1000. Od roku 2014 se Volvo chystá nízkopodlažní městský program pro Evropu orientovat na hybridy. Režim dobíjení při brzdění a tiché bezemisní rozjezdy na elektropohon jsme si vyzkoušeli na polygonu Hällered. Polygony tohoto typu – bezprovozové silnice v lese bez jakýchkoli komplikací nedávají výraznou možnost testování autobusu v podmínkách, pro které je určen, ani v žádných extrémech (např. s využitím vodních simulací jako v Mostě). Terénní převýšení bylo také malé. „Město“ bylo třeba si nasimulovat brzděním, zastavováním a rozjezdem. Zato to byla unikátní možnost se s kloubovým hybridem v rámci možností rozjet a ověřit si, že je to svižné a dobře ovladatelné vozidlo. Nový design, nižší váha, nový jedenáctilitrový motor. – to byla premiéra autokarů Volvo 9700 a 9900. V autokarovém segmentu ještě nabídku doplňuje typ 9500. Upgrade proběhl u dvou kompletních typů Volvo – prémiového 9900 (na první pohled lze identifikovat dalšími dveřmi na straně řidiče a šikmou boční linkou díky „divadelní“ podlaze) a klasického 9700. Tento model je nejoblíbenější verzí právě v České republice, dopravci mají rádi i sílu jeho do nynějška „třináctilitru“.
Nové modely 9900 a 9700 budou mít nové motory EURO 6 v objemu jedenácti litrů – v souladu s inovacemi a odlehčením autokaru. Novými prvky u obou autokarů jsou kromě nižší váhy a motoru EURO 6 také nový design čela a zádi. Evidentně se vzhled posunul k hladším a aerodynamičtějším liniím. Změny potkaly i nárazník a umístění a vzhled emblému Volvo. Nový motor splňuje jak emisní normu EURO 6, tak dociluje dle výrobce i nižší spotřebu o 2 % a nižší hlučnost. Pro řidiče je jistě příjemná couvací kamera a inovovaná zpětná zrcátka a vylepšení reflektorů a jejich dosahu do problémových míst, kde se pohybují lidé. Sedadla nově odlehčují vozidlo o 120 kg. Je zajímavé, že v delším výhledu je počítáno s hybridem i u autokaru. Zdánlivou neopodstatněnost nasazení hybridní technologie u vozidla pro dopravu na delší vzdálenosti s poměrně konstantním režimem plynulé jízdy vysvětlují ve Volvo tím, že lze předpokládat u zájezdové turistiky v budoucnu přísná omezení pro vjezd do městských center. Tam by právě využití hybridní technologie mohlo být díky nízkoemisnímu nebo krátkodobě bezemisnímu režimu jízdy konkurenční výhodou.
K otestování na polygonu Hällered jsme si vybrali prémiový třínápravový jedenáctilitrový 9900, se kterým není v ČR zatím příležitost se setkávat a univerzální 9500 se slabším motorem D8K (osmilitrový motor nahrazuje u Volvo nejbližší slabší a silnější). Na bezproblémové rovné trati s minimálním převýšením nebyl mezi pocity z jízdy s oběma autokary výrazný rozdíl, pohledem je ovšem nyní při změně designu rozeznatelnost obou vozidel jasně dána. K tomu, že se z pohledu řidiče jelo pohodlněji v 9500, přispělo patrně lépe seřízené pérování sedadla řidiče, v 9900 to opravdu silně houpalo. Také řazení příjemného robotického automatu I-shift se jevilo u slabšího vozu jako plynulejší. Pro jízdy byly kromě tří autokarových typů připraveny i oba hybridy – standardní a kloubový a linkový Volvo 8900. Společnost Volvo Buses v rámci Evropy dále koncentruje finální výrobu autobusů, takže ve druhé polovině roku 2013 zde bude jedinou karosářskou kapacitou polská Wroclaw, a to i pro domácí trh ve Švédsku. Logisticky osvědčená je kombinace výroby podvozků Volvo Buses v Borås a karosování ve Velké Británii (např. Wrightbus), kde se velice dobře uplatňují veřejně podporované hybridy. Volvo Buses nadále podporuje i spolupráci se španělskými karosáři zejména v oblasti autokarů (Irizar, Sunsundegui). Důležitá pro Volvo Buses je výroba a výrobní kapacity v Americe a Asii, kde je zaznamenáván velký rozvoj. Výrobní závody jsou v Mexico City a brazilské Curitibě v Jižní Americe – autobusy jsou pak kompletovány zejména karosářem Marcopolo. V Severní Americe jde o kanadsko-americký Novabus.
Velké investice byly vloženy do výrobního závodu v Bangalore v Indii a v čínské Šanghaji pak je to výroba v závodě Sunwin. Součástí strategie obecně je kromě podpory vybraných karosářů co nejširší nabídka podvozků s dlouhou životností a následná poprodejní podpora. Výrobce se hlásí k požadavkům na kvalitu, rychlost dodávek, ekonomii nákladů, péči o lidi a životní prostředí se zaměřením na strategii do roku 2015. Volvo je zároveň výrobce motorů a podvozků a vyvíjí základní technologie. Proto je velmi těžké zachovat zároveň tradici, kompaktnost a úroveň značky a zároveň nabízet široké portfolio, a to vše efektivně a s optimálními náklady. Volvo Buses se rozhodlo k velmi odvážnému kroku a výrazně posiluje hybridní technologie zejména v městském segmentu, kde je jasné, že podpora z veřejných prostředků měst a států je pro rozšíření hybridů v současnosti téměř nepostradatelná. Jasně směřuje přes hybrid s externím nabíjením k čistému elektrobusu. Hlásí se stále k technologiím v rámci BRT, ale je otázka, nakolik pro Evropu. Zcela opouští motory na plyn. V rámci maximální efektivnosti také zjednodušuje nabídku dieselových motorů a koncentruje výrobu. Čas ukáže, nakolik je tato strategie úspěšná.
Převzato z časopisu