Představujeme
Volkswagen – Jízdní premiéra Caddy Alltrack
Jiří Krenar 17.03.2016 05:59
Oficiální výstavní premiéru měl VW Caddy Alltrack na podzim 2015. Motoristickým novinářům byl představen při jízdních testech v únoru 2016.
Už jsme se o tomto modelu krátce zmínili v loňském říjnovém vydání Dopravy a silnice, protože Volkswagen Užitkové vozy poprvé vystavil nejnovější verzi svého bestselleru Caddy v módním offroadovém stylu na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (15. až 27. září 2015). Jmenuje se Caddy Alltrack a ve své podstatě jde o nástupce modelu Cross Caddy (test v DaS 10/2013), a stejně tak bude v nabídce ve verzi osobní i skříňový vůz.
Novinářskou premiéru s jízdními testy připravil výrobce v Rakousku ve Vídni. Tady musím podotknout, že sraz byl na vídeňském letišti na parkovišti, takže na akci, která trvala zhruba týden, průběžně přilétávali novináři z celé Evropy. Česká výprava ovšem – tak jako slovenská, maďarská, slovinská či chorvatská – přijela po ose. Hned u letiště jsme převzali testovací vozidla, a s pomocí navigace jsme namířili jižním směrem, asi tak někam na Bruck an der Leitha (možná se pletu, ale v tomto místě zanechal své stopy i dobrý voják Švejk). Po nějakých dvaceti kilometrech po dálnici nás navigace zavedla do areálu Driving Campu Pochfurth, tedy do střediska výcviku jízdy. Po krátké prezentaci k vozidlu, jsme konečně dostali možnost vyzkoušet si nové Caddy Alltrack při jízdě. V rámci areálu byla možnost v organizované skupině absolvovat „klouzání“ na fólii, tedy vyzkoušet si systémy ABS a ESP, nebo pod dozorem instruktora vyzkoušet jaký náklon Caddy zvládne, případně vyšplhat na malý kopec (no, spíše haldu), ale protože bylo sucho, k výjezdu nebyl nutný ani pohon všech kol. Zato jsme si mohli vyzkoušet rozjezd do kopce s pomocí asistenčního systému, či sjíždění kopce s pomocí dalšího asistenčního systému. Kdo si chtěl vyzkoušet Caddy Alltrack v běžném provozu (k dispozici ale byly pouze dva nejvýkonnější motory z nabídky, jeden s automatizovanou dvouspojkovou převodovkou DSG, druhý s manuálně řazenou šestistupňovou převodovkou), mohl vyjet s pomocí navigace na několik připravených okruhů. Bohužel, jižně od Vídně je v podstatě rovina, všechny cesty jsou asfaltové ale sem tam se našla nějaká „polňačka“, která nebyla vysypána šotolinou. Takže terénní schopnosti vozidla vlastně nebylo kde vyzkoušet. A je to vůbec auto do terénu?
Technické představení
Nejnovější varianta lehkého užitkového vozu a rodinného MPV se výrazně odlišuje od ostatních verzí Caddy exkluzivními 17“ koly „Quito“ z lehké slitiny, novým metalickým lakem v odstínu béžová Mojave a na přání dodávaným pohonem všech kol 4MOTION. Dále vozidlu dodává robustní vzhled celá řada individuálních stylistických prvků v oblasti vnější výbavy, doplněných matně stříbrnými prahovými lištami s nápisem Alltrack. Černé ochranné lemování podběhů kol, černé boční prahy a spodní části nárazníků umocňují robustnost vozidla. Zároveň tvoří vizuální kontrast s vnějšími díly karoserie lakovanými v barvě vozu. Patří mezi ně nárazníky, boční ochranné lišty nebo kliky dveří. Ochranný panel spodní části vozidla je černý se stříbrným doplňkovým prvkem. Všechny uvedené úpravy zdůrazňují offroadový vzhled nového modelu Alltrack. Nový Caddy Alltrack v offroadovém stylu zaujme rovněž specifickou lakovanou mřížkou masky chladiče s třemi chromovanými ozdobnými lištami, stříbrně lakovanými kryty vnějších zpětných zrcátek osobních verzí, dvojitými světlomety s halogenovými žárovkami H7, mlhovými světlomety, tmavě tónovanými krycími skly zadních světlometů, logy Alltrack na masce chladiče a zádi a stříbrnými podélnými střešními nosiči. Osobní verze Alltrack jsou v interiéru vybaveny sedadly čalouněnými tkaninou „7Summits“, známou z ostatních modelů Alltrack, a sklopnými stolky na zadních stranách opěradel předních sedadel. Ve skříňové verzi nalézají uplatnění sedadla čalouněná robustní tkaninou „Pilion“. Obě modelové varianty disponují koženým paketem (volant, páka ruční brzdy, manžeta řadicí páky) se stehováním v muškátovém odstínu. Osobní verze mají ještě širší výbavu, která zahrnuje mimo jiné nastavitelnou středovou loketní opěrku a chromovaný paket (otočný ovladač světlometů, ovladače pro nastavování vnějších zpětných zrcátek a ovládání oken a tlačítko na páce ruční brzdy), pedály se vzhledem hliníku, podlahové rohože Alltrack s prošíváním v muškátovém odstínu a ozdobné obložení na komfortní přístrojové desce v provedení „Carbon Square Dark“.
Základem je vždy nejnovější generace modelové řady Caddy, výbava zahrnuje mnoho prvků vyšší výbavové linie Comfortline a k dispozici jsou všechny kombinace motorů a převodovek, které jsou dostupné v rámci široké nabídky pro výbavovou linii Trendline. Aktuálně lze objednávat čtyři úsporné vznětové motory 2.0 TDI s výkonem 75 až 150 k, tři zážehové motory 1.0 TSI, 1.2 TSI a 1.4 TSI s výkonem 84 až 125 k a úsporný motor 1.4 TGI na zemní plyn s výkonem 110 k. V závislosti na motoru jsou na výběr pětistupňové nebo šestistupňové manuálně řazené převodovky, resp. šestistupňové nebo sedmistupňové dvouspojkové převodovky DSG. Nový Caddy Alltrack lze navíc na přání objednat s pohonem všech kol 4MOTION. Sériová výbava zahrnuje vždy asistenta pro rozjezd do kopce, zatímco osobní verze modelu Caddy Alltrack disponuje navíc manuální klimatizací, paketem „Světla a výhled“ (se samostmívacím vnitřním zpětným zrcátkem, automatickým ovládáním světlometů, světlomety pro denní svícení, funkcemi „Leaving Home“ a „Coming Home“ a stěrači s variabilním intervalem stírání řízeným senzorem deště), omezovačem rychlosti a audiosystémem „Composition Colour“ s 5“ dotykovým displejem.
První jízdní dojmy
Pohon 4Motion bohužel nebylo možné nikde vyzkoušet (tato zima je prostě nějaká „divná“), jednak jsme se pohybovali v rovině a hlavně bylo naprosté sucho. Elektronické asistenční systémy tak také měly minimum možností se představit jinak, než na již dříve testovaném Caddy. Pokud jde o efektní doplňky, je dobré si uvědomit, že vozidlo má jenom o pár milimetrů větší světlou výšku než standardní Caddy s pohonem -4Motion. Elegantní stříbrné kryty pod motorem jsou plastové, tudíž toho moc neochrání, pravdou ale je, že za příplatek lze nechat namontovat na Caddy Alltrack hliníkové kryty. Takže verze Alltrack je efektní, pohon všech kol využijete jak na sněhu, tak i na blátě na polních cestách, ale tím nejpodstatnějším limitujícím prvkem je světlá (naprosto silniční) výška vozidla. Ano, jistě se dá v nabídce „dvorního úpravce VW“ společnosti Siekel najít možnost zlepšit světlou výšku apod. Ovšem to už bude Caddy Alltrack stát dost přes jeden milion korun. Na český trh se tato verze LUV Caddy dostane až ve druhé polovině roku 2016! Takže ceny nejsou známy, ale možná pro srovnání, na německém trhu začínají ceny verze Caddy Alltrack van na 19,618 EUR, resp. 24 359 EUR osobní verze se základním zážehovým motorem TSI s výkonem 84 k. Přesto už importér eviduje šest objednávek. Mimochodem předchozí generace VW Gross Caddy se na českém trhu prodalo 123 ks. Akce skončila v podvečer a tak se zapadajícím sluncem za zády jsme minuli Vídeň, a dobře usazeni ve VW T6 Caravelle jsme uháněli přes Brno na Prahu. Shodli jsme se s kolegy, že Alltrack je atraktivní, jízdní vlastnosti na silnici či na běžných polních cestách má opravdu dobré, ale pro českého zákazníka bude důležité cenové navýšení od běžné verze s pohonem 4Motion. A také už se těšíme na redakční test, v ideálním případě s karoserií van.
Převzato z časopisu