Představujeme
Veletrh KWT-Expo – Mercedes-Benz Unimog desetkrát jinak
Petr Beneš 03.08.2016 10:11
V okolí německé obce Roding v Bavorsku se konala výstavní a předváděcí akce lesní techniky s označením KWT-Expo.
Zúčastnilo se jí 544 vystavovatelů a probíhala na ploše celkem sedmi hektarů. Ačkoli se nekonala prvním rokem, tak letos byla svou rozlohou největší akcí ve své historii. Také zájem odborné veřejnosti byl značný. Na výstavě měla velké zastoupení také vozidla značky Mercedes-Benz z divize Mercedes-Benz Special Trucks.
Bezpečná cesta do výšin. Hned na okraji byl vystaven off-roadový speciál Unimog U 5023. Jedná se o nejvýkonnější typ vybavený šestiválcovým motorem s maximálním výkonem 220 kW/299 k. Off-roadový speciál Unimog je postaven na žebřinovém rámu, který se při překonávání i velkých terénních nerovností pohybuje (je příčně zkrutný). Na robustní rám nástavby firmy Werner navazují silné teleskopické opěrné nohy. Ty vzájemně spolupracují s výsuvem a zdvihem hydraulické ruky. Pod každou opěrnou nohou se nachází senzor, který snímá zatížení, a informace zasílá na řídiící jednotku. Podle těchto dat se vypočítává, jak daleko lze vysunout teleskopickou ruku či do jakého úhlu při daném vysunutí je možné ji sklopit do strany bez ztráty stability vozidla. Plošinu je možné zvednout do výšky až 22 m nad zem, přičemž ovládání všech funkcí je v plošině, včetně vypnutí a nastartování motoru. Ovládání je možné si vzít i s sebou a celou plošinu zvedat a spouštět ze země. V plošině jsem měl možnost se zvednout nahoru a zajímavé bylo, že i ve výšce 22 m jsme byli zcela bez jakýchkoli výkyvů. Plošina i s vozidlem byly ve vodorovné poloze, přesto, že Unimog stál na příkrém terénu. Jedná se tedy o vhodnou soupravu pro výškové práce i v obtížně dostupných oblastech. Vozidlo má brodivost na úrovni 120 cm a ke stabilitě přispívá i nové středové uložení motoru.
S lesní kabinou ještě univerzálnější. Firma Werner se podílela i na další nástavbě. Je také výrobcem kabin a právě svou lesní kabinu instalovala na nosič nářadí Unimog U 530. Druhou kabinu v prostoru za normální kabinou má nosič proto, aby obsluha měla dobrý výhled na přívěsný štěpkovač. Kabina Werner je speciálně vyvinutá pro práci se štěpkovačem, takže ji lze zvednout do výšky, má integrováno ovládání hydraulické ruky, štěpkovače a motoru Unimogu. Je vybavena klimatizací. Po skončení práce se zafixuje ve spodní poloze a Unimog může být využíván i k dalším činnostem – například pro zpracování hmoty o menším průměru s čelně neseným štěpkovačem, poháněným předním vývodovým hřídelem přímo od motoru. Přívěsný štěpkovač byl poháněn zadním vývodovým hřídelem Unimogu, který dokázal přenášet plných 300 k výkonu motoru. Výkon štěpkovače dosahuje při optimálním zásobení 160 krychlových metrů štěpky za hodinu. Vyrábí jej firma Heizohack. K ovládání hydraulické ruky Palfinger se využívá hydraulický systém Unimogu. Vozidla Unimog najdou v lesnictví využití i například v agregaci s navijákem při přibližování kulatiny, při manipulaci pomocí čelního nakladače, rozebírání balíků krmiva pro zvěř v zimním období, nápravě škod od zvěře, se štípačem dřeva poháněným vývodovým hřídelem či při údržbě krajiny pomocí žacích strojů či mulčovačů a údržbě svážních a dalších cest.
Dvě novinky u vozidel Unimog. Štěpkou od štěpkovače Heizomat byl plněn nový transportní návěs Cargos 750 firmy Claas na tandemovém podvozku, který je kromě siláží a senáží vhodný i pro dopravu této hmoty. Objem korby činí 52 m3. Jeho hydraulicky výkyvná oj byla agregována do spodního závěsu druhého Unimogu U530 v provedení pro využití v zemědělství. Hned spodní závěs s povoleným zatížením 3000 kg byl první novinkou vozidel Unimog, která byla v expozici prezentována. Druhou pak byly nové pneumatiky Michelin o velkém průměru. Jsou vhodné zvláště pro využití vozidla v zemědělství, protože nabízí zvýšenou kontaktní plochu. Unimog byl dále vybaven systémem pro centrální regulaci tlaku vzduchu, který dovoluje vytěžit maximum z pozitivních vlastností pneumatik. Snížením tlaku vzduchu při práci na poli se ještě dále zvýší kontaktní plocha a sníží měrný tlak na půdu. Vyšší rychlost, nižší náklady. V dopravě se Unimog ve srovnání s kolovými traktory vyznačuje vyšší rychlostí i lepším pohodlím a nižšími náklady na palivo a na pneumatiky. Proto je vhodným strojem i pro přívod vody k postřikovačům či k dopravě hnojiv na pozemky. Zároveň ale může být využíván všestranně. Kromě dopravy s návěsy či přívěsy také při sklizni pícnin v agregaci se žacími kombinacemi, shrnovači či lisy. Díky své velké světlé výšce je vhodný k agregaci s taženými postřikovači, kde se jako výhodné uplatní řízení všech kol či plynulý pojezd pro udržování konstantní pojezdové rychlosti.
Produktivní při manipulaci. Unimog také může být ve spojení s čelním nakladačem zcela samostatný, co se týká nakládky materiálu na agregovaný přívěs či návěs. Do pracovního prostoru obsluha vidí lépe, než u kolového traktoru, díky krátké kapotě motoru. Značné usnadnění obsluhy dovoluje nový ergonomicky vyřešený kombinovaný joystick, s nímž lze jednou rukou ovládat současně dvojici hydraulických funkcí – například zvedání a vyklápění lopaty. Práce s nakladačem je také výrazně příjemnější, jakmile je Unimog vybaven hydrostatickým pohonem pojezdu. Čelní nakladač od firmy Hauer lze snadno odpojit a to včetně hydraulických rychlospojek, a získá se volný čelní nástavbový prostor. Zároveň jej tento výrobce vhodně přizpůsobil podvozku Unimogu, takže zůstává zachována vysoká světlá výška vozidla.
Možnosti univerzálního ramene. Za dobu vývoje a výroby Unimogu představil Mercedes-Benz ve spolupráci s dalšími výrobci velice širokou škálu nářadí a příslušenství, která lze agregovat do předního prostoru. U vozidel Unimog v komunálních službách je běžné, že při svém celoročním nasazení využívají možnosti záměny příslušenství nebo výměny jen pracovního zařízení na univerzálním rameni. Na rameno lze osadit nejenom sekačky, ale také například pilu na větve. Dokumentoval to nosič nářadí Unimog U427, vybavený hned trojicí ramen. Vpředu byla umístěná sekačka, agregovaná na univerzálním rameni od firmy Mulag. S tímto ramenem lze snadno vyžínat krajnice a příkopy. Rameno má možnost bočního posunu a výměny příslušenství. Sekačka se zároveň nachází blízko Unimogu a je-li zapotřebí odstranit větve z okolní vegetace, lze sekačku sklopit před vozidlo, a větve ořezat pomocí pily na předním nebo bočním rameni. Prostor za kabinou byl pak vyplněn nástavbou s třetím ramenem Mulag, osazeným hlavicí BRK 200. Tato hlavice je velice užitečná při drcení křoví a náletů do průměru 60 mm. I toto rameno ale lze osadit sekačkou pro vyžínání příkopů.
Široké možnosti výbavy. Unimog jako speciální produkt nabízí řadu originálních řešení, která práci s rameny usnadňují. Vystavené vozidlo je také prezentovalo. Na pravých dveřích kabiny bylo patrné panoramatické sklo pro široký výhled do strany a dopředu. Dvoumístná kabina dovoluje rozdělení úloh řízení a ovládání trojice ramen mezi dva pracovníky. Pokud bude chtít ovládat jedno z ramen řidič, může si díky systému VarioPilot posunout řízení na pravou stranu. Přitom bude mít i dobrý výhled vpřed díky skosené kapotě motoru. Pokud je zapotřebí velmi precizní regulace pojezdové rychlosti, lze Unimog vybavit hydrostatickým pohonem pojezdu EasyDrive. Praktická inovace chladicího systémuNové modely vozidel Unimog mají změněné umístění chladičů, které se přesunuly dolů za kabinu řidiče. Zde jsou velmi snadno přístupné, ještě lépe, než u traktorů. Nechají se také jednotlivě rozklopit a vyčistit. Účinnost chladičů značnou měrou přispívá k termické stabilitě motorů.
Šikovné řešení navijáku. Unimog U430 prezentoval soupravu pro práci v lese a údržbu oblastí s náletovými a dalšími dřevinami. V čelním rameni byl osazen frézou na pařezy, která může s možností bočního posuvu dosáhnout až do vzdálenosti sedmi metrů. Fréza byla poháněna výkonovou hydraulikou Unimogu, ale existují i verze s pohonem od předního vývodového hřídele. Rameno bylo uchyceno do upínací desky Euro, a lze jej tak jednoduše odpojit. V prostoru za kabinou byl pak šikovně schovaný hydraulicky poháněný jednobubnový naviják, který dodala firma Schlang & Reichart. Pod zadní nápravou je Unimog doplněn o opěrný štít. Ten lze hydraulicky spustit k zemi, kde slouží pro zachycení reakční síly při přitahování dřeva anebo vytrhávání pařezů. Tlačná síla pístnic štítu dosahuje 80 kN a odpovídá tažné síle lana navijáku, která činí rovněž 80 kN. Překonává tak tažnou sílu navijáku u běžných lesních kolových traktorů, která činí většinou 60 kN. Plošinu za kabinou lze využívat pro přepravu žebříků či nářadí a motorových pil. Může být také vyměněna za jinou nástavbu. Rám plošiny je pro instalaci navijáku zesílený a doplněn sklopnými postranicemi.
Všechny operace na jeden přejezd. Zařízení od firmy SÖDER bylo k vidění na nosiči nářadí Unimog U430. Provádí stržení krajnice, čímž krajnici vrátí normální podobu. Vzadu nesená vibrační deska má možnost vysunutí do strany a provádí zpětné utužení krajnice. Díky připojení a možnosti pohonu dvou zařízení na jednom vozidle lze provádět obě činnosti při jednom přejezdu a šetřit tak čas i náklady. Čelně nesená fréza je poháněna hydraulicky, ovšem s využitím vlastního hydraulického okruhu i chladiče oleje. Výkon dodává čelní vývodový hřídel Unimogu. Ten je v provedení s otáčkami 1000 nebo 540 min-1 a obsluha si požadovanou variantu zvolí pomocí přepínače v kabině. Na frézovací rotor navazuje lopatkové kolo, které oddělený materiál odhazuje do strany (podobný princip jako u sněžné frézy). Fréza může být vyrobena i v jiném záběru či v provedení bez lopatkového kola, takže oddělený materiál je odkládán za krajnici. Anebo může být pomocí speciálního pásového dopravníku transportován na odvozní soupravu, podobně, jako při frézování povrchu vozovky. Protože Unimog U430 byl vpředu osazen upínací deskou Euro III, měla fréza na krajnice vlastní tříbodový závěs.
Multifunkční rameno. Dalším partnerem, který se značkou Mercedes-Benz spolupracuje při vývoji nástaveb, je firma Dücker. Její nástavby jsou certifikovány pro Unimog. Firma prezentovala univerzální stroj na údržbu krajnic. Ten funguje tak, že seřízne veškerý materiál překrývající krajnici, rozemele jej a odhází do příkopu. Nečistot zbavená krajnice tak může prosychat, čímž se značně prodlouží její životnost. Nástavba Dücker byla vybavena speciálním ramenem Profi Sens. Je řešeno jako multifunkční zařízení s rychlovýměnným systémem, dovolujícím pohotovou výměnu příslušenství za jiné. Unimog je svou koncepcí ideální pro výměnu nástaveb i příslušenství, co se týká připojovacích bodů i provedení například hydraulického systému.
Široké rozpětí pojezdové rychlosti. Vystavený Unimog U427 je poháněn šestiválcovým motorem o výkonu 270 k. Motor využívá pro úpravu spalin systém externí selektivní katalytické redukce a splňuje normu Euro 6. Nosič nářadí byl vybaven posuvným řízením VarioPilot, které dovoluje rychlé přemístění řízení vozidla na pravou stranu, kde má řidič optimální výhled do pracovního prostoru nástavby a na kraj vozovky. V obtížných podmínkách může Unimog pracovat při velmi pomalých rychlostech, ale mezi místy nasazení se umí přesouvat rychlostí až 90 km/h, a tedy pohotově a pohodlně.
Unimog pro stísněné prostory. Mercedes-Benz také nabízí vozidla Unimog, která vhodným způsobem spojují vysokou mobilitu s kompaktními rozměry. Jsou tedy dobře využitelná v podmínkách s omezeným prostorem, kde snadno projedou. Právě takovým je Unimog U218, který byl na stánku prezentován v bílé barvě. Tento nejmenší model řady nosičů nářadí je poháněn motorem se čtyřmi válci a má i o něco menší rozvor náprav (2,8 m), než větší šestiválcové typy (až 3,9 m). Rádius otáčení u Unimogu U218 činí pouze 12,6 m. Vystavené vozidlo s celkovou dovolenou hmotností 10 t bylo vybaveno nástavbou s vysokozdvižnou plošinou. Výškový dosah činí 15 m, zatímco do strany je možný výsuv do vzdálenosti 10 m. Vlastnosti jako terénní průchodnost, enormní stoupavost a brodivost do 120 cm zůstávají u tohoto typu zachovány, takže vozidlo představuje vhodný prostředek pro dosažení cíle například při opravách elektrického vedení po větrných bouřích, budov poškozených stromy či od jiných přírodních živlů.
Rychlá práce na křižovatkách. Rychloreverzace je velice užitečná funkce i v případě zimního úklidu komunikací. Při vyhrnování sněhu na křižovatce je častá změna směru jízdy nezbytností, ale konstruktéři Mercedes-Benz přišli se šikovným řešením. Řidič Unimogu si pomocí přepínače na joysticku změnu směru jízdy předvolí, a jakmile dojede s pluhem ke kraji silnice, jenom sešlápne spojový pedál, a převodovka zařadí zpětný chod. Jakmile si dostatečně nadjede, opět pomocí palce zvolí změnu směru jízdy, a po uvolnění spojkového pedálu se Unimog rozjede dopředu. Díky tomu je během několika minut křižovatka vyhrnutá. Druhé tlačítko na multifunkčním joysticku slouží pro nastavení požadovaných otáček motoru. Využívá se v případě, že Unimog pracuje s nářadím, poháněným pomocí vývodového hřídele. Nastavenou hodnotu otáček zobrazuje displej pod volantem a tento ovladač nahrazuje funkci ručního plynu u traktorů.
Zástupcem těchto vozidel v České republice je společnost CROY, s. r. o.
Převzato z časopisu