Představujeme
Trendy v automobilismu – Budoucnost již nastala
Ondřej Horský 31.10.2018 05:05
Technika
Obrovské úsilí věnují odborníci rozvoji systémů řízení efektivity a bezpečnosti přepravy nákladů. Orientují se přitom jak na nejbližší, tak na vzdálenější budoucnost
Konferenci na toto téma připravil na vysoké úrovni koncern Daimler v bavorském Wörthu. Členění programu na sedm základních témat umožnilo nahlédnout do různých laboratoří a vývojových týmů. Poznat, jak Mercedes-Benz hodlá řešit následky digitalizace, zacházení s velkými daty a automatizací, rostoucí toky zboží, budoucí legislativní požadavky, jak čelí převratným změnám a nabízí využitelný technický pokrok uživatelům vozidel s třícípou hvězdou.
Co převezme roli nafty?
Výrobci a politici se shodují, že je nutno snižovat závislost na ropě, redukovat množství emisí do roku 2030 o 30 % ve srovnání s rokem 2005, což je přehnaně ambiciózní. Mercedes-Benz Trucks proto již celá desetiletí intenzivně modernizuje hnací řetězce se vznětovými motory. Oněch radikálních snížení však lze dosáhnout jen vývojem alternativních pohonů a paliv s nízkými či nulovými emisemi CO2. Mercedes-Benz Trucks rozvíjí v tomto oboru různá řešení volená podle provozních podmínek.
Elektrifikace je sice slepou uličkou dopravy, ale někteří politici a aktivisté usilující o ekologické hodnoty ji vyžadují. Mercedes-Benz na to odpověděl tak, že v každé typové řadě užitkových vozidel postavil také elektrickou verzi a připravil ji pro výrobu. Reálnému uplatnění již stojí v cestě jen nedostatek zájmu dopravců. Zatímco za oceánem staví Elon Musk makety, které by jednou rád uvedl do pohybu, flotily elektrických vozidel s trojcípou hvězdou jsou již v provozu. Uživatelům do reálného silničního provozu byla předána elektrická užitková vozidla eActros pro těžkou rozvážkovou dopravu. V roce 2018 dostali k dispozici varianty o celkové hmotnosti 18 000 a 25 000 kg. V amerických podmínkách v Portlandu (Oregon) Daimler představil elektrický Freightliner eCascadia pro dálkovou dopravu o celkové hmotnosti nad 15 000 kg. Freightliner eM2 106 pokrývá elektricky třídu středně těžkých vozidel o celkové hmotnosti 9000–12 000 kg. Daimler Trucks North America zde demonstruje inovační flotilu o třech desítkách elektrických vozidel.
Alternativní pohony uvedené do sériové výroby tvoří zejména vozidla s motory spalujícími zemní plyn. Vytvářejí o 10 % méně exhalací než vznětové a o 20 % méně než zážehové. Při použití biometanu jako jediného paliva nebo jako příměsi, vychází bilance emisí CO2 od těžby až po spotřebu ještě příznivěji. Mercedes-Benz Trucks od roku 2014 vyrábí řadu Econic NGT užívající jako palivo stlačený zemní plyn, jehož ideálním uplatněním je těžká kategorie speciálů sloužících svozu komunálního odpadu.
Experimentální pohon s palivovými články užívá reakce vodíku s kyslíkem k výrobě elektrické energie a napájení elektromotoru o účinnosti až 55 %. Vodík hraje v diskuzsi o ochraně klimatu velkou roli. Využití energií z obnovitelných zdrojů pro jeho výrobu výrazně snižuje emise CO2, proto Daimler nejen staví „vodíková“ vozidla, ale buduje také distribuční infrastrukturu. Již v roce 2015 založil H2 Mobility Deutschland GmbH & Co. KG se společnostmi Air Liquide, Linde, OMV, Shell a Total. Položil základ pro výstavbu sítě, která se do roku 2023 rozroste na 400 stanic. Například 5. března 2018 byla uvedena do provozu stanice Total v Ingolstadtu jako 45. vodíková stanice v Německu.
Klíčová role legislativy
Ze srovnání limitů stále přísnějších norem Euro je zřejmé, jaké kruté bariéry zvládli výrobci vozidel mezi Euro 1 od 1. 10. 1993 a Euro 6 od 31. 12. 2013. Limity byly splněny technickými opatřeními a přispěly ke zlepšování kvality ovzduší ve městech. Například u oxidů dusíku je limit Euro 6 o 95 % nižší než u Euro 1. A to při současném snížení spotřeby paliva, což je technicky mimořádně náročné. Aby byly splněny cíle Dohody o ochraně klimatu z Paříže, musejí země na celém světě snížit své emise CO2. Protože těžká užitková vozidla vytvářejí cca 25 % emisí v dopravě, EU hodlá měnit legislativu. Snižování emisí CO2 užitkových vozidel je komplikovanější než u osobních, protože existují v mnoha variantách, koncipovaných pro velmi odlišné úkoly v dopravě. Emise CO2 a spotřeba paliva se v provozu motorů vyvíjejí lineárně. Snižováním spotřeby paliva zlepšují dopravci nákladovou bilanci, ale přispívají i k ochraně prostředí. Navzdory drasticky zpřísněným normám pro NOx a pevné částice plněné technickými řešeními, která zvyšovala spotřebu paliva, klesla skutečná spotřeba vozidel Mercedes-Benz (a tím i jejich emise CO2) v uplynulých 22 letech o 22 %. Komise EU se rozhodla pro nástroj VECTO, který zajistí u užitkových vozidel srovnatelnost spotřeby paliva a emisí CO2 a umožní dosáhnout v Paříži dohodnutých cílů. VECTO znamená Vehicle Energy Consumption Calculation Tool (nástroj kalkulace spotřeby energie vozidla) a vyvinula jej komise EU společně s výrobci vozidel a dalšími. Spotřebu paliva ovlivňuje šest prvků: motor, valivý odpor pneumatik, vozidlo s aerodynamickým odporem a hmotností, převodovka, nápravy a vedlejší agregáty. Až na vedlejší agregáty, u kterých se pracuje se standardizovanými hodnotami, jsou hodnoty pro VECTO měřeny, zpracovány nástrojem VECTO, který dokáže vypočítat emise CO2 pro libovolně nakonfigurovaná užitková vozidla a definované druhy provozu. Nástroj usnadňuje přímé srovnávání typů vozidel a zvyšuje konkurenci. Má však hranice a nedokáže simulovat všechny jízdní situace, vytížení vozidel a provozní podmínky. Mercedes-Benz považuje zavedení nástroje za krok k udržitelné dopravě a podporuje jej. V budoucnosti by mělo zohledňovat všechny prvky snižování spotřeby paliva/emisí CO2, která jsou k dispozici pro užitkové Mercedes-Benz. Dosud neposuzuje úspory dosahované např. užíváním předvídavých tempomatů v reálném provozu a musí být tedy významně rozšířen.
Platooning a efektivnost
Mercedes-Benz Trucks sází na strategii Road-Efficiency 2030 zaměřenou na prospěch uživatele – nízké celkové náklady, vysokou bezpečnost, maximální využitelnost vozidla. Řidič jako RoadStar je v činnosti všestranně podporován. Optimalizovanou ergonomií, intuitivním ovládáním a prostředím umožňujícím efektivnější odpočinek během přestávek. Doplňuje optimalizaci hnacího řetězce, zdokonalování bezpečnostních a asistenčních systémů i snižování nákladů na údržbu. Důsledně jsou využívány nové technologie v čele s digitálním síťovým propojením. Vozidlo je vyvíjeno „od interiéru k exteriéru“.
Studie Future Truck 2025 představená na IAA 2014 udává směr vývoje produktů a modernizací v RoadEfficiency 2030. Tehdy byly vzájemně propojeny asistenční systémy pro vyšší úroveň bezpečnosti, nižší spotřebu paliva, lepší pracovní podmínky řidiče z povolání. Ukazuje, jak dopravu nákladů podporuje konektivita lepším řízením provozu vozidla a přepravy nákladů, nebo chytrými aplikacemi. Dva roky po představení studie dokázal Mercedes-Benz Trucks v praxi technickou proveditelnost a výhody elektronického propojení vozidel pro platooning.
Vize jízdy bez nehod
Daimler je již po desetiletí průkopníkem bezpečnostních a asistenčních systémů. Zlepšování funkce těchto systémů umožňuje také koncernový výzkum nehod. V současnosti reálné systémy pro užitková vozidla slavily premiéru ve vozidlech divize Mercedes-Benz Trucks. Například první Active Brake Assist zavedl Mercedes-Benz před deseti lety. Mnoho systémů, vyvinutých v Mercedes-Benz Trucks, například asistent pro udržování vozidla v jízdním pruhu, se nejen prosadilo, ale je již povinnou výbavou nově registrovaných vozidel. Divize Mercedes-Benz Trucks představila v roce 2016 Active Brake Assist 4 (ABA 4), první bezpečnostní asistenční systém na světě s integrovanou funkcí rozpoznávání chodců. Jedná se o první asistenční systém pro nouzové brzdění v nákladním vozidle, který dokáže výrazně snížit riziko nehod s chodci. Současně zavedený asistent pro odbočování je navíc prvním výrobcem dodávaným asistenčním systémem, který dokáže efektivně chránit chodce a cyklisty při odbočování nákladního vozidla tím, že včas upozorňuje řidiče na hrozící kolizi.
Vysoká hustota dopravy působí, že 13 % řidičů užitkových vozidel trpí chronickým stresem. Řidičů, kteří jsou pravidelně stresováni, ale ještě netrpí onemocněním, je ještě výrazně vyšší. Nové systémy umožní částečně automatizovanou jízdu ve všech rychlostech. Jedná se o důsledně zdokonalený adaptivní tempomat s funkcí Stop&Start.
Převzato z časopisu