Představujeme
Traktory – Traktor New Holland s pohonem na biometan
-red- 17.05.2016 05:08
Významná značka New Holland vyvinula vyjma jiného také prototypy traktorů s pohonem na biometan.
První kus vznikl ze standardního traktoru typu T6.140, který dostal speciální čtyřválcový plynový motor od firmy FPT (Fiat Powertrain Technologies, dříve motory Iveco) F1C o výkonu 100 kW (136 k) a točivém momentu 350 Nm. Traktor se veřejnosti představil v roce 2013 na výstavě Agritechnica. Jeho pozitivní výsledky testů mimo jiné ukázaly, že křivky točivého momentu biometanového motoru jsou hodně podobné motorům vznětovým, stejně jako jejich provozní teplota apod. Největším přínosem pohonu na biometan je výrazně nižší množství emisí (až o osmdesát procent oproti motorům vznětovým), nižší hlučnost a levnější provoz.
Na základě pozitivních provozních zkušeností s prvním prototypem, vznikl další traktor (druhá generace) se stejným pohonem. Ten byl prezentován především na výstavě Universal Expo 2015 v Miláně (1. 5. – 31. 10.). Dostal označení New Holland T6.180 Methane Power a jeho pohon zajišťuje plynový šestiválcový motor NEF FPT s výkonem 132 kW (179 k) a točivým momentem 740 Nm. Čísla v označení (T6).140 a 180 vyjadřují zaokrouhlený výkon motorů v koních, tedy 136=140 a 179=180 k. Traktor má celkem devět zásobníků na biometan, umístěných pod podlahou, po stranách a ve sloupkách kabiny, čímž vzniká zajímavý a charakteristický vzhled vozidla. Celkově nádrže pojmou 300 l plynu (52 kg) pod tlakem 200 barů, který se pro práci motoru redukuje na tlak 6 – 8 barů. Uvedené množství biometanu vystačí při středním zatížení traktoru asi na 4,5 hodiny práce.
New Holland také spolupracuje s velkým italským zemědělským podnikem La Bellotta. Tato farma provozuje mimo jiné velkou bioplynovou stanici, je tedy ideální pro testování provozu biometanového vozidla. Proto se tam také traktor New Holland Methane Power provozuje, a to i v provedení, kdy je vybavený čelním nakladačem (také New Holland). V provozu má v podstatě stejné parametry jako traktor se vznětovým motorem stejného výkonu, ovšem ekonomická využitelnost je ovlivněná právě existencí bioplynové stanice. Cena bioplynu se totiž dostává na úroveň ceny CNG, což je dané také tím, že nově vzniklý bioplyn nelze hned přímo použít. Musí být ještě vyčištěn a upraven. Z plynového produktu se musí odstranit voda a stopové nečistoty (amoniak, sulfan apod.). Po této fázi ale plyn obsahuje stejně jenom 55 % metanu, zbytek představuje oxid uhličitý a ten je nutné také odstranit (tzv. upgradováním), tím obsah metanu stoupne až na 99 %. Pro uskladňování se pak biometan ještě stlačuje na tlak s hodnotou 200 barů a následně plní do tlakových lahví. Z výše uvedeného je asi jasné, že traktory s biometanovým pohonem nebudou v nejbližší době běžnou záležitostí, s tím nepočítá ani výrobce. Ten nepředpokládá sériovou výrobu před rokem 2020.
Převzato z časopisu