Představujeme
Těžká záchranářská technika
16.09.2003 00:00
|
Mezitím někteří jednotlivci a příroda na mnoha místech naší planety bojují o přežití. Tento stresový proces dostává patovou podobu, jehož výsledkem jsou série živelných pohrom, nesmyslné války, tisíce dopravných nehod, požárů a dalších katastrofických jevů. Za všechny stačí zmínit loňské povodně, které od základu změnily životy tisícům občanům České republiky.
K odstranění napáchaných škod slouží řada záchranářských subjektů. O jejich činnosti a výsledcích – kladných i záporných – bylo již popsáno mnoho papíru a v budoucnosti ještě bude. Veškerá aktivita těchto složek by však v současnosti byla naprosto marná bez mlčenlivých pomocníků. K nejúčinnějším, a u nás často neprávem opomíjeným, patří těžké víceúčelové jeřáby a vyprošťovací automobily.Jejich sortiment i určení je velmi rozmanité, vedle státem řízených složek, jsou využívány i u soukromých organizací.
Mezi nejrozšířenější v ČR se bezpochyby řadí vyprošťovací automobily AV-14 a AV-15 stavěné na osvědčených vícenápravových robustních podvozcích Tatra. První z nich (AV-14) je postaven na třínápravovém podvozku Tatra 815 P18 6x6 jako víceúčelový jeřáb se čtyřdílným výložníkem o celkové délce 18,2 metra. Jeden díl je výsuvný a dva díly se sklápějí v horizontální rovině. V jeřábové variantě lze manipulovat s břemeny do hmotnosti 14 000 kg na výložníku s délkou 9 metrů a vyložením 3 m.
Vyprošťovací varianta umožňuje převážení bremen na háku do hmotnosti 8000 kg rychlostí 5 km/h a následný odtah havarovaných vozidel do rychlosti 40 km/h. Hydraulický naviják s maximálním tahem v laně 10 tun umožňuje vyprošťovací práce směrem dozadu i dopředu od vozidla. Základní vybavení lze doplnit o vlečný podvozek PV 10R pro vlečení poškozeného vozu atd. Výrobcem je ČKD Mobilní jeřáby Slaný.
Z dílen ve Slaném pochází i klasický autojeřáb AD-20.2, určený pro práce v těžkém terénu. V základním provedení je nástavba umístěna na šasi Tatra 815 6x6, ale na přání zákazníka je možné využít i vhodný podvozek jiných značek, např. Iveco, Kamaz, MAN, Mercedes-Benz… Základem nástavby je čtyřdílný teleskopický plnostěnný výložník s délkou 8,9 až 20,9 metra. Je prodloužen příhradovým nástavcem na délku 28,8 metra. Maximální nosnost je 20 tun, výškový dosah necelých 30 metrů.
Pozoruhodným výrobkem sériové produkce je speciální vyprošťovací vůz pro potřeby armády, k použití při evakuačních pracech a u organizací vykonávajících záchranné práce. Montuje se na čtyřnápravovém podvozku Tatra 815 8x8 ve VSS Košice a je známy pod označením AV-15. Lze s ním vykonávat řadu prací, mj. vyprošťovat zapadlou, zavalenou, převrácenou či havarovanou automobilovou, armádní, stavební i speciální techniku při tažné síle do 392 kN, ale uskutečňovat i náročné jeřábové opravy, demontáže mostů, silnic, nakládání, vykládání techniky a materiálu ze železničních vagónů, letadel, demoliční práce na budovách atd.
Lze také využít nainstalovaného svářecího a řezacího zařízení s délkou svářecích kabelů 12 metrů s maximálním výkonem 230 A. Ale i buldozérové radlice o maximální hloubce záběru 250 mm pod rovinou podjezdu. Základní vyprošťovací naviják s pracovní délkou lana 150 metrů má tažnou sílu dozadu 290 kN a dopředu 270 kN s použitím jedné kladky.
Pomocný naviják se střední maximální tažnou sílou při přímém tahu o 6,85 kN je spojen lanem s pracovní délkou 320 metrů. Samotnou jeřábovou část tvoří plně otočný, kyvový, jednodílný teleskopický nástavec. AV-15 je přizpůsoben k provozu na všech druzích cest i v těžkém terénu v rozdílných klimatických podmínkách při teplotě od mínus 40 stupňů do plus 50 stupňů. Novinkou v oblasti vyprošťovací domácí techniky je víceúčelový jeřáb AV-30, který má od loňského roku ve svém programu společnost ČKD Mobilní jeřáby. Zde jsou zachovány vlastnosti pro klasické jeřábování, navíc rozšířené o schopnost stroje při vyprošťování a odtahování havarovaných vozidel.
Základem je podvozek Tatra 815 J21 8x8. Otočný vršek, ovládání, kabina a kapotování jeřábu jsou konstruovány pro zachování jeřábovacích schopností. Je použit elektronický indikátor přetížení SLI 05D a indikátor vysokého napětí. Výložník má dva hydraulicky výsuvné díly a poslední (čtvrtý) je vysouván přečepovaním. Délka výložníku je navržena tak, aby maximálně stouply parametry při vyprošťování vozidel z kratší vzdálenosti. Jeřáb je vybaven klanicí s třemi kladkami o nosnosti 30 tun.
Pro stabilizaci byly použity tři páry konstrukčně odlišných opěr. První pár je umístěn mezi koly první a druhé přední nápravy a po spuštění na zem se hydraulicky zamykají. Druhý pár je umístěn přibližně uprostřed vozidla. Tyto opěry jsou teleskopicky výsuvné. Třetí pár opěr je umístěn na zádi vozidla a slouží pro kotvení jeřábu při vyprošťování.
Vlastní vyprošťovací zařízení sestává z dvakrát lomeného, hydraulicky ovládaného ramene se zinkovanou vyprošťovací a transportní vidlicí. Rameno je doplněno hydraulickým navijákem Ramsey RPH 4500 o tažné síle 20 tun. Naviják je vybaven lanem s délkou 70 metrů a jeho konstrukce umožňuje vytažení lana tahovou sílou ručně bez nutnosti odvinutí hydraulikou. Hydraulika vyprošťovacího ramene a řízení navijáku se ovládá dálkově prostřednictvím monitoru, což obsluze umožňuje snadněji řídit veškerou činnost.
Při jízdě jeřábu po komunikaci je vidlice zvednuta do bezpečné výšky vedle výložníku. V této transportní poloze je vidlice aretována mechanicky. Je seřaditelná pro různou rozteč kol vlečených vozidel a umožňuje také změnu vyložení za jeřábem. Nosnost vidlice je 7500 kg. Rozměry jeřábu AV-30 jsou: délka 11 m, šířka 2,5 m a výška 3,7 m. Celková hmotnost 32 tun.
Jako zvláštní výbava může být jeřáb kompletován s hydraulickou sněhovou radlicí o šířce 2,6 m, seřiditelnou ve svislé i vodorovné poloze. Jeřáb je možno doplnit další výbavou dle specifických požadavků odběratele. Proto se mohou mnohé parametry zobrazovaných modelů od sebe lišit. Produkce této techniky je všude víceméně kusová záležitost. text: Ing. Vladimír Maršík foto autor zdroj Trucker 6/2003 |