Představujeme
Tatra – Zemědělský speciál Tatra
Jiří Krenar 05.05.2014 06:34
Kopřivnické automobilce, vláčené politiky a šejdíři všeho druhu po soudech a stránkách bulvárních plátků, snad konečně (pokolikáté už) svitla naděje.
V loňském roce získala značka nového majitele s českým kapitálem a nese název Tatra Trucks, a. s. A místo soudních sporů a lobování u politiků se konečně vedení firmy zaměřilo na výrobu solidních trucků. Rok 2013 skončil úspěšně a do toho letošního vstupují kopřivničtí s novinkou, zemědělskou verzí modelu T 158 Phoenix. V podstatě v polovině letošního roku (současně s náběhem montáže motorů Euro 6) je Tatra schopna dodávat zákazníkům dvě agro vozidla: nosič výměnných nástaveb na podvozku Tatra T 158 Phoenix 6x6 a agrotahač Tatra T 158 Phoenix 6x6. Ten jsme představili již v DaS 1–2/2014, tentokrát nabízíme první dojmy za volantem. Nová řada vozidel Tatra s typovým označením T 158 Phoenix, konstruovaná i vyráběná v Kopřivnici, se stává hlavní položkou civilního segmentu v jejím výrobním programu. Koncepčně kombinuje unikátní a bezkonkurenční kopřivnický podvozek s moderní budkou řidiče DAF řady CF, motory MX 13 a převodovkami ZF. Základem je i nadále „tatrovácký“ podvozek s páteřovou nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Kola přední nápravy jsou odpružena vzduchovými měchy s teleskopickými tlumiči a zkrutnými stabilizátory. Široká je variabilita odpružení zadních náprav – listovými pružinami či systémem King Frame, kombinací vzduchových měchů a mechanické soustavy (vinuté či listové pružiny). V základním provedení jsou použity pneu 315/80 R22,5 (vzadu ve dvojmontáži). U agrotahače však zemědělci upřednostňují jednoduchou montáž a pneumatiky 500/60 R22,5 vpředu, resp. 600/50 R22,5 vzadu.
Všechny podvozky jsou koncipovány pro pohon všech kol s možností připojení pohonu kol přední nápravy za jízdy bez nutnosti zastavení. Agrotahač je nabízen v konfiguraci 6x6 a s řiditelnou třetí nápravou. Vozidla mají standardně závěry nápravových diferenciálů, případně závěry diferenciálů mezinápravových. Centrální huštění pneumatik z místa řidiče je součástí standardní výbavy. Tuhá nosná struktura podvozku ve spojení s výkyvnými polonápravami umožňuje vedle mimořádné průchodnosti i velmi těžkým terénem také vyšší rychlost jízdy při zachování komfortu, bezpečnosti a ovladatelnosti, čemuž výrazně přispívá vzduchotlakové odpružení a modernizovaná konstrukce řízení. A to plně platí i pro agrotahač v konfiguraci 6x6, i když je vlastně homologován jako traktor a nikoliv jako nákladní vozidlo a má tedy omezenou rychlost jízdy. Důležitým prvkem řady Phoenix je hnací agregát Paccar MX. Jedná se o klasický kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec s rozvodem OHV, čtyřmi ventily na válec a mezichladičem stlačeného vzduchu ve čtyřech výkonových úrovních. Využitím technologie SCR se vstřikem katalytického činidla AdBlue do výfukového traktu plní limity normy Euro 5 (platí pro prototypy agrotahače, v sériové výrobě budou již montovány motory Euro 6). Agregát má zdvihový objem 12 900 cm3, vícebodové vysokotlaké sekvenční vstřikování paliva systémem čerpadlo/tryska (elektromagnetický injektor) s tlakem až 2000 barů. Pro agrotahač jsou k dispozici motory s největším výkonem 265, 300, 340 kW/1500–1900 min-1, respektive točivý moment 1175, 2000, 2300 Nm/1000 až 1410 min-1. Nechybí odlehčovací výfuková brzda (až 165 kW/2100 min-1), na přání retardér. Agrotahač Tatra T158 Phoenix je vybavován buď převodovkou s přímým řazením ZF16S 2530, nebo automatizovanou šestnáctistupňovou převodovkou ZF 16AS 2630 AS Tronic, případně šestistupňovou převodovkou Allison 4500 s hydrodynamickým měničem. Moderní budka řidiče, jejíž design navazuje na vzhled charakteristický pro značku Tatra je trambusová, celokovová, dvoudveřová, dvojmístná nebo trojmístná, sklopná vpřed. A protože se nejedná již o nákladní vozidlo, ale o traktor, musela být dle platných předpisů doplněna o ochranu kabiny systémem ROPS/FOPS. Součástí základní výbavy je elektrické ovládání skel ve dveřích, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a střešní ventilace. Na přání lze výbavu rozšířit například o samočinnou klimatizaci.
Truck a nebo traktor?
Měl jsem možnost v rámci redakčního testu díky laskavosti Rolnické společnosti Lesonice zastoupené mechanizátorem Janem Chromým, vyzkoušet si řízení nového agrotahače Tatra na polích, polních cestách apod. v okolí Lesonic. Tady musím hned podotknout, že právě Rolnická společnost Lesonice doslova přinutila Tatru k vývoji agrotahače, výrazně se na konstrukci podílela tvrdou „oponenturou“, a její zástupci dokázali jasně definovat, co od Tatry AGRO očekávají. Navíc se byli podívat také na konkurenční model, zemědělský Mercedes-Benz Actros 1846 4x4 přímo u výrobce, takže věděli, co potřebují jinak a měli také možnost porovnávat cenu. Pro Tatru pak rozhodli jak jízdní parametry mimo silnici, tak i zěmědělská výbava (traktorový závěs, přípojné hydraulické okruhy a výstupy pro nářadí apod.), ale také servis a cena. A tak dnes v „barvách“ Rolnické společnosti Lesonice jezdí tři prototypy Tatra agrotahač. Testovaný agrotahač Tatra byl vybaven motorem o výkonu 340 kW/2300 Nm a samočinnou šestistupňovou převodovkou Allison s hydrodynamickým měničem točivého momentu. Připojen byl univerzální těžkotonážní (objem 65 m3) návěs TrailKing Rolled Side Super Hi-Lite Ag s pásovým/lamelovým vyprazdňovacím dnem a výklopným zadním čelem ovládaným kapalinovým okruhem. Lesoničtí si jej dovezli z USA, a první co bylo, požádali společnost PANAV o rekonstrukci podvozku. Tandemový „americký“ podvozek s dvojmontáží kol upevněných až na konci návěsu tak byl nahrazen trojicí otočných náprav BPW s jednoduchou montáží pneumatik 600/50 R22,5. Výrazně k lepšímu se tak změnily hlavně manévrovací schopnosti soupravy a zmenšil se poloměr otáčení.
Tatra Phoenix v prvé řadě zaujme řidiče kabinou s příjemnou atmosférou a ergonomickým uspořádáním. Volant je seřiditelný ve dvou rovinách, stejně jako sedadlo řidiče s progresivním odpružením. Přístrojový štít s klasickými kruhovými přístroji je velmi dobře čitelný (rychloměr a otáčkoměr. Potěšil mě velmi dobrý výhled, dostatečně výkonný posilovač řízení a velmi dobré odhlučnění. Volič samočinné převodovky Allison – černá, nevelká krabička upevněna na středovém tunelu u pravé nohy řidiče – je nesmírně jednoduchý, až se nebojím říci „blbuvzdorný“. Ukázalo se, že převodovka je velmi dobře odstupňována jak pro plynulou, pomalou jízdu v terénu, tj. na polních cestách či polích, tak pro jízdu na asfaltových vozovkách. Nakonec se z mého pohledu ukázalo, že největším problémem – pro řidiče nemajícího místní znalost – se ukázal rozměr návěsu, či hlavně jeho výška. Přední horní hrana je díky dost vysoko umístěné točně agrotahače ve výšce 3900 mm. Takže jsem měl připojen vlastně standardní skříňový návěs (co do rozměrů). A na to nejsou polní cesty lemované stromořadím, „stavěné“. Mé počáteční obavy z toho, že pneumatiky se šípovým vzorem budou na asfaltu „klouzat“, se nakonec ukázaly jako nepatřičné, nicméně omezení rychlosti se ukazuje vhodné i z hlediska jejich životnosti. Potěšil výkon odlehčovací výfukové brzdy, která zvládala veškerý běžný provoz. Pokud jde o výkon motoru, pro tento typ dopravy – z poloviny po polích či nezpevněných cestách, z druhé poloviny po asfaltu s omezenou rychlostí jízdy – se ukázal jako zcela dostatečný a tento dojem mi potvrdil i mechanizátor Jan Chromý. Že tatrovácký podvozek obstojí i v těžkém terénu nikdo nepochybuje. Agrotahač Tatra Phoenix 6x6 je i nadále Tatra, tj. off-road s velkou robustností, vysokou průchodností terénem a pro tento typ přepravy zřejmě zatím u nás nemá konkurenci.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)