Představujeme
Stavební vozidla – Velká sedmička
Milan Olšanský 13.05.2014 07:32
Stavební průmysl se nemůže obejít bez vhodných vozidel. Přesně stejnou roli, kterou hraje stavebnictví v životě celé společnosti, přisuzujeme též stavebním vozidlům.
Není žádným tajemstvím, že všichni důležití finální výrobci těžkých nákladních vozidel vidí v tomto segmentu velký zákaznický potenciál. Přesto, že je stavebnictví dlouhodobě v depresi, jsou všechny velké automobilky připraveny s nabídkou nejmodernější techniky a technologie. Přesto, že stále ještě mluvíme ve spojitosti s evropskými producenty těžkých nákladních vozidel o tzv. „Velké sedmičce“, není to tak docela dnes již pravda. Mnichovský MAN a švédská Scania patří společnosti VW Group a Renault Trucks je součástí velkého koncernu Volvo AB. V budoucnosti se tato situace jistě ještě změní ve prospěch integrace jednotlivých výrobců, prozatím však můžeme mluvit ještě o sedmi důležitých značkách stavebních vozidel.
Iveco
Modelová řada stavebních vozidel New Trakker zahrnuje dvou, tří a čtyř nápravová vozidla s pohonem kol zadní, resp. zadních náprav či s pohonem kol všech náprav až do varianty 8x8. Hlavní inovací stavební řady je aplikace nové kabiny zkonstruované na základě kabin silničních tahačů Stralis AD a AT. Pro pohon jsou k dispozici motory vlastní konstrukce pocházející z divize FPT Industrial. Cursor 8 a Cursor 13 se zásadně liší jen zdvihovým objemem a samozřejmě výkonovými parametry. Maximální výkon dosahuje hranice 368 kW/500 k. K přenosu výkonu a točivého momentu na kola hnaných náprav je využívána nabídka převodových skříní. Od automatizované, dvanácti stupňové Eurotronic 2 přes šestnácti stupňovou manuálně řazenou ZF Ecosplit 16 se servořazením až po „nejmenší“, opět manuálně řazenou, ZF Ecomid 9, která je nejčastěji spojována s motory o maximálním výkonu 228 kW/
310 k nebo 243 kW/330 k. Motory rodiny Cursor jsou známy nejen svojí výdrží, ale též vývojem po stránce vyhovění nejmodernějším emisním předpisům. Zajímavostí nabídky značky Iveco je moderní motor Cursor SCR Only, který pro plnění emisních norem Euro VI využívá pouze technologii SCR, která, dle výrobce, pracuje s nebývale vysokou mírou účinnosti. Výhodou je nižší hmotnost a kompaktnější zástavbové rozměry.
DAF
Nizozemský výrobce v posledních dvou letech zcela obnovil nabídku svých nákladních vozidel včetně těch, která jsou určena pro stavební sektor. Stavební vozidla DAF modelových řad LF a CF nesou přídomek Construction. Svojí celkovou hmotností pokrývají segment od 8 t výše. K dispozici jsou vozidla a podvozky s označením FA 4x2, FAT 6x4, FAD 8x4 a podvozky tahačů FTT 6x4. DAF CF Construction je nabízen se šestiválcovým motorem PACCAR MX 11 nebo MX 13. Číslo značí zdvihový objem. Menší z motorů, MX 11(10,8 l), je k dispozici v pěti hladinách maximálního výkonu od 210 kW/286 k do 320 kW/435 k (točivý moment od 1200 N.m do 2100 N.m), větší třinácti litr MX 13 (12,9 l) nabízí potom tři hladiny maximálního výkonu, od 303 kW/412 k do 375 kW/510 k a maximum točivého momentu od 2000 N.m do 2500 N.m. K přenosu výkonu a točivého momentu využívají stavební vozidla DAF jak automatizované převodovky AS Tronic s vlastním módem řazení převodů „Off Road“, tak manuálně řazené převodovky ZF. Mezi hlavní výhody menšího jedenácti litru, MX 11, patří fakt, že je o zhruba 3 % skromnější ve spotřebě paliva než jeho větší bratr a hlavně o celkem 180 kg lehčí, což jde samozřejmě na úkor užitečné hmotnosti vozidla. Motory PACCAR Euro VI využívají k dosažení požadovaných emisních limitů škodlivin ve výfukových plynech obvyklou kombinaci technologií EGR a SCR doplněnou o částicové filtry DPF.
MAN
Primárně stavební vozidla jsou stavěna na podvozcích řady těžkých nákladních automobilů MAN TGS, které jsou s celkovou hmotností od 18 t do 41 t odpovědí na téměř každý dopravní problém stavebního průmyslu. U vozidel konfigurace pohonu 4x4, 6x6 a 8x6 je standardem připojitelný pohon kol všech náprav, resp. jedné přední nápravy. Permanentní pohon kol všech náprav a pneumaticky ovládané uzávěrky mezinápravových diferenciálů jsou příplatkovou volbou, zatímco u konfigurace 8x8 jde o standardní vybavení. Všechna zařízení specifická pro stavební vozidla podporují vysokou míru efektivity při dennodenním nasazení: začínají u nabídky automatizované převodovky MAN TIpMatic Off-Road, jejíž strategie a rychlost řazení převodových stupňů odpovídá podmínkám provozu stavebních vozidel. Všechna stavební vozidla MAN s motory emisní specifikace Euro VI je možno v současnosti vybavit celou řadou elektronických asistenčních programů zajišťujících jak vysokou míru efektivity jízdy, tak bezpečnost provozu. Vozidla řady MAN TGS jsou vybavována řadovými šestiválci MAN D20 a MAN D26 s maximálními výkony od 235 kW/320 k do 353 kW/480 k. Všechny vznětové motory MAN určené pro pohon nákladních vozidel jsou nyní v emisní specifikaci Euro VI. Ke splnění nemodernějších emisních limitů jim výrazně pomáhá systém vstřikování Common Rail, sofistikovaný systém přeplňování a kombinace technologií EGR, SCR a DPF. V souvislosti s posledním vývojem na poli pohonných jednotek MAN se nyní očekává nástup nových „velkých“ řadových šestiválců MAN D38, které přinesou, i do segmentu stavebních vozidel, maximální výkony nad 368 kW/500 k. Automobilka MAN jako jedna z mála úspěšně prodává též systém hydrostatického pohonu kol další, většinou přední, nápravy MAN HydroDrive, který velmi jednoduše přispívá k trakčním schopnostem nákladních vozidel, stejně jako k jejich jízdní stabilitě při jízdě za ztížených adhezních podmínek.
Mercedes-Benz
Vozidla byla konstruována s ohledem na nejmodernější techniku a technologie. Jejich základem je šestiválcový vznětový motor vycházející z tzv. globální platformy motorů se čtyřmi různými zdvihovými objemy: 7,7 l, 10,7 l, 12,8 l a 15,6 l. Rozpětí maximálního výkonu nových šestiválců je úctyhodné: 170 kW/231 k až 460 kW/625 k, stejně tak i rozpětí maxima točivého momentu je zaznamenání hodný od 1000 N.m do 3000 N.m. Posledně uvedené hodnotě musí samozřejmě také odpovídat spojka a převodovka. Standardně je tedy do vozidel Mercedes-Benz Arocs montována nová spojka s ochranou proti přetížení. Na přání je možné vozidlo nechat vybavit též tzv. turbo retardér spojkou, která zajišťuje šetrný rozjezd a pojíždění při vysokých celkových hmotnostech vozidla. Standardně je do stavebních speciálů Mercedes-Benz Arocs montována automatizovaná převodovka PowerShift 3, evoluce již tak výborné automatizované převodovky Mercedes-Benz. Stejně jako německý konkurent i Mercedes-Benz bude vbrzku schopen nabídnout systém hydrostatického pohonu kol další nápravy. Co se týká schopnosti vybavit stavební vozidla moderní elektronikou, Mercedes-Benz v ničem pochopitelně nezaostává, naopak i tomto směru je na špičce nabídky. Oproti konkurenci má Mercedes-Benz v segmentu stavebních vozidel, a nejen tam, výraznou výhodu ve standardní nabídce pětinápravových vozidel a především v možnostech speciálních konverzí vozidel dle nároků a návrhů zákazníka.
Renault Trucks
Vozidla Renault Trucks C disponují díky vysoké světlé výšce, režimu off-road sériově dodávanému s automatizovanou převodovkou Optidriver a hydrostatickému pohonu kol další nápravy Optitrack výjimečnými jízdními schopnostmi. Modelová řada Renault Trucks K navazuje na modelovou řadu Kerax. Udává nové standardy z hlediska robustnosti i průchodivosti těžkým terénem. Obě modelové řady těží z nové kabiny, vylepšené pohonné soustavy a nových motorů specifikace Euro VI. Vozidla řad C a K jsou schopna zvládnout poměrně náročné provozní podmínky díky ochraně nejexponovanějších míst proti nárazu. Motory a převodovky, stejně jako celá řada dalších komponentů, vychází z koncernové výroby, z níž přebírají to nejlepší, co kdy vzešlo z konstrukčních kanceláří Volvo. Pro pohon těžkých nákladních vozidel Renault Trucks jsou k dispozici řadové šestiválce DTI 11 Euro VI a DTI 13 Euro VI s maximálními výkony od 279 kW/380 k do 382 kW/520 k a s maximem točivého momentu od 1800 N.m do 2550 N.m. V sériovém provedení je u stavebních vozidel nabízena automatizovaná převodovka Optidriver s dvanácti převodovými stupni a vlastním programovým vybavením řazení Off-Road. Optidriver je k dispozici též pro plněpohonná vozidla 4x4 a 6x6. Stavební vozidla Renault Trucks C s kabinou o šířce 2300 mm (ostatní 2500 mm) mohou být osazena motorem DTI 8 (184 kW/250 k až 235 kW/320 k, 950 N.m až 1200 N.m) a devítistupňovou manuálně řazenou převodovkou ZF nebo automatickou převodovkou Allison.
Scania
Pro odvětví stavebního průmyslu má švédská automobilka v nabídce vozidla postavená na dvounápravových až pětinápravových podvozcích. Moderní a široká nabídka vozidel označovaných jako Scania Off-Road zahrnuje prakticky vše, co může zákazník chtít do terénního nebo kombinovaného provozu. Volit lze klasické dvounápravové tahače, třínápravová stavební vozidla se sklápěcí nástavbou až po pětinápravové speciály s pohonem 10x4, výjimečně lze na objednávku získat též speciál s podvozkem 12x4. Pro jednoho z významných zákazníků dokonce byl vyroben speciál s podvozkem 14x4/6. Mimořádně široké je spektrum zdvihových objemů a maximálních výkonů motorů (řadových pětiválců, šestiválců či vidlicových osmiválců) od 184 kW/250 k do 537 kW/730 k ve všech případech plnících emisní normy Euro VI. Všechny motory využívají technologii SCR a drtivá většina z nich v kombinaci s druhou základní technologií čištění výfukových plynů EGR. Všechny představitelné provozní podmínky dokonale pokrývá široký sortiment konstrukcí převodovek. Od osmistupňových až po dvanáctistupňové se dvěma plazivými převody, které mohou být v případě potřeby vybaveny také rychloběhem. Zákazník má možnost volby mezi variantami s kolovými redukcemi v nábojích kol i bez nich, nebo mezi mechanickým řazením převodovek či automatizovanými převodovkami Opticruise II (se spojkovým pedálem nebo bez něj).
Volvo
Pro nová stavební vozidla Volvo FMX jsou k dispozici tři druhy kabiny – denní, spací a Globettroter. Odpružení vozu bylo kompletně přepracováno a maximální užitečné zatížení u většiny náprav se zvýšilo alespoň o jednu tunu. Paletu pohonných jednotek pro nové Volvo FMX představují vznětové řadové šestiválce D11K a D13 K, které splňují emisní normu Euro VI. Motor D11K nabízí ze zdvihového objemu 10,8 l výkony 243 kW/330 k, 272 kW/370 k, 302 kW/410 k a 332 kW/450 k. Točivý moment těchto motorů vrcholí hodnotami od 1600 N.m do 2150 N.m. Motory D13K s objemem 12,8 l mají výkony 309 kW/420 k, 338 kW/460 k, 368 kW/500 k a 397 kW/540 k, zatímco točivý moment vrcholí hodnotami od 2100 N.m do 2600 N.m. S motory může být spojena převodovka I- Shift. Volvo FMX je vybaveno zcela novou poháněnou přední nápravou nabízející lepší nájezdový úhel. Díky tomu si vozy s předním pohonem lépe poradí s prudšími kopci a hlubšími příkopy. Všech výhod nájezdového úhlu do terénu plně využívá nová konfigurace náprav 8x6 s pohonem předních kol a maximálním užitečným zatížením až 33 t. Koncept trojnápravy Tridem nabízí až o pět metrů menší průměr otáčení než jeho ekvivalent v konfiguraci pohonu 8x4 s dvojitou přední nápravou. Tato novinka je k dispozici společně s funkcí dynamického řízení Volvo a novým vzduchovým odpružením.
Převzato z časopisu