Představujeme
Soutěžní tatra – První soutěžní
Milan Olšanský 26.11.2012 05:22
Od prvního tahu rýsovacím perem na pauzák až po odjezd soutěžního speciálu k zákazníkovi uběhlo pouhých 100 dní! Zdá se vám to nemožné? Tak takto umí stavět soutěžní dakarské kamiony na severu Moravy.
Hned na začátku je třeba, abych se poněkud poopravil. Dnes již totiž na pauzák téměř nikdo rýsovacím perem „nesahá“. Vše se odehrává ve virtuálním prostředí počítače. Nicméně výsledek je i v tomto případě zcela hmatatelný – nový nákladní soutěžák. A když říkám nový – myslím tím opravdovou novinku – první soutěžní speciál Tatra Phoenix. Ale ano, je to tady. Poté, co z naší nejstarší automobilky začaly minulý rok vyjíždět těžké nákladní automobily nové modelové řady Tatra Phoenix s typickým podvozkem tatrovácké koncepce automobilu, motorem Paccar MX, kabinou DAF CF a převodovkou ZF, je zde, téměř přesně za rok, po spuštění sériové výroby, soutěžák, který bude bojovat na Dakaru 2013. Speciál T 158 8P5R23 4x4.1 je „první vlaštovkou“ svého druhu. Zdá se, že tento zákaznický projekt by mohl položit základ zcela nové produkční řadě vozidel určených pro uplatnění v nejtěžších soutěžích světa.
Základ nové řady
Co mi dává téměř stoprocentní jistotu, že soutěžní Tatra Phoenix je natolik důležitým počinem? Především to, že za jeho stavbou stojí jeden z nejzkušenějších a nejpovolanějších konstruktérů nákladních vozidel v České republice. Celou stavbu má „na svědomí“ technický ředitel společnosti TATRA, a.s. Ing. Radomír Smolka. Pečlivá konstrukce soutěžního podvozku Tatra odráží více než desetiletý vývoj speciálů, kterým Ing. Smolka věnoval téměř veškerý svůj volný čas. Proč volný a proč to slovo tak zdůrazňuji? Málo kdy se člověk setká v životě z lidmi, kteří jsou celým svým srdcem oddáni jedné věci, pro niž jsou schopni všeho. A co je třeba ještě říci – přesto, že slovní spojení Tatra-Dakar funguje v našich myslích jako jedno velké, téměř nerozebíratelné spojení, od té doby, kdy byl zrušen tovární tým Tatra, pracují zaměstnanci automobilky na vývoji, konstrukci a stavbách speciálů ve speciálním režimu, v drtivé většině případů jej můžeme nazvat režimem soukromým, osobním. Stavbu speciálu provedl jeden z autorizovaných dealerů společnosti TATRA, a.s. na základě objednávky soukromého subjektu z Holandska. Největší díl zodpovědnosti za dokonale odvedenou práci vsadili „do hry“ o čest jména TATRA, kromě již zmíněného šéfkonstruktéra, pánové Karel Bordovský a Zdeněk Filip. Prvně jmenovaný je vedoucí mechanické dílny a druhý vedoucí autorizovaného servisu.
Zákaznický projekt
„Zákazník poptal soutěžní speciál s tím, že vybavení kabiny a naladění standardně dodaného motoru Paccar MX si zajistí vlastními silami,“ říká Ing. Radomír Smolka. „Využili jsme všechny naše zkušenosti a navrhli a postavili podvozek, který je rozhodně tím nejlepším, čeho jsme po deseti letech kontinuálního vývoje schopni. Na motoru jsme učinili pouze minimální změny, o kterých jsem osobně přesvědčen, že byly nezbytné. Jedná je především o úpravy na vaně motoru a na systému chlazení,“ vysvětluje šéfkonstruktér. „Prakticky jsme zákazníkovi dali k dispozici dokonalý základ soutěžního kamionu, který má ambice vydržet všechny nástrahy soutěže dakarského typu s tím, že jeho míra konkurenceschopnosti, alespoň té technické, se bude odvíjet dále od naladění motoru a některých dalších dílčích, avšak velmi podstatných záležitostí, které jsou zcela v moci a kompetenci majitele vozidla – taková byla dohoda, takové je status quo,“ uzavírá povídání o novém soutěžním kamionu Ing. Radomír Smolka. A teď již jen snad to, kdo je oním šťastlivcem a majitelem zcela prvního soutěžního speciálu Tatra Phoenix? Vůz si objednal holandský závodník Marcel Schoo majitel a provozovatel Dakar Team Holland.
Převzato z časopisu