Představujeme
Scania OmniExpress - Švédsko-finský Expres
Boris Dacko 18.08.2010 00:03
Svezli jsme se
Scania patří mezi přední výrobce nejen nákladních vozidel, ale i autobusů. Úspěch sklízí především produkty vyráběné ve spolupráci ze španělským karosářem Irizar. Tentokrát jsme ale na test vybrali méně známý bus a současně novinku na trhu omni express.
Autobus spadá do produktové řady Omni, která pokrývá segment městské, linkové i zájezdové přepravy. Novinka OmniExpress, která byla vyvinuta s finskou karosárnou Lahden Autokori, rozšiřuje program Scania Omni o expresní zájezdový autobus na kratší a středně dlouhé vzdálenosti. Tato modelová řada je nabízena ve dvou nebo třínápravovém provedení v délkách 11 m, 12 m, 12,2 m, 12,8 m, 13 m (2 i 3nápravová verze), 13,2 m, 13,7 m (3nápravy), 14 m (3 nápravy), 14,7 m (3 nápravy) a 14,9 m (3 nápravy). Možné jsou dvě výšky, a sice 3,4 a 3,6 m. K pohonu jsou určené devíti nebo třináctilitrové agregáty. Devítilitrové motory se specifikací EEV existují ve výkonových verzích 206, 235, 265 kw a 198 kW v provedení spalujícím etanol. Třináctilitrové motory se specifikací Euro 5 jsou pak k dispozici ve výkonech 294, 324 a 353 kW. Všechny agregáty plní emisní normy prostřednictvím recirkulace výfukových plynů EGR. Převodovky mohou být manuální nebo automatizované s řazením Opticruise.
Na palubě
Testovaný model o délce 12,8 je postaven na dvounápravovém podvozku a poháněn je třináctilitrovým agregátem o výkonu 294 kW neboli 400 k. Převodovka je dvanáctistupňová s integrovaným retardérem a samočinným řazením Opticruise bez spojkového pedálu. Brzdová soustava pracuje s kotoučovými brzdami na všech kolech a elektronickým stabilizačním systémem ESP. Obsaditelnost činí 49 cestujících + 1 průvodce, pro mobilní cestující jsou přitom určena dvě místa. Zavazadlové prostory pak disponují objemem 9,9 m3 a celkovou nosností 1200 kg. Tolik tedy k základní specifikaci testovaného autobusu. Z pohledu řidiče zaslouží zmínku adaptivní tempomat ACC, asistent rozjezdu do kopce, oddělené topení a klimatizace pro prostor řidiče, navigační soustava Blaupunkt Travel Pilot EXV, couvací kamera či xenonové světlomety. Cestující mají k dispozici sedadla s tříbodovými bezpečnostními pásy, zavazadlové police pod stropem, toaletu u druhých dveří vybavenou splachovacím WC, kuchyňkou Frenzel FOB580 s rychloohřívačem vody, kávovarem a chladničkou. Pokud jde o zábavu na palubě, byla zde instalována soustava s CD a DVD přehrávačem Blaupunkt Proffesional Linell s monitory 23 palců vpředu a 15 palců uprostřed. Sedadla disponují velmi atraktivním a příjemným čalouněním, jsou pohodlná a pochvalu zaslouží i optimální rozteč mezi jednotlivými řadami.
Nový Opticruise
Na chvíli bychom se měli určitě zastavit u nového systému řazení Opticruise. Ten je nabízen buď jako plně samočinný, což byl i případ testovaného modelu, nebo se spojkovým pedálem. Plně samočinná verze pracuje s elektrohydraulickým ovládáním spojky. Sdružený ovladač řazení obsahuje nově několik zajímavých funkcí. Pravá páčka disponuje ergonomickým otočným ovladačem s automatickým vracením do základní polohy pro volbu režimu jízdy zpět/neutrál/jízda vpřed. Stiskem tlačítka na konci páčky lze zvolit způsob řazení, tedy samočinné nebo manuální sekvenční. Pohybem páčky ve směru osy volantu vpřed se řadí směrem dolů, pohybem k sobě pak volíme vyšší převodové stupně. Pokud páčku zatlačíme vpřed a podržíme 0,8 s, aktivuje se takzvaný manévrovací mód. Pohybem páčky dolů ovládáme pětipolohový retardér. Spínač Aut umístěný na spodní straně ovladače v poloze 1 slouží pro samočinnou aktivaci retardéru brzdovým pedálem. Zmínku zaslouží možnost volby funkce Power, a to jak pro manuální, tak i samočinný režim řazení. Pochopitelně, že vše se přehledně zobrazuje i na displeji v kapličce s kontrolními ukazateli. Nově uspořádaný přístrojový panel tvoří displej s úhlopříčkou 165 mm (6,5“), plně barevný s vysokým rozlišením. Dvě programovatelná pole (2 a 5) může řidič využít pro zobrazení zvolených informací. Zahrnuje také dva menší analogové ukazatele tlaku oleje a okamžité spotřeby paliva. Informace digitálního tachografu jsou rovněž zobrazovány na displeji. Například jízdu bez platné karty řidiče, zbývajících 15 minut do okamžiku povinného odpočinku, řízení překračující limit 4,5 hodiny, jízdu rychlostí vyšší než 100 km a delší než 1 minutu. Informace z převodovky jsou přitom zobrazovány hned na první pozici, tedy na prvním z šesti zobrazovacích polí.
První modely v ČR
Scania OmniExpress disponuje elegantními a velmi pohlednými tvary. Nejinak je tomu i v interiéru, ostatně o tom asi nejlépe vypovídají fotografie. Pokud jde o pracoviště řidiče, přístrojový panel je nejen velmi pohledný, ale také vysoce ergonomický, což je zásluha především jeho oválné podoby, kdy všechny ovladače a přístroje jsou natočeny k řidiči. Jednotlivé prvky jsou navíc uspořádány velmi přehledně a logicky. Třešničkou na dortu je pak sdružený ovladač řazení Opticruise s integrovaným retardérem. Autobus byl v podstatě plně obsazen, i když pravda – pouze nemluvnými plastovými šplouchajícími cestujícími. Několik málo sedadel však zůstalo volných, abychom si sami mohli vyzkoušet i roli cestujícího. S pohodlím i vybaveností autobusu jsme byli zcela spokojeni. Z pohledu řidiče je Scania OmniExpress technicky vyspělým modelem. Mimořádnou pochvalu zaslouží převodovka, která se rozhoduje rychle, a se stejnou hbitostí pak i všechny činnosti provádí. Během testovací trasy jsme nepocítili jediný okamžik, kdy by bylo potřebné řadit jinak, a tak manuální režim řazení jsme vyzkoušeli v podstatě jen tak z povinnosti. Výkon motoru zcela odpovídal určení vozidla. Z hlediska parametrů, ale ani ovládání nelze tomuto modelu nic vyčítat. Pro modely Scania OmniExpress se již rozhodl první český zákazník. Cestovní kancelář Čedok odebrala nedávno hned dva autobusy této řady. Jejich úkolem bude vozit zahraniční turisty v České republice, ale také našince v zahraničí.
Zdroj: Trucker 07/10
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)