Představujeme
Rychlostní rekord Buggyrou
Milan Olšanský 27.04.2004 00:00
Vybral si k tomu silnější třídu Super Race Truck a zavdal tak mnoha pochybovačům důvod k vynášení unáhlených soudů. „Soukromý tým přece nemůže konkurovat fabrickým gigantům!“
Prvním krokem, který se ukázal být doslova a dopísmene klíčovým, bylo angažování zkušeného jezdce Gedra Korbera. V první sezoně si miláček německy mluvících davů fanoušků vydobyl uznání na všech frontách. S od základu nově postaveným vozidlem dokázal zajíždět skvělé časy.
Výsledky sezony 2001 sice odpovídaly především sbírání zkušeností a „léčení“ dětských nemocí nového trucku, ale přesto byl projekt Buggyra oceněn jako velmi přínosný.
To, co se zdálo být na začátku jako velká troufalost se v příští sezoně 2002, stalo skutečností. Gerd Korber se stal Mistrem Evropy ve třídě Super Race Truck. To již kroužily po evropských okruzích dva vozy z Roudnice nad Labem.
Loňská sezona uhlídala dokonce Buggyry tři. Korber bezprecedentně obhájil svůj titul a špatně si na tratích EP nevedl ani David Vršecký, který se stal prvním čechem v historii truckracingu jenž vyhrál závod třídy SRT (Nurburgring). Po skončení sezony by se mohlo zdát, že celý tým si na chvíli vydechne a bude sbírat síly na další zápolení.
Jenže to by nesměl být u kormidla Martin Koloc, který umí vždy pořádně překvapit. Přestože na podzim 2003 oficiálně oznámil, že se na dobu neurčitou vzdává své funkce vedoucího závodního týmu, a to především ze zdravotních důvodů, stejným dechem představil další ambiciózní projekt. Světový rychlostní rekord závodním truckem. K jeho realizaci si vybral svoje stávající místo pobytu – Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Ještě v české republice na podzim roku 2003 započaly práce na rekordní variantě trucku. Šéfkonstruktér Mario Kress a celá plejáda techniků se vrhli na nelehkou přestavbu okruhové Buggyry.
I když se celá záležitost nemusí na první pohled jevit jako příliš složitá, opak je pravdou. Plánovaná maximální rychlost na hranici 302 km/h je v oblasti, kde podstatnou úlohu hraje aerodynamika celého vozu. Kromě technické stránky, motoru, podvozku, náprav a brzdového systému, bylo nutno vymyslet a zkonstruovat rekordní verzi Buggyry tak, aby vydržela obrovský nápor vzduchu.
Stabilita a možnost ubrždění rozjetého trucku, to byly hlavní problémy, se kterými se museli technicky popasovat. Ke zdárnému zvládnutí této problematiky posloužil aerodynamický tunel. Nutno říci, že při prvních rychlostních pokusech dosáhla Buggyra na letišti v Odolené Vodě rychlosti přes 270 km/h. Za jejím volantem seděl David Vršecký, který dostane také šanci při pokusu v UAE. Závodní tým se ke konci uplynulého roku přesunul na pobřeží „zálivu“, aby postupně připravil všechny náležitosti nezbytné pro naplnění projektu. V rámci něj se však výrobky týmu prezentovaly na Dubajském autosalonu a v rámci „Dubai Shopping Festivalu 2004“.
Samotné promo akce byly realizovány ve velkém stylu. Na hlavní třídě Dubaje vyrostlo nefalšované zázemí úspěšného závodního týmu a příchozí mohli obdivovat nejen dvě závodní Buggyry, ale také buginy pro juniory a další záležitosti. Možnosti svést se po uzavřené Dubaji na horkém sedale vedle Davida Vršeckého se chopil také velvyslanec České republiky v Dubaji ing. Roman Leszcynský.
S prezentací a celkovým vystoupením týmu, téměř tříměsíčním, v Dubaji byli všichni nadmíru spokojeni včetně Martina Koloce. „Projekt Buggyra má podporu nejen z těch nejvyšších míst Arabských Emirátů a samotné Dubaje, ale pomáhá nám i zastoupení České republiky na Středním východě. Naše snažení vrcholí pokusem o rychlostní rekord 12. února 2004”, ujistil všechny pozvané novináře a partnery projektu na tiskové konferenci Martin Koloc. Původní plán počítal s překonáním hranice 302 km/h, což je pro tahač téměř kosmická rychlost. Auto bylo připraveno již v lednu a v době psaní tohoto příspěvku byl speciál již v Dubaji.
Pilotem Buggyry pro překonání světového rekordu byl určen vzhledem k arabským médiím čtrnáctinásobný vítěz Rally Střední východ Mohammed ben Sulayem. Jako první se ale o rekord měl pokusit David Vršecký, který tak dostal možnost se zapsat do zlaté knihy českého motorismu jako nejrychlejší jezdec její historie. Jak vypadala rekordní Buggyra a jak se pokus povedl, to vám přineseme v příštím čísle v přímé reportáži z Dubaje. text: Milan Olšanský zdroj: Doprava a silnice 3/2004 |