Představujeme
Průmyslová výroba – Koyo Bearings s rekordem
Otto Langmaier 24.09.2018 05:15
Olomoucká firma zabývající se výrobou ložisek překročila poprvé ve své historii hranici tržeb jedné miliardy korun. Nárůst o šest procent oproti předchozímu fiskálnímu roku končícímu k 31. březnu je podle vedení firmy způsoben novými zakázkami hlavně od automobilových zákazníků, kteří zvyšují výrobu osobních i nákladních vozidel.
Japonská firma má ve výrobě ložisek více než stoletou tradici, na Moravě působí sedmnáctým rokem. V tomto roce bude rychlý růst pokračovat, pak přijde mírné zpomalení.
Plánovaný růst
„Naše výroba rostla o 10 %, což ale v důsledku silnější koruny odpovídalo růstu tržeb jen okolo šesti procentních bodů. Jsme na samé hraně výrobních kapacit, ale pro tento rok počítáme ještě s o něco rychlejším růstem tržeb i produkce. V dalších letech čekáme mírné zpomalení v naší firmě i v celém automobilovém průmyslu,“ komentuje výsledky firmy a očekávaný vývoj v příštím roce ředitel firmy Petr Novák. Růst tržeb v dalším roce firma odhaduje kolem sedmi procent. Kvůli možnému poklesu výkonnosti tradičního automobilového průmyslu se v Koyo zaměřují i na nové obory, jako je výroba komponent pro elektromobily. V letošním roce začali vyrábět ložiska do nového elektromobilu značky Jaguar a s podobnými projekty chtějí do budoucna pokračovat.
Nedostatek zaměstnanců
Firma také během celého roku prováděla intenzivní nábor nových zaměstnanců, kterých přibyla více než padesátka na dnešních 530. Podobně jako jiné firmy v regionu i Koyo naráží na problém nedostatku kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly. Nezaměstnanost v regionu Olomoucka je v současnosti na hodnotě tří a půl procent. „Nábor takového počtu nových zaměstnanců v situaci extrémně nízké nezaměstnanosti je velmi složitý. Snažili jsme se je motivovat rozšířenou nabídkou benefitů nebo firemních školení. Zřídili jsme také novou školící místnost, kde školíme nekvalifikované uchazeče a snažíme se z nich vychovávat kvalifikované strojaře. Naštěstí jsme zatím nebyli nuceni přikročit k náboru pracovníků ze zahraničí,“ komentuje složitou situaci na trhu práce personální manažerka Jana Kopecká.
Klíč konkurenceschopnosti
Přes 160 milionů korun směřovalo v minulém roce do inovací výrobního zařízení a nákupu nových výrobních linek a strojů, které dokázaly zvýšit produktivitu a zajistit dvouciferný růst objemu výroby. I v tomto roce firma plánuje další investice do automatizace, robotů a nového výrobního zařízení. Spolupracuje také se svým brněnským vývojovým centrem, kde provádí aplikovaný výzkum, zátěžové zkoušky a vyvíjí nové typy ložisek. Ložiska se v důsledku přísných emisních požadavků regulátorů a požadavků automobilek na snížení hlučnosti a zvýšení životnosti rychle vyvíjí a s nimi i výrobní zařízení, na kterém je firmy vyrábí. Tlak na automatizace, použití robotů a digitalizaci výroby roste také z důvodu nedostatku pracovní síly. Objem investic má podle firmy v dalším roce překročit 200 mil. Kč, které zamíří převážně do nového výrobního vybavení – kalící linky, automatizované výrobní linky vybavené robotem, nových soustruhů, do modernizace strojů a zařízení, měřidel a dalších. Společnost Koyo Bearings Česká republika s.r.o. sídlí v Olomouci a je součástí japonské nadnárodní JTEKT Corporation. Ta se řadí mezi přední světové dodavatele pro automobilový průmysl v oblasti řízení, výroby ložisek, komponent do automobilů a výrobě strojů a zařízení.
Převzato z časopisu