Představujeme
PROFI DEN 4X4 2019
Jiří Krenar 04.04.2019 05:23
Technika
Krátký název akce už dopředu avizuje, že šlo o prezentaci pracovních vozidel s pohonem všech kol, kterou pravidelně v Plzni organizuje autosalon Dajbych.
Plzeňská společnost Dajbych mj. se specializuje na prodej a servis off-roadů několika značek, jejich úpravy směřující ke zvýšení průchodnosti a na prodej i montáž speciálních doplňků pro pracovní i expediční vozidla. Tentokrát na nevelkou skupinu motoristických novinářů čekaly opravdové off-roadové „lahůdky“.
V prvé řadě to byly dvě vojenská vozidla LRPV a RDV Gepard, což jsou lehká bojová vozidla postavená na podvozku Toyota Land Cruiser řady 70 určená pro speciální a výsadkové jednotky. Představují možnou náhradu vozidel Land Rover Defender Kajman a Kovboj z výzbroje české armády, jejichž výroba byla ve Velké Británii ukončena. Hlavním koordinátorem projektu a dodavatelem militarizované platformy vozidel Gepard i pancéřové ochrany je plzeňská firma Dajbych, která při vývoji LRPV a RDV Gepard spolupracuje s dalším českými firmami, konkrétně jde o jihlavskou společnost Optokon, kopřivnickou Tatra Defence Vehicle (TDV) a šternberskou Excalibur Army (EA), (více v DaS 10/2018). Při vývoji vozidel LRPV a RDV Gepard byl kladen důraz na vysoký stupeň mobility a zároveň velkou užitečnou hmotnost v dané kategorii, dostatečný vnitřní prostor pro převoz až 6 osob včetně potřebné výstroje a výzbroje, na velkou palebnou sílu tvořenou těžkým kulometem ráže 12,7 mm, až pěti lehkými kulomety ráže 7,62 mm nebo protitankovými zbraněmi a minometem, dále na schopnost nést nejmodernější komunikační systémy a v neposlední řadě na nejvyšší stupeň balistické ochrany posádky až do úrovně STANAG Level II a přiměřenou protistřepinovou ochranu podlahy vozidla. Celková maximální hmotnost vozidla LRPV Gepard, který představuje možnou výkonnější a kapacitnější náhradu za typ Land Rover Defender 130 Kajman v současnosti používaný speciálními jednotkami AČR, činí 5,5 t a užitečná nosnost 1,4 t. Vůz je vybaven osmiválcovým vznětovým motorem o výkonu 189 kW a je schopen táhnout bržděný přívěs až do hmotnosti 3,5 t. Konstrukce umožňuje při nejvyšším stupni balistické ochrany převoz posádky a kompletní výstroje a výzbroje, přičemž je zachována i rezerva do vyčerpání maximální nosnosti.
RDV Gepard, který je ekvivalentem typu Land Rover Defender 110 Kovboj používaného u výsadkových jednotek AČR, spadá do kategorie vozidel rychlého zásahu s maximální hmotností 3,5 tuny. Jeho užitná nosnost činí 1,4 t, přičemž osádku může tvořit 4 až 6 mužů s plnou výzbrojí a osobním vybavením. RDV Gepard disponuje vysokou průjezdností v nejtěžším terénu a díky stejnému osmiválcovému motoru použitému u LRPV Gepard i vysokou maximální rychlostí na straně druhé. Splňuje tak nejvyšší kritéria vozidla rychlého nasazení. Oba vozy mohou být vybaveny manuální nebo automatickou převodovkou. Navíc je možno zvolit i technicky unikátní bezstupňovou převodovku VDS.
Po statické prohlídce (zbraně ovšem byly demontovány) jsme měli unikátní možnost usednout za volant a vyzkoušet si průchodnost terénem v bahně firemního zkušebního a výukového polygonu. Vznětový osmiválec Toyota s výkonem 151 kW/202 k, největším točivým momentem 454 Nm, pětistupňová manuálně řazená převodovka, pohon 4x4 s redukcí a s uzávěrkami diferenciálů dokázal dvoutunový bojový speciál protáhnout všemi nástrahami rozblácené tratě „bez ztráty kytičky“. Svezení to bylo úžasné, ale drsné, bláto jsem měl až za ušima.
Z jiného „soudku“ pak byla Toyota Hilux TRD 4.0V6 Euro 6. Dobře známý pick-up Hilux byl vybaven zážehovým šestiválcem o zdvihovém objemu 3956 cm3 s výkonem 173 kW a největším točivým momentem 383 Nm. Samozřejmostí je připojitelný pohon 4x4 s redukcí a paket TRD (Toyota Racing Paket), který obsahuje speciální litá kola, přední ochranný rám, ochranný rám do korby a boční nášlapy). Společnost Dajbych tak chtěla ukázat, že v případě nějaké regionální diskriminace vznětových motorů, je možné provozovat tento legendární pick-up i s kvalitním zážehovým motorem, který má výrobce udávanou kombinovanou spotřebu 11,1 l/100 km (mimo terén). Komfortní výbava interiéru poskytuje veškeré pohodlí při cestě na dovolenou a přitom off-roadový podvozek zvládnul stejnou trať, jako bojové speciály.
Zajímavou zkušenost nabídnul třetí speciál na podvozku Toyoty. Ke svezení jak na silnici, tak i po polních cestách byl připraven Toyota Electric Cruiser, tedy pětimístný čtyřdveřový off-road s karoserií pick-up poháněný pouze elektrickým motorem. Samozřejmě ovládání tohoto stroje vyžadovalo zcela jiný přístup než předchozí nekompromisní off-roady. Takže první stovky metrů za volantem jsem díky mé razantní pravé noze spíše proskákal, ale pak jsem našel patřičný cit pro ovládání „plynového pedálu“, jízda se stala plynulou a neskutečně tichou, jen lehce rušenou svistem elektromotoru. Dojezd 60 až 160 km (dle terénu) avizuje, že jde opravdu o vozidlo určené pro speciální provoz, např. při hloubení tunelů, v dolech apod.
Zajímavá byla i možnost prohlédnout si některé úpravy a dostavby provedené na dalších vozidlech, např. na pick-upu ISUZI D-Max, jehož majitel si objednal expediční úpravy.
Převzato z časopisu